Zdrowie » Medycyna
Laser w stomatologii
Ma masę zastosowań. Doskonale sprawdza się w wielu dziedzinach medycyny. Dzięki niemu można pozbyć zmarszczek, pozbyć niechcianych włosków, a nawet zamknąć naczynka krwionośne.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Świetnie sprawdza się także w zabiegach stomatologicznych. O czym mowa? Chodzi oczywiście o laser.
Jest wiele laserów używanych w rutynowych zabiegach na całym świecie. Ze względu na moc rozróżnia się lasery twarde, średnie i miękkie.
W laserze jest moc
Pierwsza grupa laserów to te, których moc przekracza 500 mV. Lasery średnie mają moc od 6 do 6500 mV. Zaś ostania grupa to lasery, które mają poniżej 5mV mocy. Wszystkie typy są przeznaczone wykonywania zabiegów stomatologicznych.
Jednak najważniejszym parametrem lasera jest jego ośrodek czynny. Dlatego lasery podzielić na możemy także na: gazowe, stałe, ciekłe i półprzewodnikowe, tzw. diodowe. Te ostatnie mają coraz szersze zastosowanie w zabiegach stomatologicznych.
Laser dobry na wszystko
Pierwszy laser diodowy został skonstruowany w latach 60 ubiegłego wieku. Duża moc lasera jest uzyskiwana dzięki półprzewodnikowi, a więc diodzie. Ma szerokie zastosowanie w stomatologii. Laser może wycinać tkanki,wędzidełka. Służy do amputacji miazgi i wielu innych zabiegów.
Posługiwanie się laserem ma także działanie odkażające ze względu na wytwarzanie wysokiej temperatury podczas pracy z urządzeniem. Pożądane efekty są widoczne bardzo szybko, a zabieg jest mało inwazyjny.
Tak jak w przypadku innych zastosowań lasera, również w stomatologii nie wszyscy pacjenci mogą korzystać z dobrodziejstw techniki. Przeciwwskazaniami do zabiegów z użyciem lasera są choroby nowotworowe, cukrzyca, padaczka.
Promień promieniowi nierówny
Jak to zwykle bywa z promieniowaniem kij ma zawsze dwa końce. Pomimo świetnego zastosowania w stomatologii, zastosowanie lasera diodowe ma również skutki uboczne. Dlatego lasery zostały podzielone według klas bezpieczeństwa. Takie informacje są bardzo przydatne dla osób posługujących się nimi, by móc przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności.
Lasery półprzewodnikowe zostały zakwalifikowane do grupy urządzeń, które emitują niebezpieczne promienie. Łatwo zatem się domyślić, że mogą uszkodzić tkanki, ale także spowodować zagrożenie pożarowe. Przyczyną uszkodzenia tkanek jest bardzo wysoka temperatura emitowana przez urządzenie.
Uwaga na oczy
Największe zagrożenia stanowi dla oczu. Silne promieniowanie może zniszczyć siatkówkę oka. Zagrożona jest także skora choć w jej przypadku potrzeba znacznie wyższego promieniowania niż oczy.
Używając lasera półprzewodnikowego należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co więcej, umiejscowienie całej aparatury musi uwzględniać zarówno bezpieczeństwo pacjenta i pracowników, a także umiejscowienie go w takim miejscu, aby praca z nim była efektywna.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podczas zabiegu pacjent jak i personel medyczny musi przedsięwziąć odpowiednie środki bezpieczeństwa w postaci ochronnych okularów lub gogli. Niewskazane jest także użycie metalowych narzędzi stomatologicznych podczas pracy z laserem diodowym, ze względu na ryzyko odbicia wiązki promieniowania.
Laser diodowy jest nieocenionym urządzeniem w stomatologii. Korzyści wynikające z jego zastosowana wielokrotnie przewyższają zagrożenia. Przekłada się to na zadowolenie zarówno pacjenta jak i lekarza.
Tego rodzaju aparatura nie zabiera dużo miejsca i ma bardzo ergonomiczne kształty. Pomaga szybko i sprawnie leczyć schorzenia w obrębie jamy ustnej. Ryzyko powikłań jest niewielkie, a pozytywne zmiany są widoczne bardzo szybko.
Jest to metoda mało inwazyjna i można powiedzieć bezkrwawa. Przekłada się to nie tylko precyzję w cięciu, ale także nie trzeba po zabiegu zakładać szwów.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
s4ww
|
Komentarze (0)