Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Kule do kąpieli - co mają w swoim składzie?

Ciepła, odprężająca i relaksująca kąpiel stanowi idealne zakończenie ciężkiego dnia. Rynek kosmetyczny oferuje szereg produktów do kąpieli, od specjalnych płynów, soli po emulsje.

Istnieje jeszcze jeden, niezwykle "wybuchowy" produkt, który sprawi, że wieczorna ablucja zamieni się w psychodeliczną i niezwykle eteryczną przygodę. O czym mowa? O "Bath bombs", czyli kulach do kąpieli!

Bath bomb

Kule do kąpieli, inaczej zwane Bath Bomb (ang. "bomba" do kąpieli) to produkt złożony z mocno zbitych suchych składników, które w kontakcie z wodą zaczynają musować rozpoczynając intensywny proces rozpuszczania. Nazwa "Bath bomb" nawiązuje bezpośrednio do przebiegu tego procesu, który najczęściej przypomina swoisty wybuch.

Kule do kąpieli - skład

Podstawą każdej kuli do kąpieli jest środek myjący, najczęściej gliceryna lub SLS. Za ich wybuchowy charakter odpowiadają węglan sodu oraz kwasek cytrynowy. W kontakcie z wodą zachodzi reakcja chemiczna pomiędzy sodą a kwaskiem, w wyniku której kule do kąpieli rozpuszczają się, zaczynają musować, często gwałtowanie poruszając się po wannie i tworzyć "bąbelki". Niemniej, uzależnione to jest od składu konkretnej Bath bomb. W przypadku niektórych proces rozpuszczania jest bardzo delikatny. Z założenia jednak, kula potrzebuje od 2-5 minut na całkowite rozpuszczenie. Ponadto, każda kula do kąpieli dostępna na rynku jest wzbogacona o szereg dodatków: od kawałków kwiatów (np. lawenda, róża), brokat, po olejki eteryczne, barwniki (zabarwiające wodę w wannie) oraz wszelkiej maści substancje zapachowe.

Na rynku istnieje szereg różnego rodzaju kul do kąpieli (choć kula to nazwa umowna, jako że dostępne są w zasadzie w każdym kształcie) różniących się składem, mocą "wybuchową", właściwościami pielęgnacyjnymi, kształtem, kolorem, zapachem oraz ceną. Co ważne, Bath bombs nie należy za długo przetrzymywać, jako że z czasem tracą swoje "wybuchowe" właściwości i efekt może nie być aż tak spektakularny. Zapach również staje się mniej intensywny, co wiąże się z procesem ulatniania się olejków eterycznych znajdujących się w jej wnętrzu. Z założenia Bath bombs całą swoją moc wykazują od 3-4 tygodni od daty produkcji.

Przeciwwskazania

Niektóre substancje dodawane do kul do kąpieli w trakcie produkcji mogą powodować podrażnienie skóry, zwłaszcza substancje zapachowe i barwniki. Co więcej, producenci bardzo często wzbogacają skład swoich produktów o składniki, które znajdują się na liście potencjalnych alergenów:
•    linalol - czyli nienasycony alkohol alifatyczny z grupy terpenów nadający kosmetykom zapach konwalii,
•    limonene - węglowodór terpenowy nadający produktom zapach skórki cytrynowej,
•    oraz SLS, czyli anionowa substancja czynna powierzchniowo (często stosowana w produkcji chemii gospodarczej). Jest to środek myjący, który usuwa zanieczyszczenia ze skóry i włosów oraz odpowiada za "tworzenie się bąbelków", czyli pienienia się kul do kąpieli.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »