Gospodarka » Przemysł

Najczęściej występujący rodzaj uszczelnień w przemyśle

Najczęściej występujący rodzaj uszczelnień w przemyśle
Zobacz więcej zdjęć »
Większość codziennych dóbr dostarcza nam przemysł. Środki chemiczne, środki komunikacji, ubrania – to wszystko nie byłoby możliwe bez dużych zakładów.

Chociaż bez przemysłu utraciliśmy niemal wszystko to, co dziś uważamy za niezbędne do cywilizowanego życia, to jednocześnie przemysł uważa się za coś nieczystego, szkodliwego, nieludzkiego.

Nieraz ma to racjonalne podłoże, jednak raczej w przeszłości przemysłu niż w jego współczesnej wersji. Odkąd przemysł zaczął się rozwijać w XIX wieku, odtąd zaczęto szukać sposobów, aby był bardziej bezpieczny. Jednym z elementów dbania o bezpieczeństwo jest stosowanie dobrych, wytrzymałych uszczelnień.

Rozwój tej gałęzi rozpoczął się wraz z odkryciem kauczuku – naturalnej, lepiej i elastycznej substancji. Dziś korzysta się przede wszystkim z substancji syntetycznych o lepszych właściwościach fizykochemicznym. Jednym z najczęściej stosowanych uszczelnień w przemyśle są pierścienie uszczelniające.

Uszczelnienia stosowane w przemyśle różnią się wieloma parametrami. Różne uszczelki mają różne wartości przecieku i mogą być stosowane w środowisku o wyższym lub niższym ciśnieniu. Różnią je także własności sprężysto-tłumiące. 

Własności pierścieni uszczelniających zależą oczywiście od materiału, z którego zostały wykonane, ale w dużej mierze także od kształtu, ich struktury wewnętrznej, która uwidacznia się w przekroju. Jeden z najbardziej popularnych przekrojów to przekrój „U”. Kształt litery odzwierciedla tu kształt uszczelnienia. Stosowane jest między innymi w napędach, silnikach czy też elementach sterujących hydraulicznych i pneumatycznych. Uszczelnienia typu „U” dzieli się na U1, U2, U6. Te różnią się między innymi wielkością ciśnienia, do którego mogą zostać zastosowane. Podtypem uszczelnień typu U są uszczelnienia wargowe typu UN. Te wystają poza uszczelnianą przestrzeń. Często wykonywane są na zamówienie.

Poza wymienionymi wyróżnia się także uszczelnienia typu A, AO, O-ring, OP, OX Z, ZW, ZZ. Do ich wytwarzania stosuje się między innymi kauczuk nitrylowy, kauczuk akrylonitrylowy, etylenowo-propylenowy, fluorowy, silikonowy. Pierścienie uszczelniające powinny spełniać normy IOS/IEC. Warto sprawdzić, czy dostawca, z którego usług korzystamy, rzeczywiście potrafi wykazać się odpowiednimi certyfikatami.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Graftex Andrzej Pawłowski
http://www.graftex.eu

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »