Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Lecząc reumatyzm pożyjesz 10 lat dłużej

Lecząc reumatyzm pożyjesz 10 lat dłużej
Zobacz więcej zdjęć »
„Rwanie” w kościach, bóle mięśni, „strzykanie” w kolanach, uczucie sztywności kończyn zaraz po przebudzeniu-to sygnały, że z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego. W Polsce 20% populacji cierpi na schorzenia związane z bólami mięśni i stawów. Osoby nimi dotknięte żyją przeciętnie o 10 lat krócej.

Złota Polska jesień to nie tylko feeria barw. To też pierwsze chłodne dni, obniżona odporność organizmu i zwiększone ryzyko stanów zapalnych mięśni i stawów. Zlekceważenie pierwszych symptomów może okazać się tragiczne w skutkach. Jak sobie z nimi radzić i jaką profilaktykę zastosować w okresie jesiennego przesilenia?

Choroby reumatyczne są najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu i niepełnosprawności. Według raportu „Stan opieki reumatologicznej w Polsce”, co piąty współcześnie żyjący człowiek cierpi na choroby mięśni i stawów. Naukowcy z Harvard University w Bostonie informują, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba przypadków schorzeń reumatycznych wzrośnie o 40%. Dlatego warto zadbać o swoje stawy zanim pojawią się przykre i uciążliwe konsekwencje.

Przyczyn bólu stawów jest wiele. Najczęściej pojawiają się na skutek przeciążenia poprzez nadmierny wysiłek, a także jako powikłania po przebytych kontuzjach. Pracownicy fizyczni, sportowcy oraz amatorzy ćwiczeń siłowych są szczególnie narażeni.  Z kolei pracownicy biurowi, a także osoby, wykonujące przez wiele godzin czynności manualne, przeciążają zwłaszcza staw łokciowy i nadgarstkowy, czego skutki są dotkliwie odczuwalne nawet w młodym wieku. Otyłość  powoduje bezpośrednie obciążenie stawów biodrowych,  kolanowych i  kręgosłupa. Osoby starsze najczęściej cierpią na chorobę zwyrodnieniową, która dotyczy ponad 80% populacji w wieku 75+.

Jeśli znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka, warto zadbać zawczasu o profilaktykę. Pierwszym i podstawowym elementem jest zapewnienie ciału regularnego ruchu. Uważajmy jednak, by nie przeciążać przy tym stawów, a jeśli odczuwamy bóle, powinniśmy na początek wybrać łagodną formę aktywności, taką jak spacery i gimnastyka w domu.

Zadbajmy też o komfort spania, ponieważ jest to najważniejszy czas w ciągu doby, w którym organizm się regeneruje i odpoczywa. Łóżko nie powinno być ani zbyt miękkie, ani za twarde. Zamiast zwykłej poduszki możemy wykorzystać wałek rehabilitacyjny pod głowę, który zadba o prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Szereg właściwości prozdrowotnych i zapobiegających chorobom reumatycznym ma pościel z owczej wełny, która oddaje ciepło i poprawia krążenie krwi.

Doskonałym sposobem na rozgrzanie stawów są wełniane ocieplacze medyczne, które wprowadziła na rynek firma Il-tex, specjalizująca się w wyrobach z wełny przeznaczonych dla osób cierpiących na reumatyzm. Ocieplacze założone bezpośrednio na łokieć, nadgarstki, kolano czy bark łagodzą dolegliwości i zapobiegają zapaleniom stawów w przyszłości.

Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego nie bagatelizujmy nawet najsubtelniejszych syndromów, stosujmy profilaktykę i cieszmy się zdrowiem stawów przez wiele lat.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Il-tex
http://iltex.pl

Komentarze (4)

 • avatar
  ~Jerzyk 2013-05-31 12:34:14

  Ja też już odkryłem ocieplacze na stawy. Kilka godzin dziennie w ocieplaczach kolanowych sprawia, że życie staje się znośniejsze.

 • avatar
  KaśkaBaśka 2013-03-27 17:10:48

  Fajnie, że trafiłam na ten artykuł, ponieważ borykam się z bólem stawów kilka lat i nacieram miejsca, które mnie bolą różnego rodzaju maściami i nic nie pomaga, jestem już zrezygnowana :-( wypróbuję ocieplacz lędźwiowy, bo z tą częścią ciała mam największe problemy, mam nadzieję, że pomoże...

 • avatar
  ~Henryk 2012-11-01 13:58:27

  Odkryłem ocieplacze na stawy kilka miesięcy temu i jest to najlepsza rzecz, jaka wpadła mi w ręce w czasie zmagań z RZS. Zarówno ocieplacz na łokieć jak i lędźwiowy przynoszą mi prawdziwą ulgę w bólu. Zdecydowanie polecam.

 • avatar
  ~Elka 2012-10-26 14:53:53

  Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zastosowałam się do zaleceń z artykułu.Czy są skuteczne- to się okaże, ale póki co iltexowe ocieplacze na stawy zdają egzamin :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »