Dom » Architektura

Mieszkanie bardziej eko - cztery proste sposoby

Mieszkanie bardziej eko - cztery proste sposoby
Zobacz więcej zdjęć »
Ekojedzenie, ekokosmetyki, ekopaliwa - ekologia to synonim zaangażowania w zdrowy tryb życia i dbania o przyszłość. Trend zatacza w Polsce coraz większe kręgi i zaczyna obejmować również budownictwo mieszkaniowe i wykończenia wnętrz.

Najwięcej przykładów inwestycji z wykorzystaniem rozwiązań ekologicznych znajdziemy w budownictwie jednorodzinnym. Na dachach domów widać kolektory słoneczne, w ogródkach kompostowniki, pod ziemią kryją się pompy ciepła, a mieszkańcy zbierają deszczówkę i wykorzystują ją do spłukiwania toalet lub podlewania ogrodów. Trudniej o przykłady budynków wielorodzinnych, w których zainwestowano w ekologiczne technologie. Mimo że Polacy przychylnie patrzą na takie rozwiązania, deweloperzy ostrożnie traktują ten segment rynku.

 

Ekoosiedle

Nie brakuje jednak inwestorów, którzy odważnie poszerzają ofertę o rozwiązania sprzyjające naturze. Powstające osiedle Alpha Park w warszawskim Ursusie można nazwać zieloną enklawą w mieście. To kompleksowe osiedle, które ma spełnić wszystkie potrzeby mieszkańców. Nowoczesna i ekologiczna technologia ma zarówno ułatwić życie, jak i sprawić, że rachunki będą mniejsze.

- Alpha Park chce pokazać tutaj dobry przykład. Mamy nadzieję, że firmy dostrzegą, że ekologia pociąga za sobą liczne korzyści – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu osiedla Alpha Park.

Na osiedlu zastosowane zostaną panele słoneczne. Przerobią one energię słońca na energię elektryczną, która zasili lampy uliczne. Te również będą wyjątkowo oszczędne, ponieważ zaplanowano tu oświetlenie ledowe. Ciekawym rozwiązaniem na osiedlu Alpha Park będzie zbieranie wody deszczowej, a następnie wykorzystanie jej do nawadniania terenów zielonych, czyli osiedlowych trawników, krzewów i drzew.

 

Ekomieszkanie

Trend ekologiczny coraz częściej wkracza również do naszych mieszkań. Co zrobić żeby życie było zgodne z naturą, a wprowadzone zmiany pozytywnie wpływały  na życie mieszkańców? Oto pięć prostych porad.

 

Woda

Najwięcej wody zużywamy podczas higieny codziennej. Nie ma skuteczniejszego sposobu na oszczędność, niż zamiana wanny na prysznic. Kiedy podczas jednorazowego prysznica pobieramy około 15-30 litrów wody, w wannie jest to średnio aż 100 litrów. Warto również dokręcać kran - każde 60 kropli na minutę to strata około 20 litrów na dobę. Podczas prania powinno się napełnić pralkę po brzegi. Zużycie wody zmniejszymy także rezygnując z prania wstępnego, zastępując je wcześniejszym namaczaniem ubrań.

 

Temperatura

Optymalna temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni 18°C, a dla łazienki 24°C. Utrzymanie odpowiedniej temperatury umożliwiają termostatyczne zawory grzejnikowe. Taki „dodatek” sprawi, że poczujemy się lepiej i ograniczymy pobór ciepła. Według wyliczeń PGNiG obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła. Wyjeżdżając na kilka dni, najlepiej nie wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć je o kilka stopni – dzięki temu nie wychłodzimy mieszkania, a ponowne nagrzanie nie pochłonie tyle energii.

 

Prąd

Nie ma prostszego sposobu na oszczędność prądu, niż całkowite wyłączanie komputerów, telewizorów i ładowarek z prądu. Nawet jeśli ich nie używamy i pozostają w trybie oczekującym (standby), pobierają prąd i szkodzą środowisku naturalnemu. Według Światowego Funduszu na rzecz Przyrody, gdyby połowa urządzeń w Polsce była wyłączana z sieci, w ciągu roku przełożyłoby się to na oszczędności na poziomie 293,2 mln zł. Jednocześnie wyeliminowalibyśmy ze środowiska 1 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

 

Światło

Podstawowym sposobem dbania o ekologię jest wymiana zwykłych żarówek na energooszczędne. Komisja Europejska oszacowała, że dzięki temu, do 2020 roku w każdym mieszkaniu rachunki zmniejszą się o 25-50 euro rocznie, a zaoszczędzona energia odpowiadać będzie zużyciu energetycznemu 11 mln gospodarstw domowych. Efekt lepiej rozświetlonego mieszkania można uzyskać dzięki dużym oknom, które nie zasłania się „ciężkimi” zasłonami i żaluzjami. Lepiej oświetlone są również pomieszczenia pomalowane na jasne kolory, które odbijają światło.

 

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu osiedla Alpha Park nie ma wątpliwości, że przyszłość tkwi w ochronie środowiska: - Ekologia zaspokaja naszą naturalną potrzebę zachowania równowagi w przyrodzie. W ekologicznym mieszkaniu, na ekologicznym osiedlu czujemy się dobrze, zarówno fizycznie, jak i psychicznie – dodaje.

 

Więcej informacji na stronie www.redalpha.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »