Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

LIST DO EWY KOPACZ – NIE SŁUCHAM, NIE ROZUMIEM, NIE POMAGAM

2 września 2015 r. Fundacja Onkologiczna Osób Młodych - Alivia wysłała do Pani Premier Ewy Kopacz list owarty, zatytułowany “NIE SŁUCHAM, NIE ROZUMIEM, NIE POMAGAM – czyli o relacjach Ministerstwa Zdrowia z polskimi pacjentami chorującymi na raka”.

List jest kontynuacją wymiany zdań pacjentów z przedstawicielami władz na temat polityki lekowej oraz skuteczności leczenia raka.


16 czerwca br Fundacja wysłała do Ministra Zdrowia prof. Mariana Zembali list otwarty, podpisany przez 13 organizacji pacjenckich, w którym pytała o środki finansowe zaoszczędzone na ustawie refundacyjnej i wbrew zapisom w ustawie, nie spożytkowane na nowe leki. Domagała się wyjaśnienia tej sprawy oraz prosilła o zorganizowanie spotkania z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz pacjentów, na którym możliwe byłoby wspólne ustalenie działań zmierzających do naprawy systemu opieki zdrowotnej.

Resort wystosował 14 lipca obszerną odpowiedź a dzień później Minister Zdrowia wyszedł z inicjatywą zwiększenia w przyszłorocznym budżecie środków finansowych przeznaczonych na refundację nowych leków. Był to powód do zadowolenia, jednak jednocześnie nie można się było zgodzić z wieloma tezami zawartymi w wystosowanej przez MZ odpowiedzi na list. Z tego powodu, Fundacja Alivia wskierowała kolejny list otwarty, tym razem do Pani Premier Ewy Kopacz.

W liście odniesiono się do hasła wyborczego Pani Premier "SŁUCHAM, ROZUMIEM, POMAGAM" i przedstawiono dlaczego naszym zdaniem Pani Przewodnicząca Platformy Obywatelskiej NIE SŁUCHA, NIE ROZUMIE i NIE POMAGA.

1. (Nie) "SŁUCHAM". Ministerstwo Zdrowia nie odniosło się w żaden sposób do apelu Fundacji i innych organizacji o zorganizowanie spotkania i podjęcie wspólnej merytorycznej dyskusji. Ponadto, urząd "słuchając" wielokrotnie "usłyszał" co innego niż zostało "powiedziane" i odniósł się do tez, których pacjenci nie stawiali.

2. (Nie) "ROZUMIEM". Ministerstwo Zdrowia próbuje forsować tezę, jakoby zwiększenie dostępności do leków onkologicznych nie miałoby wpływu na skuteczność leczenia chorób nowotworowych. Jest to nieprawdą, na co wskazują przytoczone w liście dane.

3. (Nie) "POMAGAM". Zgodnie z tezami przedstawionymi przez Ministerstwo Zdrowia sukces walki z rakiem zależy nie od dostępności do leków, ale od czynników związanych ze stylem życia, takich jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, nieprawidłowe odżywianie. MZ w ostatnim czasie nie zrealizowało jednak żadnych szeroko zakrojonych działań mających na celu modyfikację tych czynników. Budżet Państwa uzyskuje ze sprzedaży wyrobów tytoniowych co roku ok. 18 mld zł z tytułu podatku akcyzowego, a wydatki na całą polską onkologię wynoszą ok. 6 mld zł rocznie.

W liście przedstawiono również konkretne działania, jakie Ministerstwo powinno podjąć, aby poprawić w Polsce dostęp do leków onkologicznych.

List można przeczytać na stronie Fundacji: www.alivia.org.pl
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RC2

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »