Firma » Bankowość

Zmiany na rynku lokat bankowych – lokaty długoterminowe zyskowniejsze

Zmiany na rynku lokat bankowych – lokaty długoterminowe zyskowniejsze
Zobacz więcej zdjęć »
Na rynku lokat bankowych od pewnego czasu obserwuje się wzrost oprocentowania lokat długoterminowych. Prawdopodobnie jest to dopiero początek wzrostów. Wkrótce powinniśmy zarabiać najwięcej tylko na lokata o długim terminie zapadalności.

Analitycy rynkowi przewidują, że Rada Polityki Pieniężnej niedługo rozpocznie obniżanie stóp procentowych. Przyjmuje się, że pierwsze decyzje mogą zapaść już na jesieni. W dalszej perspektywie, oznaczać to będzie znaczny spadek stóp procentowych. Po obniżeniu stóp, w pierwszej kolejności na oprocentowaniu stracą lokaty o krótszym terminie zapadalności. Dopiero później banki zdecydują się na obniżenie oprocentowanie lokat długoterminowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Z tego względu, w obliczu nadchodzących wydarzeń, opłacalnym rozwiązaniem wydaje się być założenie lokaty o długim terminie zapadalności. Póki co są one atrakcyjnie oprocentowane i gwarantują podobne zyski jak lokaty krótkoterminowe. Po obniżce stóp, lokaty stracą na oprocentowaniu. Jednak lokaty długoterminowe, założone w najbliższych miesiącach, ciągle będą posiadały wysokie oprocentowanie.

Specjaliści uważają, że RPP zdecyduje się na więcej niż jedną obniżkę stóp procentowych. Wskazuje na to zła sytuacja polskiej gospodarki. Wysokie stopy procentowe hamują wzrost gospodarczy. Świadczą o tym chociażby ostatnie dane za drugi kwartał dotyczące PKB, które mocno zwiodły. Zamiast spodziewanego wzrostu na poziomie 2,4% odnotowano wzrost tylko o 2%.

Dodatkowo lokaty długoterminowe staną się popularniejsze, ponieważ bankom będzie na tym zależeć. Spowodowane jest to zaleceniami nadzoru finansowego oraz przepisów międzynarodowych, które nakładają na banki obowiązek finansowania kredytów długoterminowych depozytami zakładanymi na dłuższy okres. Z tego powodu banki muszą przyciągnąć klientów do długoterminowych lokat i już to robią. Widać to po wzrostach oprocentowania lokat o terminie zapadalności powyżej roku. Od początku roku, wzrosło oprocentowanie lokat rocznych oraz dwuletnich - o 0,15% i 0,14%. Spadło za to oprocentowanie lokat trzymiesięcznych oraz półrocznych - o 0,28% oraz 0,26%.

Ciągle jednak lokaty półroczne zapewniają większe odsetki niż lokaty dwuletnie. Przeciętne oprocentowanie lokat sześciomiesięcznych wynosi 4,9%; a lokat dwuletnich - 4,82%. Lokaty roczne są oprocentowane średnio na 5,29%; a więc posiadają najatrakcyjniejsze oprocentowanie. Lokaty trzymiesięczne już straciły na oprocentowaniu i przewiduje się, że tendencja ta będzie utrzymywać się w najbliższych miesiącach. Dlatego warto zastanowić się w tym momencie nad założeniem lokaty długoterminowej.  

Porównanie lokat - portal zajmujący się analizą ofert lokat bankowych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

abtarasew1

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »