Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko
Multilac Baby - Nowe wytyczne leczenia ostrej biegunki u dzieci
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dokument ten zawiera praktyczne wskazówki dotyczące leczenia objawów biegunki zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych.
Ponieważ biegunka u dzieci jest stosunkowo częstym problemem, warto poznać najnowsze zalecenia ekspertów w tym zakresie, tym bardziej, że wokół leczenia biegunki narosło wiele mitów i błędnych nawyków.
Co najczęściej wywołuje biegunkę u dzieci?
W krajach europejskich, w tym w Polsce najczęstszą przyczyną biegunki jest rotawirus.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
W przypadku ostrej biegunki u dziecka konsultacja lekarska jest konieczna, gdy stan dziecka wskazuje na ciężkie odwodnienie, a także u dzieci:
• z chorobami przewlekłymi, jak: cukrzyca czy niewydolność nerek
• poniżej 2. miesiąca życia
• z silnymi wymiotami, u których nawadnianie doustne nie jest skuteczne
• z wysoka gorączką i biegunką utrzymującą się 3-5 dni
Jak ocenić poziom odwodnienia u dziecka?
Jednym z najgroźniejszych następstw biegunki jest odwodnienie, czyli utrata wody i elektrolitów.
Największe ryzyko odwodnienia występuje u dzieci poniżej 4. roku życia – to właśnie najmłodsze dzieci najszybciej tracą płyny.
Warto zatem poznać objawy odwodnienia. Są to:
• zmiana zachowania dziecka (zmniejszona aktywność, senność, apatia, rozdrażnienie)
• rzadkie i/ lub skąpe oddawanie moczu – u niemowląt oddających częste i luźne stolce objaw może być trudny do oceny
• płacz bez łez
• wzmożone pragnienie
• ubytek masy ciała - może być trudny do ustalenia ze względu na brak pomiaru sprzed okresu biegunki
• zapadnięte gałki oczne
• zapadnięte ciemię u niemowląt
• suche śluzówki, sucha skóra
Jeżeli wymienione powyżej objawy występują z dużym nasileniem, wówczas możemy mieć do czynienia z ciężkim odwodnieniem i tym samym koniecznością leczenia biegunki w szpitalu.
Leczenie biegunki
1. Zapobieganie odwodnieniu
W wytycznych dużą uwagę poświęcono leczeniu biegunki. Eksperci jednogłośnie podkreślają, że podstawą leczenia ostrej biegunki jest podawanie doustnych płynów nawadniających (skrót: DPN). Należy je podać od pierwszej chwili wystąpienia objawów biegunki. DPN jest tak skomponowany, by zapewnić odpowiednie wchłanianie wody i elektrolitów z przewodu pokarmowego. Warto pamiętać, że podawanie dziecku zamiast DPN-u innych płynów, np. coca-coli, rosołu może spowodować nasilenie objawów biegunki.
2. Skrócenie czasu trwania biegunki
Podawanie DPN-u zapobiega niekorzystnym następstwom biegunki, jednak nie skraca czasu jej trwania i nie zmniejsza jej nasilenia.
W leczeniu biegunki warto zastosować również preparat, który skróci czas trwania choroby.
Wskazane jest podanie dobroczynnego szczepu bakterii o udowodnionym korzystnym wpływie na przebieg biegunki, wskazanego w wytycznych - Lactobacillus rhamnosus GG.
Podanie preparatu zawierającego w swym składzie Lactobacillus rhamnosus GG skraca czas trwania biegunki o około 1 dzień.
Szczep Lactoabacillus rhamnosus GG jest jednym z 9 szczepów znajdujących się w preparacie Multilac® Baby.
Zastosowana w preparacie Multilac® Baby innowacyjna technologia Micro MURE® chroni dobroczynne bakterie przed szkodliwym działaniem soków żołądkowych, dzięki czemu bakterie docierają do jelit, czyli ich docelowego miejsca działania. Multilac® Baby dostępny jest w wygodnych saszetkach, może być podawany niemowlętom już od 4. miesiąca życia. Multilac® Baby jest dostępny w aptekach, w cenie około 15 złotych za opakowanie zawierające 10 saszetek.
Podsumowanie
Wytyczne ESPGHAN stanowią zbiór precyzyjnych zasad postępowania w ostrej biegunce u dziecka. Wnioski płynące z wytycznych, można ująć w kilku punktach:
1. Większość przypadków ostrej biegunki nie wymaga leczenia szpitalnego.
2. Najgroźniejsze powikłanie biegunki to odwodnienie. Jego ryzyko jest szczególnie wysokie u dzieci poniżej 4. r.ż.
3. Podstawą postępowania w biegunce jest nawadnianie doustnym płynem nawadniającym (DPN) – celem postępowania jest uniknięcie odwodnienia.
4. Skrócenie czasu trwania biegunki można osiągnąć podając dziecku produkt zawierający dobroczynne szczepy bakterii o udowodnionym korzystnym wpływie na przebieg biegunki. Takim szczepem jest Lactobacillus rhamnosus GG zawarty w preparacie Multilac® Baby.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
katarzyna.mitrowska
|
Komentarze (0)