Dom » Budownictwo

Kto pyta nie błądzi, czyli o co pytać przy zakupie okien

Kto pyta nie błądzi, czyli o co pytać przy zakupie okien
Zobacz więcej zdjęć »
Zakup okien to poważny wydatek, zatem decyzja o ich wyborze nie może być pochopna. Dobre okna powinny cechować się bezawaryjnością przez wiele, wiele lat i dlatego też wybierając się do salonu sprzedaży warto przygotować zestaw pytań, które zadamy sprzedawcy.

Na takiej liście powinny znaleźć się pytania:


• o klasę profilu okna (dopuszczalną na rynku UE klasą jest klasa A);
• o grubość ścianek konstrukcyjnych oraz szerokość komór wewnętrznych - minimalna grubość ścianek to 2,8 mm, optymalna szerokość komór to natomiast 5 mm;
• jakie maksymalne wymiary skrzydła dopuszcza Aprobata Techniczna na dany profil;
• o ilość punktów ryglowania skrzydła do ramy oraz sposób rozmieszczenia zaczepów. W przypadku okien RU, dostępnych m.in. ofercie firmy OknoPlus, zaczepy powinny być rozmieszczone co minimum 80 cm po obwodzie (ma to bezpośredni wpływ na szczelność okien);
• o standardowe zabezpieczenia przeciwwyważeniowe (minimum stanowi 1 grzybek na skrzydło);
• o standardowe systemy rozszczelnienia i wentylacji;
• czy okucie posiada możliwość doposażenia (stopniowanie uchyłu, blokada obrotu klamki);
• czy parametry szyby zostaną wydrukowane na ramce dystansowej;
• czy w umowie kupna stolarki zostanie wpisane deklarowane wyposażenie okien.

Proponuję również zwrócić uwagę na jakość obróbki zgrzewanych naroży zwłaszcza w przypadku okien kolorowych, takich jak np. okna Cheyenne, Moranti, Montana dostępne w ofercie firmy OknoPlus. 

Decydując się na okna kolorowe, czyli dwustronnie oklejanych drewnopodobną folią renolitową warto zapytać także o barwę podkładu profilu (który, w zależności od proponowanego systemu profili, może być brązowy lub biały) oraz o wysokość dopłat do kolorów. Kwota dopłat uzależniona jest najczęściej od systemu profilu, z którego produkowane są okna. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to powinniśmy zapytać jeszcze o wysokość dopłat do dodatkowego wyposażenia (specjalistyczne szyby, okucia przeciwwłamaniowe itd.).

Warto wiedzieć, że wielu producentów nagminnie stosuje oszczędności w doborze okuć. Aby uniknąć przykrych niespodzianek należy zatem sprawdzić, w którym miejscu zamontowane są zaczepy na tzw. „plecach”. Zdarza się, że okno od tej strony ryglowane jest tylko u samej góry, co powoduje występowanie przedmuchów. Innym często spotykanym problemem jest niekorzystny sposób kalkulacji okien nietypowych.
Odpowiedzi na powyższe pytania oraz uzyskane od sprzedawcy informacje powinny ułatwić decyzję o wyborze okien i upewnić nas, że zakupiony produkt spełni wszystkie nasze wymagania”, mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Zamawiając okna, drzwi wejściowe warto pamiętać iż jest to element konstrukcyjny, wbudowywany w ściany. W dalszej kolejności wykonywana jest elewacja, malowane są ściany, wykańczane są podłogi itd. Jeśli wybór okaże się niewłaściwy to oznaczać to będzie konieczność przeprowadzenia gruntownych prac budowlanych. I dlatego decyzja o zmianie mebli czy telewizora może być spontaniczna, ale nie ta, która dotyczy stolarki.

Firma OKNOPLUS specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości okien. OKNOPLUS oferuje okna PCV produkowane na profilach Aktiv Plus, Art Plus oraz Termo Plus. Każdy z trzech profili to odpowiedź na potrzeby nawet najbardziej wymagających Klientów. Okna PCV produkowane przez OKNOPLUS posiadają bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, co gwarantuje niezwykły komfort cieplny oraz ochronę przed hałasem. Poza doskonałą jakością, okna PCV OKNOPLUS są indywidualnie dostosowywane do charakteru pomieszczenia. Profesjonalizm, solidność i terminowość, to niektóre z atutów firmy OKNOPLUS. Wieloletnia działalność firmy OKNOPLUS została wielokrotnie doceniona. Wśród licznych nagród i wyróżnień są m.in. Przedsiębiorstwo Fair Play, Sukces Polski, medal – Kraków Europejskie Miasto Kultury 2000, Najwyższa Jakość Małopolska, Lider Rynku, Przejrzysta Firma, Złoty Laur Małopolski 2008, Gazele Biznesu 2008.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »