Rozrywka » Turystyka

Małopolskie trasy, zamki i uroki

Małopolska...piękna Małopolska! Każdemu z nas kojarzy się ona przede wszystkim z Miastem Kraka – dawną siedzibą królów polskich, ale nie tylko... Małopolska to wspaniałe góry, lasy, rzeki i liczne zabytki. Można ją odwiedzić latem i zimą, w pogodę czy w deszcz. Każdy znajdzie tam coś dla siebie!

Głównymi punktami turystycznymi tego regionu są m. in.: Kraków i jego okolice (Wieliczka, Niepołomice), Wyżyna Krakowsko – Częstochowska, Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, Jezioro Rożnowskie oraz Gorczański i Babiogórski Park Narodowy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dla miłośników sportów zimowych polecamy szczególnie południową część regionu, Bukowinę Tatrzańską i Zakopane, czyli zimową stolicę Polski, a także Piwniczną Zdrój, Wierchomlę czy Poronin. Wymienione powyżej miejsca mają w swoje ofercie szeroką bazę noclegową, liczne wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu i wiele innych ważnych dla turysty udogodnień. Aby zarezerwować miejsca noclegowe w tych miejscowościach, zapraszamy do zapoznania się z bazą noclegową portalu Turit.pl.

Zamek, smok i krakowskie atrakcje

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, przyrody oraz zabytków proponujemy trasę po zamkach Małopolski. Zaczynamy ją od najpiękniejszego miasta tych okolic czyli Krakowa, gdzie na Wzgórzu Wawelskim mieszkali niegdyś królowie Polski, piękne królowe, księżniczki, rycerze oraz legendarny smok. Kraków odwiedzany jest chętnie nie tylko przez naszych rodzimych turystów, ale i przez wycieczki z całego świata. Co ściąga tutaj zwiedzających? Przede wszystkim przepiękny rynek – jeden z najsłynniejszych w Europie. Kraków to także liczne kościoły, urokliwe uliczki starego miasta oraz oczywiście Wawel. Turyści mogą tam zobaczyć Komnaty Królewskie, Skarbiec i Zbrojownię, oraz Katedrę Wawelską wraz z kryptą. Dzięki zgromadzonym tam zbiorom można dowiedzieć się, jak żyli polscy królowie i podziwiać pełen przepychu wystrój pałacowych komnat. Po odwiedzeniu tego Zamku, warto jeszcze przejść się na Błonia Krakowskie i do Parku Jordana, zobaczyć ekspozycje Muzeum Narodowego czy wypić kawę w słynnej „Jamie Michalika”.    Kraków jest świetną bazą wypadową do pozostałych wycieczek po Małopolsce, należy jednak wziąć pod uwagę koszty noclegu, zwłaszcza, jeśli chcemy zatrzymać się w centrum miasta.

Kolejnym pięknym zamkiem na naszej liście jest zamek w Nowym Wiśniczu. Jednak wyjeżdżając z miasta Kraka warto odwiedzić po drodze jeszcze Kopalnię Soli w Wieliczce, Niepołomice i Bochnię. W Niepołomicach stoi Zamek Królewski wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. Będąc w Niepołomicach warto też usiąść przy kawie na pięknym ryneczku i spróbować słynnych niepołomickich lodów. Miasto to leży na pograniczu Puszczy Niepołomickiej, będącej niegdyś miejscem polowań króla Władysława Jagiełły. Jest ona bogata w wiele gatunków zwierząt i roślin, posiada liczne szlaki piesze i rowerowe. W puszczy znajduje się ośrodek hodowli i ochrony żubrów, będących jednym z symboli Polski.

Zamki i nie tylko…

Zamek w Nowym Wiśniczu, położony na pięknym wzgórzu, powiązany jest z wieloma legendami i podobno nawiedzany jest przez ducha Barbary Radziwiłłówny. Wybudowano go w XIV wieku. Jego pierwszym władcą był Jan Kmita, zaś od XVII wieku - Stanisław Lubomirski, który zarządził przebudowę zamkowych powierzchni. To właśnie on założył także miasto u podnóża budowli - Nowy Wiśnicz. Turystów, którzy mogą zatrzymać się w tej okolicy na dłuższą chwilę, zapraszamy do Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, które znajduje się nieopodal zamku.

Jadąc w kierunku kolejnego punktu na naszej mapie przejedziemy przez Czchów znajdujący się nad Dunajcem. Warto zatrzymać się tam na chwilę i zobaczyć ruiny zamku wzniesionego w XIII wieku na polecenie króla Wacława II. Zachowała się do dziś tylko przybudówka z fragmentami muru oraz baszta. Czchów jest doskonałym miejscem do wypoczynku na łonie natury, gdyż w jego pobliżu znajdują się dwa jeziora – Czchowskie i Rożnowskie. A wszystkich pasjonatów dawnych budowli na pewno zainteresuje fakt, że nad Jeziorem Rożnowskim znajdują się kolejne ruiny zamkowe. Wchodząca w ich skład, górna budowla należała niegdyś do Zawiszy Czarnego - słynnego rycerza Władysława Jagiełły, dolna miała stanowić zamek bastionowy ufundowany przez hetmana Tarnowskiego, jednak nigdy nie została dokończona.
 „Okolice Rożnowskie są wyjątkowo urokliwe. To miejsce przepełnione historią, bogate w legendy, a jednocześnie świetna propozycja na weekendową wycieczkę zarówno dla tych, którzy lubią okrywać ślady dawnych dziejów, jak i tych, którzy stawiają na piesze wycieczki i podziwianie skarbów natury” – tak o okolicach tych mówi Piotr Zielonacki z portalu informacji turystycznej turit.pl 

Perły Małopolski

W drodze do Rytra, gdzie znajduje się kolejna budowla warta odwiedzenia, przejedziemy przez Nowy i Stary Sącz. Stary Sącz to zabytkowe miasto, którego powstanie datowane jest na ok. XII wiek, leżące na szlaku handlowym do Węgier. W czasach swej świetności było pod jurysdykcją klasztoru klarysek. Dziś nadal warto tam zaglądnąć, nie tylko na Festiwal Muzyki Dawnej oraz spacer Popradzkim Parkiem Krajobrazowym. Po wizycie w tym mieście, warto odwiedzić leżącą w pobliżu uzdrowiska -  Piwniczną, wybrać się na Obidzę i zjeść dobry obiad w bacówce, a następnie odwiedzić pijalnię Piwniczanki. Niedaleko od niej znajduje się przystań na Popradzie, z której odbywają się spływy do Rytra. A tam czekają już na nas kolejne ruiny zamkowe.
Zamek w Rytrze zbudowany został w XIII wieku. Co do jego pierwszego właściciela nie ma pewności, uważa się, iż był nim Piotr Wydżga. Z miejscem tym wiąże się legenda o skarbie. Podobno gospodarz zamku zakopał w kilku miejscach złoto znalezione w górach. Niestety po jego śmierci skarb popadł w niepamięć i nigdy go nie odnaleziono. Rytro polecamy jednak nie tylko poszukiwaczom skarbów, ale też wielbicielom sportów wyczynowych, których mogą zainteresować dwa parki linowe leżące w jego okolicy.
Z Rytra można pojechać do Suchej Beskidzkiej i zobaczyć tam ostatni z zamków na naszej liście. Dlaczego warto się tam wybrać? Bo tamtejsza budowla nie bez powodu nazywana jest „Małym Wawelem”. Powstała jako dwór magnacki w XVI wieku i stanowi cały kompleks zabytkowo – parkowy. Obecnie w zamku znajduje się Miejskie Muzeum, na obrzeżach parku zaś Muzeum Ziemi Suskiej.
W Suchej Beskidzkiej kończy się nasza trasa, możemy z tego miejsca wrócić do Krakowa. Trasa jest ciekawa, malownicza i idealna także dla niezmotoryzowanych turystów. Jak mówi Piotr Zielonacki z portalu Turit.pl: „Lubię zwiedzać Małopolskę na rowerze. Moim ulubionym jest Szlak Karpacki od Krakowa aż do granicy ze Słowacją, poprzez m. in. Wieliczkę, Rożnów, Nowy i Stary Sącz, Rytro i Piwniczną. To świetna trasa, po drodze jest sporo miejsc noclegowych i sympatycznych zajazdów. Można oderwać się na chwilę od miejskiego życia, wypocząć i pooddychać świeżym powietrzem!”



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

turIT.pl
http://www.turit.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »