Dom » Budownictwo

Szczegółowe porównanie technologii modułowej i tradycyjnej nie jest łatwe, wewnątrz tych grup można

Szczegółowe porównanie technologii modułowej i tradycyjnej nie jest łatwe, wewnątrz tych grup można
Zobacz więcej zdjęć »
Szczegółowe porównanie technologii modułowej i tradycyjnej nie jest łatwe, wewnątrz tych grup można wyróżnić kolejne ich rodzaje. Jednak dokonując pewnych uproszczeń możemy krótko opisać różnice i podobieństwa.

Technologia tradycyjna nazywana bywa technologią ciężką. Rzecz w tym, że budynki powstają przy użyciu ciężkich materiałów takich jak cegły, pustaki, betonowe bloczki. Jest to nie tylko technologia ciężka, ale także mokra. Poszczególne elementy łączy się przy użyciu zaprawy i betonu, które muszą wyschnąć przed podjęciem następnego etapu pracy. I tu o budynkach modułowych można z góry powiedzieć, że wszystkie charakteryzują się tym, że powstają zazwyczaj „na sucho”. Nie jest konieczne stosowanie betonu ani zaprawy murarskiej. Ale co więcej są takie technologie, w których zbędne staje się nawet stosowanie kleju do glazury czy tynku. Dziś budynki modułowe mogą do nas przyjechać już wykończone. Wystarczy wstawić meble i mieszkać.

Natomiast co do „ciężkości” zabudowy kwestia jest nieco bardziej skomplikowana. Budynki modułowe kojarzą się z lekką, drewnianą konstrukcją. Wielu uważa to za ich wadę albo co najmniej powątpiewa w ich solidność. Jest w tym pewne ziarno prawdy, że lekka drewniana konstrukcja jest mniej trwała, ale jeśli zastosujemy dobrej jakości materiały, nowoczesne technologie i, co najważniejsze, będziemy o dom dbać, to będzie on nam służył przez całe dekady. Jednak czy osoby, które chcą zbudować dom szybko, ale zarazem wymagają od niego tradycyjnej, stalowo-betonowej solidności, nie mogą zdecydować się na budownictwo modułowe? Tak nie jest. Dostępne są jedno i wielorodzinne domy modułowe wykonywane z żel-betu. W takich konstrukcjach podłoga, ściany i strop stanowią pozbawiony łączeń, zwarty element konstrukcyjny. Powstają w specjalnie przystosowanych do tego zakładach, gdzie konstrukcja zbrojeniowa zalewana jest solidnym betonem.

Podstawową zaletą konstrukcji modułowych jest dziesiątki razy szybszy czas budowy. W ekstremalnych sytuacjach dom może zostać postawiony w ciągu kilku dni, zamiast kilku lat budowy tradycyjnej. W praktyce trwa to zazwyczaj do trzech miesięcy. Wspomniana żelbetowa konstrukcja domów modułowych zawiera w sobie także zalety budownictwa tradycyjnego. Tego rodzaju budynki są nawet solidniejsze niż typowe domy z cegieł, bo wykonane z jednego betonowego odlewu.

Więcej porad na temat budownictwa na blogu: Przemysł MetalowyRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Przemysł metalowy BLOG
http://hurtownia-metali-kolorowych.d35.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »