Dom » Budownictwo
Szczegółowe porównanie technologii modułowej i tradycyjnej nie jest łatwe, wewnątrz tych grup można
Zobacz więcej zdjęć » |
Technologia tradycyjna nazywana bywa technologią ciężką. Rzecz w tym, że budynki powstają przy użyciu ciężkich materiałów takich jak cegły, pustaki, betonowe bloczki. Jest to nie tylko technologia ciężka, ale także mokra. Poszczególne elementy łączy się przy użyciu zaprawy i betonu, które muszą wyschnąć przed podjęciem następnego etapu pracy. I tu o budynkach modułowych można z góry powiedzieć, że wszystkie charakteryzują się tym, że powstają zazwyczaj „na sucho”. Nie jest konieczne stosowanie betonu ani zaprawy murarskiej. Ale co więcej są takie technologie, w których zbędne staje się nawet stosowanie kleju do glazury czy tynku. Dziś budynki modułowe mogą do nas przyjechać już wykończone. Wystarczy wstawić meble i mieszkać.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Natomiast co do „ciężkości” zabudowy kwestia jest nieco bardziej skomplikowana. Budynki modułowe kojarzą się z lekką, drewnianą konstrukcją. Wielu uważa to za ich wadę albo co najmniej powątpiewa w ich solidność. Jest w tym pewne ziarno prawdy, że lekka drewniana konstrukcja jest mniej trwała, ale jeśli zastosujemy dobrej jakości materiały, nowoczesne technologie i, co najważniejsze, będziemy o dom dbać, to będzie on nam służył przez całe dekady. Jednak czy osoby, które chcą zbudować dom szybko, ale zarazem wymagają od niego tradycyjnej, stalowo-betonowej solidności, nie mogą zdecydować się na budownictwo modułowe? Tak nie jest. Dostępne są jedno i wielorodzinne domy modułowe wykonywane z żel-betu. W takich konstrukcjach podłoga, ściany i strop stanowią pozbawiony łączeń, zwarty element konstrukcyjny. Powstają w specjalnie przystosowanych do tego zakładach, gdzie konstrukcja zbrojeniowa zalewana jest solidnym betonem.
Podstawową zaletą konstrukcji modułowych jest dziesiątki razy szybszy czas budowy. W ekstremalnych sytuacjach dom może zostać postawiony w ciągu kilku dni, zamiast kilku lat budowy tradycyjnej. W praktyce trwa to zazwyczaj do trzech miesięcy. Wspomniana żelbetowa konstrukcja domów modułowych zawiera w sobie także zalety budownictwa tradycyjnego. Tego rodzaju budynki są nawet solidniejsze niż typowe domy z cegieł, bo wykonane z jednego betonowego odlewu.
Więcej porad na temat budownictwa na blogu: Przemysł Metalowy
Komentarze (0)