Firma » Biznes
Magazyn – czy to dobry pomysł biznes
Zobacz więcej zdjęć » |
Postępująca wciąż rozbudowa powierzchni magazynowej dla wielu z nas oznacza wprost, że w naszym kraju wciąż jest dużo miejsca na nowe magazyny. Czy jednak magazyn to dobry pomysł na biznes?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Polska krajem magazynów
Jak donoszą ubiegłoroczne raporty z wielu najbardziej prężnych regionów naszego kraju w zakresie rozbudowy powierzchni magazynowej, zapotrzebowanie na usługi magazynowe jest duże. W okolicach Szczecina, każdy nowobudowany magazyn w 2020 roku był pokryty w 60% umowami najmu jeszcze przed ukończeniem budowy. Za sukcesem naszego kraju na rynku magazynowym stoi jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – tak jest to cena. Średnia stawka najmu metra kwadratowego obiektu typu big box w Polsce, plasuje się na poziomie 3 do 3,6 Euro za metr kwadratowy. W zestawieniu z rynkiem niemieckim, gdzie w najtańszych regionach mamy średnio od 5,7 do 6,2 Euro za metr kwadratowy, kwota ta wydaje się bardzo niska.
3 determinanty sukcesu
O pierwszym już wspomnieliśmy. Jest to cena. Pozostałe dwa to bliskość dużych europejskich rynków oraz relatywnie dobra infrastruktura. Nasz kraj, z perspektywy podmiotów spoza kontynentu, położony jest w bardzo atrakcyjnym miejscu. Zaledwie kilka godzin drogi do Niemiec, kilkanaście do Francji, a czas ten można skrócić decydując się na magazyn przy naszej zachodniej granicy. Do tego całkiem dobra infrastruktura. I choć wielu naszym rodakom argument ten wydaje się nieco śmieszny, to w porównaniu z innymi krajami Europy wschodniej wypadamy bardzo korzystnie. Drogi, lotniska, a nawet połączenia kolejowe, na zachodzie naszego kraju rozwinięte są w stopniu co najmniej zadowalający. Wschód w ostatnich latach mocno nadrabia. W ciągu kilku lat całą Polskę przecinać będą trasy szybkiego ruchu. Przypomnijmy sobie stan naszych dróg jeszcze 10 lat temu, choćby na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, kiedy to na prędko oddawany był kluczowy odcinek z Łodzi do Warszawy, co stanowiło nie lada sukces polskiego rządu.
Czy magazyn to dobra inwestycja?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z całą pewnością, magazyn w formie szkieletu pokrytego blachą, dający kawałek przestrzeni magazynowej, nie jest tym czego dziś oczekują klienci na rynku. Najemcy poszukują dziś nowoczesnych obiektów, oferujących usługi skrojone na miarę ich obecnych potrzeb. Coraz częściej w branży mówi się nie o magazynowaniu a o konfekcjonowaniu i przeładunku towarów. Czym jest konfekcjonowanie? Mimo dość ciekawej nazwy, jego idea sprowadza się do przepakowania towarów z opakowań zbiorczych do mniejszych, umożliwiających wysyłkę pojedynczych egzemplarzy. Często konfekcjonowanie to także łączenie dwóch towarów w jeden, tworząc produkt końcowy np. stelaż wózka z kołami. Wydaje się to dziwne, ale jeśli towary pochodzą od dwóch różnych producentów, to przy zamówieniach w setkach lub tysiącach sztuk, w praktyce ktoś, gdzie musi je w przepakować i połączyć. Drugą popularną usługą jest przeładunek, z angielskiego cross docking. Jest to nic innego jak nowa forma usługi magazynowania. Odchodzi on od cyklicznej usługi, wiążącej klienta z magazynem. Cross docking to usługa realizowana w zależności od potrzeb, niemal ad hoc. Przydaje się w sytuacji gdy klient poszukuje magazynu w odległym dla niego regionie. Woli by towar był magazynowany w magazynie a nie na naczepie, jak często dzieje się w przypadku przeładunku z jednej firmy transportowej na drugą. Zastosowań cross dokingu jest oczywiście dużo więcej. Odpowiada on jednak na potrzebę nagłą, często nieprzewidzianą, a tego do tej pory nie było.
Źródło: https://wave.info.pl/
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)