Kultura, sztuka » Kultura

Lotniczy mural w Rzeszowie

Lotniczy mural w Rzeszowie
Zobacz więcej zdjęć »
Niebawem Rzeszów zostanie upiększony muralem upamiętniającym historyczny samolot PZL Łoś 37. Dwusilnikowy bombowiec produkowany był w Polskich Zakładach Lotniczych w...

Niebawem Rzeszów zostanie upiększony muralem upamiętniającym historyczny samolot PZL Łoś 37. Dwusilnikowy bombowiec produkowany był w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu tuż przed rozpoczęciem II Wojny Światowej. Dzieło powstanie z inicjatywy FFiL Śnieżka SA na jednej z rzeszowskich kamienic. Prace nad jego wykonaniem rozpoczną się 26 sierpnia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

PZL Łoś 37 to najnowocześniejszy polski samolot z tamtego okresu. Działania bojowe z nim w roli głównej rozpoczęto 6 miesięcy przed wybuchem II Wojny Światowej. Wyprodukowano go w liczbie około 120 sztuk w największych w kraju zakładach lotniczych, będących jedną z głównych inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po zakończeniu wojny nie zachował się żaden kompletny egzemplarz samolotu. W zbiorach muzealnych znajdują się tylko poszczególne części konstrukcji bombowca.

– Tematyka tworzonego w Rzeszowie muralu jest ściśle związana z historią regionu. Jako polska firma, zlokalizowana na Podkarpaciu, chcemy pokazywać, że dumę z korzeni można wyrażać nowatorsko i niekonwencjonalnie. Kreując elementy przestrzeni publicznej dokładamy starań, by zarówno wizualnie, jak i merytorycznie współgrały one z otoczeniem – wyjaśnia Aleksandra Małozięć, Specjalistka ds. Komunikacji Korporacyjnej FFiL Śnieżka SA.

Kamienica, na której będzie wykonany mural, mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 22. Dzieło zostanie namalowane na ścianie znajdującej się od strony ul. Sobieskiego, w ścisłym Śródmieściu, w sąsiedztwie ważnych instytucji. Jak tłumaczy Edyta Dawidziak, Miejski Konserwator Zabytków w Rzeszowie: Zasugerowaliśmy, aby zaakcentować blisko 80-letnią tradycję istnienia przemysłu lotniczego w Rzeszowie. Pomysł przetransponowania na elewację budynku rysunku technicznego samolotu bombowego ŁOŚ, uznaliśmy za niezwykle trafny i błyskotliwy. Wiąże się on z początkami produkcji silników w Państwowych Zakładach Lotniczych wybudowanych w 1938 r. w Rzeszowie w ramach inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego. COP-owski motyw wpisuje się również tematycznie w kontekst przestrzenny tej części Rzeszowa – po przeciwległej stronie ulicy znajduje się bowiem modernistyczna kamienica na rogu ul. Asnyka i Jana III Sobieskiego wybudowana pod koniec lat 30. XX wieku dla pracowników COP-u. – Jestem przekonana, że wykonany mural wzbogaci nie tylko jakość estetyczną budynku, na którym powstanie, lecz także stanie się wartościowym i intersującym akcentem w zabytkowej przestrzeni Rzeszowa – dodaje Edyta Dawidziak.

 

 

Obraz o powierzchni około 250m2 w całości zostanie wykonany przy użyciu najwyższej jakości produktów Foveo-Tech, profesjonalnej marki w dziedzinie ociepleń budynków, należącej do FFiL Śnieżka SA. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »