Zdrowie » Uroda
Miód dla zdrowia i urody – przepisy na naturalne kosmetyki
Zobacz więcej zdjęć » |
- Miód charakteryzuje się wysoką aktywnością antybiotyczną. Niszczy lub hamuje rozwój bakterii Gram-dodatnich (gronkowce, paciorkowce) i Gram-ujemnych, a także grzybów i wirusów. Te cenne właściwości miód zawdzięcza swemu składowi chemicznemu. Wysokie ciśnienie osmotyczne, kwaśny odczyn środowiska, obecność oksydazy glukozy, lizozymu, apidycyny, inhibiny; to cechy nadające miodowi działanie antybiotyczne – mówi Małgorzata Pucer z Pasieki Pucer.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Produkowane w tym gospodarstwie miody: gryczany, spadziowy i lipowy zostały wyróżnione certyfikatem jakości przyznawanym w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Wszystkie rodzaje miodu mają dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Miód pomaga nawilżyć skórę i utrzymać jej odpowiednią wilgotność. To naturalny składniki wszelkiego rodzaju kosmetyków, nawet tych przeznaczonych do delikatnej skóry, i preparatów dla dzieci – dodaje M. Pucer.
Miód jest składnikiem wielu maseczek, kremów i emulsji. Stosuje się go do pielęgnacji włosów, przygotowania aromatycznych kąpieli oraz masaży. Wykonanie kosmetyków na bazie miodu jest banalnie proste, a efekty ich zastosowania są imponujące! Warto się o tym przekonać testując poniższe receptury.
Maseczki i okłady:
Maseczka oczyszczająca skórę: do żółtka dodajemy łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę mąki owsianej. Po utarciu składników uzyskamy maseczkę, którą można stosować do kilku razy dziennie.
Maseczka dla suchej cery: trzy łyżki miodu mieszamy z trzema łyżkami śmietany i z dwoma żółtkami.
Maseczka dla suchej cery II: łyżkę miodu mieszamy z trzema łyżkami twarożku homogenizowanego i jednym żółtkiem. Nakładamy maseczkę na umytą rumiankiem skórę twarzy na około pół godziny.
Maseczka Kleopatry: łączymy łyżkę miodu z łyżką pełnotłustego mleka i jednym białkiem z małego kurzego jajka. Nanosimy maseczkę na dobrze umytą twarz i szyję, pozostawiamy na 30 minut. Uwaga: maska po zaschnięciu jest bardzo krucha. Maskę zmywamy letnią wodą, następnie opłukujemy chłodną. Nakładamy krem odpowiedni do cery.
Nawilżająca miodowa maseczka: dwie łyżki miodu mieszamy z dwoma łyżeczkami mleka lub słodkiej śmietanki. Rozprowadzamy na twarzy, szyi i pozostawiamy na 10 minut. Spłukujemy letnią wodą.
Maseczka miodowa z jabłkiem (wygładza i nawilża skórę): łączymy łyżkę miodu z obranym i przetartym jabłkiem. Maseczkę nakładamy na twarz na 15 minut, spłukujemy.
Miodowa maseczka oczyszczająca: mieszamy łyżkę miodu z łyżką mielonych migdałów i dwiema łyżkami płatków owsianych. Dodajemy soku z cytryn w ilości umożliwiającej dobre zwilżenie całości. Gotową mieszanką delikatnie masujemy twarz, po czym spłukać letnią wodą.
Miodowa maseczka wzmacniająca: łyżkę miodu ubijamy z jednym kurzym jajkiem oraz łyżeczką gliceryny. Do tak przygotowanej masy dodajmy mąkę, aż uzyskamy konsystencję pasty. Całość rozprowadzamy po twarzy, szyi i pozostawiamy na 10 minut, a następnie spłukujemy letnią wodą .
Aromatyczne kąpiele z miodem:
Dla chorych i wyczerpanych: do wanny z wodą o temperaturze 37°C dodajmy 100 g miodu. Po kąpieli należy wziąć prysznic.
Wzmacniająca kąpiel miodowo-sosnowa: kilkanaście młodych pędów sosny zalewamy 2-3 litrami wody i gotujemy pod przykryciem przez 10 min. Po 15 min przecedzamy napar do wanny wypełnionej do połowy wodą o temp. 37 °C i dodajemy 200 g miodu. Czas kąpieli 10-20 minut. Kąpiel działa pobudzająco na krążenie krwi, uspokajająco, moczopędnie, zmniejsza bóle reumatyczne.
Pielęgnacja włosów:
Rozjaśniająca mieszanka: do 1 litra ciepłej wody dodajemy łyżeczkę miodu i mieszamy (jeśli chcemy rozjaśnić blond włosy należy dodać do mieszanki sok z jednej cytryny)
Myjemy włosy szamponem, a następnie płuczemy je mieszanką miodową.
Uwaga: nie spłukujemy już włosów wodą.
Miodowa odżywka: 100 g miodu łączymy z oliwą z oliwek (1-3 łyżki w zależności od suchości włosów i skóry głowy). Tak przygotowaną mieszanką płuczemy włosy, a następnie nakładany czepek. Po upływie 30 minut myjemy włosy szamponem i spłukujemy wodą.
Specyfiki do zadań specjalnych:
Emulsja do szorstkich rąk: zaparzamy w szklance rumianek, dodajemy 2 łyżki miodu i 20 g gliceryny. Wszystkie składniki mieszamy, a gotową emulsję wcieramy w ręce.
Krem na noc: mieszać dokładnie 100 g miodu z 100 g oliwy z oliwek. Nakładamy na twarz codziennie wieczorem.
Babciny sposób na spierzchnięte usta: rozsmarowujemy niewielką ilość miodu na spierzchniętych ustach. Miód tworzy na ustach warstwę chroniącą przed drobnoustrojami, przyspiesza także gojenie się małych ranek.
SOS dla szorstkich pięt: łączymy dwie łyżki miodu z łyżką soku z cytryny. Gotową mieszankę wcieramy w szorstką skórę pięt.
* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
Program „Doceń polskie” ma na celu promocję wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się eksperci, reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundację Klubu Szefów Kuchni, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Związek Polskie Mięso czy Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
Honorowy patronat nad programem „Doceń polskie” sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
* * *
KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
http://docenpolskie.pl/
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)