Firma » Prawo
Kto dostanie spadek? Zmieny przepisów dziedziczenia ustawowego.
Zobacz więcej zdjęć » |
Nowe zasady dziedziczenia ustawowego. Do kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia, gdy zmarły nie zostawił testamentu dołączyli dziadkowie i pasierbowie. Nowe przepisy dotyczące prawa spadkowego weszły w życie 28 czerwca zeszłego roku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zmianie uległy przede wszystkim regulacje dotyczące dziedziczenia ustawowego, czyli przepisy Kodeksu Cywilnego (art. 931-940 k.c.) mające zastosowanie wówczas, gdy zmarły nie zostawił testamentu albo powołał spadkobiercę, który dziedziczyć nie chce (na przykład odrzuca spadek ze względu na długi) lub nie może (zmarł przed spadkodawcą). W praktyce najczęściej dochodzi do dziedziczenia ustawowego mimo że polskie prawo daje pierwszeństwo woli spadkodawcy określonej w testamencie (istnienie ważnego testamentu wyłącza dziedziczenie ustawowe). 28 czerwca zeszłego roku doszło do zmian prawa spadkowego. Do tego dnia na przykład po dziadku mógł dziedziczyć wnuk z braku innych zstępnych (gdy jego rodzice, będący dziećmi dziadków, nie dożyli otwarcia spadku), ale dziadek już nie mógł dziedziczyć po swoim wnuku. Dziedziczenie nie cechowało się więc wzajemnością. Gdy w wypadku samochodowym ginęli rodzice, a ich jedyne małoletnie dziecko umierało niedługo potem w wyniku obrażeń doznanych w wyniku tego samego wypadku. Jeśli rodzice nie sporządzili testamentu ani nie mieli rodzeństwa, majątek przejmowała gmina. Małoletni nie mógł również zabezpieczyć interesów dziadków testamentem, gdyż z uwagi na jego wiek taki dokument nie byłby w świetle prawa ważny (art. 10 i 11 k.c. pełnoletnim jest ten kto ukończył 18 lat, a pełną zdolność do czynności prawnych nabywa z chwilą uzyskania pełnoletniości; natomiast art. 944 k.c. stwierdza, że sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych). Małoletni nie mógłby również sporządzić testamentu przez przedstawiciela (art. 944 par. 2 k.c. - testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela).
Intencją ustawodawcy było wyeliminowanie w jak najszerszym zakresie sytuacji, w których gmina lub Skarb Państwa będą dziedziczyć spadek w braku spadkobierców ustawowych po zmarłym.
Komentarze (2)
Ja nie miałam czasu na szukanie dobrego prawnika, poszłam na dogodniejszy sposób. Skontaktowałam się z prawnikiem dzięki opcji online na portalu http://lexagit.pl/ i miałam załatwione wszystko bez jakichkolwiek problemów. Jeszcze sporo się dowiedziałam na temat spadków po przeczytaniu artykułów zamieszczonych na te.j stronie. Wygodny i pouczający sposób na zdobycie wiedzy w zawiłościach prawa.
Ja niestety mało się znam na prawie, dlatego idę zwykle do dobrego adwokata i liczę na jego pomoc;-) Ostatnio sprawdził się adwokat-grzyb.pl z Bielska-Białej.