Dom » Nieruchomość
Mieszkanie czy dom? Jakie nieruchomości wybierają poznaniacy?
Zobacz więcej zdjęć » |
Na wybór nieruchomości wpływa przede wszystkim cena, lokalizacja, funkcjonalność i dodatkowe powierzchnie jakie oferuje deweloper.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Poznaniacy najchętniej wybierają nieduże około czterdziestopięcio-pięćdziesięciometrowe mieszkania, w których na niewielkiej powierzchni można wygospodarować kilka osobnych pomieszczeń. Rodziny z dziećmi częściej wybierają mieszkania z osobną kuchnią, z kolei single preferują aneksy kuchenne.Popularnością cieszą się także funkcjonalne kawalerki, ponieważ są najbardziej rentowne w przypadku wynajmu.
Poza ceną, dla nabywcy liczy się także dobra lokalizacja, miejsce postojowe i balkon. Ważnym elementem jest też korzystny rozkład mieszkania i jasne, słoneczne wnętrze. Atrakcyjne mieszkanie powinno znajdować się w niewysokim bloku z windą oraz małą liczbą mieszkań na piętrze. Z analiz redNetProperty Group wynika, że gotowe mieszkania cieszą się dużą popularnością. W stolicy Wielkopolski ich sprzedaż wynosi około 20-30 procent. Poznaniacy coraz częściej korzystają też z możliwości wykończenia mieszkania czy domu pod klucz.
- Na poznańskim rynku, w ostatnim okresie coraz liczniejszą grupę klientów stanowią osoby, które kupują nie pierwsze, a kolejne, tym razem większe mieszkanie. Dodatkowymi pokojami zainteresowane są przede wszystkim małżeństwa z dziećmi, które chcąc polepszyć swój komfort zamieniają mieszkanie na większe. Tanie kredyty i relatywnie niskie ceny dużych mieszkań, stanowią obecnie dodatkową zachętę do podejmowania takich decyzji. Dla rodzin z dziećmi wyjątkowo atrakcyjne mogą być dwupoziomowe czteropokojowe mieszkania w inwestycji CASA FONTE w pobliżu Parku Sołackiego przy ulicy Źródlanej. Wśród atutów takiego rozwiązania znajduje się możliwość wydzielenia strefy dziennej – na dole i sypialnianej – na górze. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie zarówno w przypadku posiadania potomstwa, jak i wykonywania wolnych zawodów lub prowadzenia prywatnej praktyki zawodowej. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. - Duże mieszkania mamy też do zaoferowania w inwestycji Żurawiniec Park przy ul. Błażeja, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu – dodaje.
Klienci przy wyborze nieruchomości oprócz ceny, kierują się przede wszystkim atrakcyjną lokalizacją, bliskością terenów zielonych i rekreacyjnych, dobrą komunikacją oraz zapleczem handlowo-usługowym.
– Poznaniacy za najbardziej atrakcyjną dzielnicę w mieście uznają nieruchomości położone na Sołaczu. Natomiast do najbardziej popularnych należą m.in. te znajdujące się na Piątkowie nieopodal kampusu Morasko, gdzie dojeżdża szybki tramwaj, Naramowicach i Grunwaldzie – mówi Janusz Grygier, pośrednik w biurze nieruchomości. – Single częściej wybierają mieszkanie w mieście, a rodziny z dziećmi coraz chętniej przeprowadzą się na obrzeża miasta – dodaje Grygier.
W ostatnich latach to właśnie nieduże domy z ogródkiem, zlokalizowane blisko terenów rekreacyjnych i z szybkim dojazdem do centrum skusiły wielu poznaniaków. Za cenę mieszkania w mieście, można kupić na przedmieściach nieduży dom z własnym terenem zielonym i bezpłatnym parkingiem. Wszystkie te elementy zapewnia deweloper Linea oferując mieszkania i domy w podpoznańskiej Dąbrówce.
– Nasi klienci poszukują najczęściej alternatywy dla niedużych mieszkań w Poznaniu, wybierając funkcjonalne, podmiejskie szeregowce z osobnym wejściem i własnym ogródkiem. W naszej ofercie mamy min. dwupoziomowe domy szeregowe PIANO z czterema pokojami, których ceny rozpoczynają się od 390 tysięcy złotych brutto za 87 m2. Dodatkowo do szeregowca przynależy ogród od 70 do 200 m2 oraz jedno- lub dwustanowiskowe miejsca parkingowe – mówi Adam Wędrychowicz, ze spółki Linea.Z kolei dla osób, które chcą przeznaczyć mniejsze kwoty na zakup nieruchomości przygotowaliśmy nieduże trzypokojowe mieszkania w ramach inwestycji Villa, już za około 230 tysięcy złotych brutto –dodaje Wędrychowicz.
Mimo, że średnia powierzchnia obecnie budowanych domów wynosi 139 m2 i ciągle się zmniejsza, to zainteresowanie dużymi domami, powyżej 120 metrów kw., sukcesywnie spada. Hitem sprzedaży w 2014 roku były domy w zabudowie szeregowej lub atrialnej do 100 m2 zlokalizowane na obrzeżach Poznania. Zwiększone zainteresowanie tego typu nieruchomościami to także efekt rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”, który pozytywnie wpłynął na rozwój terenów podmiejskich. Klienci często decydowali się na mieszkanie poza miastem ponieważ większa liczba inwestycji spełniała limity dopłat MdM. Poznaniacy chętnie wyprowadzają się z centrum, ale nie chcą rezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Szukają miejsc z dobrym dojazdem do miasta, zielenią oraz z bliskim dostępem do budynków usługowych.
Preferencje poznaniaków to zawsze jednak kwestia bardzo indywidualna, dlatego w ofertach deweloperów znaleźć można różnorodne propozycje, które zadowolą nawet najbardziej wymagających nabywców.
Nadesłał:
FortePR s.c.
|
Komentarze (0)