Firma » Bankowość
Lokaty w czerwcu przynosiły straty
Zobacz więcej zdjęć » |
Wzrost inflacji wpłyną na obniżenie się zyskowności lokat bankowych w czerwcu. Tylko 30% lokat bankowych dało zarobić w analizowanym miesiącu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeciętny zysk z depozytów terminowych w czerwcu wyniósł minus 0,36%. Oznacza to, że ogólnie lokaty bankowe nie chroniły naszych oszczędności nawet przed inflacją.
Średnie zyski realne z lokat, czyli zyski netto z wzięciem pod uwagę podatku od dochodów kapitałowych oraz inflacji, wyniosły w czerwcu minus 0,36%. Jeszcze w poprzednim miesiącu lokaty pozwalały zarobić realnie 0,31%. Na tak znaczącą obniżkę rentowności lokat miał wpływ ogólny wzrost cen towarów i usług.
Jak już wcześniej wspomniano, tylko jedna na trzy lokaty pozwalała realnie zarobić. Najlepsze lokaty oferowały takie banki jak FM Bank, Idea Bank, Getin Bank oraz Meritum Bank. Lokaty w wymienionych bankach pozwalały zarobić realnie do 1% w skali roku. Najwięcej gwarantowała lokata FM Banku - blisko 1,2% realnego zysku. Poziomem opłacalności lokaty było oprocentowanie 5,3%. Każde oprocentowanie poniżej tej wielkości przynosiło straty. Największe straty ponieśli klienci Banku BGK, Pekao Banku oraz Banku WBK. Straty poniesione w tych bankach z lokat sięgały nawet 2%.
W najbliższych miesiącach można spodziewać się wzrostu rentowności depozytów terminowych. Skokowy wzrost inflacji w czerwcu był spowodowany jednorazowymi wahnięciami cen na rynku. Przewidywania specjalistów rynkowych wskazują na spadek inflacji do końca roku. Także oczekiwania inflacyjne to potwierdzają. Poza tym, w maju pierwszy raz od dłuższego czasu, zanotowano wzrost oprocentowania lokat bankowych. Wpływ na to miały wysokie stopy procentowe. Aby sprawdzić, które lokaty przynoszą realny zysk, warto odwiedzić stronę ranking lokat.
Nadesłał:
abtarasew1
|
Komentarze (0)