Gospodarka » Przemysł
Metale towarzyszące – szansa na rozwój gospodarki
Zobacz więcej zdjęć » |
Trzydniowa konferencja rozpocznie się 13 października 2010 roku, a patronat nad nią objęli minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz prezes KGHM Polska Miedź S.A. Herbert Wirth.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Pierwsza w Polsce konferencja poświęcona technologiom otrzymywania i zastosowaniu metali towarzyszącym, zorganizowana przez KGHM Ecoren wspólnie z Instytutem Metali Nieżelaznych z Gliwic w kwietniu 2008 roku, była wielkim wydarzeniem branżowym. Na zaproszenie odpowiedziało ponad stu przedstawicieli firm i ośrodków badawczych, m.in. z Kanady, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Bułgarii. We Wrocławiu dyskutowali o tym, jak w najbardziej ekonomiczny sposób pozyskiwać cenne metale rzadkie oraz jak wykorzystać je w nowatorskich technologiach.
Tegoroczna edycja będzie się odbywała jesienią (od 13 do 15 października 2010 roku) we wrocławskim hotelu Sofitel, a hasło przewodnie stanowi pytanie: „Metale towarzyszące - czy już strategiczne?". W komitecie honorowym konferencji zasiadają m.in. przedstawiciele Politechnik Śląskiej i Wrocławskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, a także reprezentanci ważnych firm przemysłowych, związanych z KGHM Polska Miedź S.A. Członkiem komitetu jest również prezes KGHM Polska Miedź, Herbert Wirth, który uroczyście otworzy obrady w środę 13 października.
- W tym roku do grona organizatorów dołączyło Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, zrzeszające ekspertów firm oraz członków uczelni i instytutów naukowo-badawczych. Będziemy więc mogli w jeszcze szerszym gronie dyskutować nad kierunkami rozwoju w zakresie odzysku i zastosowania metali towarzyszących - mówi prof. Zbigniew Śmieszek, prezes SITMN i dyrektor IMN, przewodniczący konferencji. - Mamy już zaplanowane prelekcje specjalistów z Niemiec, Hiszpanii, Kanady, Finlandii, Francji, Irlandii czy Węgier, a to tylko niektórzy z zagranicznych gości.
Komitet naukowo-programowy konferencji pod przewodnictwem dyrektora ds. naukowych IMN dr inż. Andrzeja Chmielarza określił, że konferencja składać się będzie z sześciu sesji naukowych, rozpoczynających się już 13 października o godz. 16.00. Podczas pierwszej można będzie posłuchać m.in. o minerałach strategicznych dla gospodarki Unii Europejskiej czy metalach towarzyszących w elektronice. Trzy czwartkowe sesje (14 października) poświęcone będą m.in. różnym metodom recyklingu surowców wtórnych i odzyskiwania takich pierwiastków jak złoto, nikiel lub cynk. Po południu zaplanowano mini sympozjum renowe z udziałem specjalistów z Ecorenu, IMN i Wojskowej Akademii Technicznej. Ostatni dzień będzie okazją do poznania technik otrzymywania metali o wysokim stopniu czystości czy porównania metod odzysku platyny ze zużytych katalizatorów samochodowych.
- Sukces pierwszej konferencji upewnił nas, że powinniśmy kontynuować spotkania osób związanych z metalami towarzyszącymi - podkreśla Janusz Adamczyk, prezes KGHM Ecoren. - To szansa na wymianę poglądów na forum międzynarodowym. Musimy dotrzymywać kroku innowacjom wdrażanym na świecie, ale jednocześnie sami mamy wiele ciekawych doświadczeń, którymi warto się podzielić.
Dlatego też przed samymi obradami organizatorzy planują urządzić wycieczkę techniczną do należącego do KGHM Ecoren Oddziału Hydrometalurgii w Głogowie, podczas której chętni zwiedzać będą instalację do produkcji nadrenianu amonu.
Patronami medialnymi konferencji są: miesięcznik gospodarczy „Nowy Przemysł", „Magazyn Hutniczy" oraz czasopismo specjalistyczne „Rudy i Metale Nieżelazne".
Organizatorzy październikowej konferencji:
v Instytut Metali Nieżelaznych - jest jednostką badawczo-rozwojową polskiego przemysłu metali nieżelaznych, działającą od 1952 roku.
Działalność Instytutu obejmuje prace naukowo-badawcze, badania w skali laboratoryjnej, pilotowej i technicznej, usługi akredytowanych laboratoriów oraz ekspertyzy i doradztwo. IMN oferuje również specjalistyczne wyroby z metali nieżelaznych np. ze stopów amorficznych i nanokrystalicznych. Badania prowadzi szczególnie w zakresie wzbogacania rud metali nieżelaznych i innych surowców mineralnych, piro- i hydrometalurgicznych metod produkcji metali i ich stopów z surowców pierwotnych i wtórnych, technologii odzysku i unieszkodliwiania odpadów, ochrony środowiska czy nowych stopów i kompozytów na bazie metali, w tym metali szlachetnych i lekkich.
v KGHM Ecoren S.A. - innowacyjna, dynamicznie rozwijająca się firma zajmującą się produkcją metali i ich związków oraz zagospodarowywaniem odpadów przemysłowych.
Pod nazwą Ecoren od grudnia 2006 roku funkcjonuje licząca ponad 10 lat spółka KGHM Metale DSI, powstała w ramach restrukturyzacji miedziowego koncernu. Spółka jest jedynym w Europie producentem związków renu - niezwykle rzadko występującego w naturze, cennego metalu, stosowanego przede wszystkim w przemyśle petrochemicznym i lotniczym. Odzyskuje też miedź i srebro oraz od wielu lat z powodzeniem zagospodarowuje również żużle hutnicze. Posiada również zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
v Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych (SITMN) - powstało w 2004 roku z przekształcenia Oddziału Metali Nieżelaznych, działającego od ponad półwiecza w ramach Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce.
Trzonem organizacji są koła funkcjonujące w spółkach z branży metali nieżelaznych. SITMN zrzesza inżynierów i techników, a także specjalistów z uczelni, instytutów naukowo-badawczych. Głównym celem stowarzyszenia jest reprezentowanie branży metali nieżelaznych, współpraca z ośrodkami naukowymi, uczelniami i przedsiębiorstwami, promocja zatrudnienia, wsparcie dla absolwentów kierunków studiów związanych z sektorem metali nieżelaznych. SITMN jest członkiem zwyczajnym Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT.
Nadesłał:
izastraczek
|
Komentarze (0)