Zdrowie » Medycyna
Lecząc reumatyzm pożyjesz 10 lat dłużej
Zobacz więcej zdjęć » |
Złota Polska jesień to nie tylko feeria barw. To też pierwsze chłodne dni, obniżona odporność organizmu i zwiększone ryzyko stanów zapalnych mięśni i stawów. Zlekceważenie pierwszych symptomów może okazać się tragiczne w skutkach. Jak sobie z nimi radzić i jaką profilaktykę zastosować w okresie jesiennego przesilenia?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Choroby reumatyczne są najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu i niepełnosprawności. Według raportu „Stan opieki reumatologicznej w Polsce”, co piąty współcześnie żyjący człowiek cierpi na choroby mięśni i stawów. Naukowcy z Harvard University w Bostonie informują, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba przypadków schorzeń reumatycznych wzrośnie o 40%. Dlatego warto zadbać o swoje stawy zanim pojawią się przykre i uciążliwe konsekwencje.
Przyczyn bólu stawów jest wiele. Najczęściej pojawiają się na skutek przeciążenia poprzez nadmierny wysiłek, a także jako powikłania po przebytych kontuzjach. Pracownicy fizyczni, sportowcy oraz amatorzy ćwiczeń siłowych są szczególnie narażeni. Z kolei pracownicy biurowi, a także osoby, wykonujące przez wiele godzin czynności manualne, przeciążają zwłaszcza staw łokciowy i nadgarstkowy, czego skutki są dotkliwie odczuwalne nawet w młodym wieku. Otyłość powoduje bezpośrednie obciążenie stawów biodrowych, kolanowych i kręgosłupa. Osoby starsze najczęściej cierpią na chorobę zwyrodnieniową, która dotyczy ponad 80% populacji w wieku 75+.
Jeśli znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka, warto zadbać zawczasu o profilaktykę. Pierwszym i podstawowym elementem jest zapewnienie ciału regularnego ruchu. Uważajmy jednak, by nie przeciążać przy tym stawów, a jeśli odczuwamy bóle, powinniśmy na początek wybrać łagodną formę aktywności, taką jak spacery i gimnastyka w domu.
Zadbajmy też o komfort spania, ponieważ jest to najważniejszy czas w ciągu doby, w którym organizm się regeneruje i odpoczywa. Łóżko nie powinno być ani zbyt miękkie, ani za twarde. Zamiast zwykłej poduszki możemy wykorzystać wałek rehabilitacyjny pod głowę, który zadba o prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Szereg właściwości prozdrowotnych i zapobiegających chorobom reumatycznym ma pościel z owczej wełny, która oddaje ciepło i poprawia krążenie krwi.
Doskonałym sposobem na rozgrzanie stawów są wełniane ocieplacze medyczne, które wprowadziła na rynek firma Il-tex, specjalizująca się w wyrobach z wełny przeznaczonych dla osób cierpiących na reumatyzm. Ocieplacze założone bezpośrednio na łokieć, nadgarstki, kolano czy bark łagodzą dolegliwości i zapobiegają zapaleniom stawów w przyszłości.
Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego nie bagatelizujmy nawet najsubtelniejszych syndromów, stosujmy profilaktykę i cieszmy się zdrowiem stawów przez wiele lat.
Komentarze (4)
Ja też już odkryłem ocieplacze na stawy. Kilka godzin dziennie w ocieplaczach kolanowych sprawia, że życie staje się znośniejsze.
Fajnie, że trafiłam na ten artykuł, ponieważ borykam się z bólem stawów kilka lat i nacieram miejsca, które mnie bolą różnego rodzaju maściami i nic nie pomaga, jestem już zrezygnowana :-( wypróbuję ocieplacz lędźwiowy, bo z tą częścią ciała mam największe problemy, mam nadzieję, że pomoże...
Odkryłem ocieplacze na stawy kilka miesięcy temu i jest to najlepsza rzecz, jaka wpadła mi w ręce w czasie zmagań z RZS. Zarówno ocieplacz na łokieć jak i lędźwiowy przynoszą mi prawdziwą ulgę w bólu. Zdecydowanie polecam.
Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zastosowałam się do zaleceń z artykułu.Czy są skuteczne- to się okaże, ale póki co iltexowe ocieplacze na stawy zdają egzamin :)