Firma » Biznes

Nagroda na miarę Nobla

Nagroda na miarę Nobla
Zobacz więcej zdjęć »
4 grudnia 2014 r. w Monte Carlo poznaliśmy laureatów międzynarodowego konkursu Prix Galien, który jest jednym z najbardziej znaczących konkursów na świecie, nagradzającym od 44 lat innowacyjne i najbardziej przełomowe osiągnięcia farmacji, medycyny i szeroko rozumianej ochrony zdrowia.

W tym roku w kategorii „urządzenia medyczne” Złoty Medal - Grand Prix Międzynarodowej Edycji Konkursu zdobyła pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii, której pomysłodawcą i twórcą jest prof. Henryk Skarżyński.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przyznawane przez międzynarodowe jury nagrody są wyjątkowym wyróżnieniem, cieszącym się najwyższym uznaniem światowej medycyny, przez co uważane są za najważniejsze, po Nagrodzie Nobla, odznaczenia w tej dziedzinie.

- Krajowa Sieć Teleaudiologii to system, który obejmuje m.in. telerehabilitację, telefitting, teleedukację, badania przesiewowe, telediagnostykę w Europie, Azji i Afryce. Dla uzyskania najlepszych wyników w zakresie poprawy słuchu po założeniu implantu ślimakowego konieczne jest zapewnienie pacjentowi dobrze zorganizowanej, długofalowej opieki pooperacyjnej. Jednym z najważniejszych zadań wchodzących w zakres tej opieki jest optymalne dopasowanie implantu. – wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński - Zazwyczaj stosuje się tu specjalną procedurę, która wymaga odbycia przez pacjenta szeregu wizyt prowadzonych przez doświadczony, wielodyscyplinarny zespół w placówce zakładającej implanty ślimakowe. Dla większości pacjentów wizyty te oznaczają konieczność odbywania długich podróży, co wiąże się często z wysokimi kosztami, pochłania dużo czasu oraz powoduje zmęczenie – zwłaszcza u małych kilkumiesięcznych czy rocznych dzieci - zmniejszające wiarygodność wyników testów i dopasowania wszczepionych urządzeń. Aby zmniejszyć te koszty, skrócić czas dojazdu i odległość jaką pacjent musiałby pokonać, by dotrzeć do grupy specjalistów i jednocześnie zapewnić pacjentowi usługi na najwyższym poziomie konieczne stało się stworzenie nowoczesnego systemu telemedycznego, umożliwiającego prowadzenie taniej i skutecznej rehabilitacji słuchu i mowy oraz zdalnej obsługi pacjentów korzystających różnych z implantów słuchowych. Tak powstał ten system. – dodaje autor.

Kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego zespół inżynierów i innych specjalistów pierwsze prace badawcze, a następnie kliniczne dotyczące telemedycyny podjął przed 14 laty. W pierwszej kolejności dotyczyły one przeprowadzanych przez prof. Skarżyńskiego telekonsultacji. W roku 2005 podjęto pierwsze kroki dotyczące ustawiania pracy implantów słuchowych u specjalnej, stale powiększającej się grupy pacjentów z częściową głuchotą. W 2007 roku pokazano pierwsze efekty na arenie międzynarodowej. Nową metodę telefittingu zaczęto stopniowo, w coraz większej skali, wdrażać do praktyki klinicznej. Bardzo dobre rezultaty stosowania jej podczas badań pilotażowych, uzupełniane systematycznie o elementy telerehabilitacji, zaowocowały stopniowo realizacją kolejnej idei prof. Skarżyńskiego – „Ogólnopolskiej Sieci Telerehabilitacji Słuchowej”. Tak powstała pierwsza w świcie Krajowa Sieć Teleaudiologii, która dziś obejmuje ponad 20 ośrodków położonych na terenie całego kraju. Jest jedynym tego typu system w tym obszarze medycyny i opieki zdrowotnej.

O unikatowości systemu świadczy fakt, że od kilu lat jest systematycznie nagradzany prestiżowymi nagrodami na całym świecie. Pierwsze wyniki systemu pozwoliły na uzyskanie głównej nagrody XXI wieku w prestiżowym konkursie teleinformatycznym The Computerworld Honors w Waszyngtonie, w 2010 roku. W roku 2012 program ten zdobył nagrodę w polskiej edycji konkursu Prix Galien.

Konkurs ma charakter międzynarodowy i jest corocznie przeprowadzany w wielu krajach na świecie. W ramach tych międzynarodowych edycji przyznawane są nagrody w trzech kategoriach: leki, badania naukowe, urządzenia medyczne.

- Jest mi niezmiernie miło, że praca moja i mojego zespołu została nagrodzona przez tak znakomite środowisko naukowców i przedstawicieli światowej medycyny. Wiem, że konkurencja była bardzo duża, ponieważ z 90 zgłoszonych kandydatur w poszczególnych kategoriach z całego świata do ścisłego finału jury zakwalifikowało tylko 16 uczestników. –powiedział prof. Skarżyński po otrzymaniu nagrody. – Doskonałe porównanie, które padło podczas Gali, że „Hollywood ma Oscara a Produkty Medyczne mają Prix Galien” najlepiej oddaje prestiż, rangę i wartość tej nagrody.

Nagrodę Prix Galien ufundował w 1970 roku we Francji farmaceuta Roland Mehl, jego intencją było promowanie znaczących i najbardziej przełomowych postępów dokonanych w przemyśle farmaceutycznym i medycznym. Z biegiem lat, nagroda zyskała prestiż i uznanie na całym świecie. Nazwa Prix Galien pochodzi od imienia Klaudiusza Galena, greckiego ojca farmacji i medycyny, utalentowanego eksperymentatora, anatoma i filozofa, którego odkrycia wywarły bardzo duży wpływ na rozwój nauki. Nagroda przyznawana jest firmom i jednostkom, które rozumieją potrzebę inwestowania w badania, najnowszą technologię i innowacyjne produkty lecznicze i wyroby medyczne. Zgodnie z tradycją, w Kapitule Konkursowej zasiadają czołowi naukowcy, posiadający niepodważalną wiedzę i doświadczenie niezbędne do tego, aby ocenić zgłaszane innowacje.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »