Technologie » Komputery

Najlepsze podejście do chmury

Współpraca oparta na chmurze wymaga ostrożności i rozwagi – przekonuje Chris Chelliah, Wiceprezes Oracle i Główny projektant, szef Działu technologii i rozwiązań chmurowych regionu Oracle Azji i Pacyfiku.


Pozyskiwanie zasobów IT od zawsze stanowi długi i złożony proces. Samo określanie wymagań, wyszukiwanie dostawców i weryfikacja projektów może zająć miesiące lub nawet lata. Bywało tak szczególnie wtedy, gdy nie było jeszcze możliwości właściwej wizualizacji efektu końcowego. Dlatego właśnie jedną z najważniejszych zalet chmury jest szybkie opracowywanie i udostępnianie usług, możliwe dzięki braku konieczności każdorazowego doboru, zakupu i montażu infrastruktury sprzętowej. To pozwala firmom skoncentrować swoje decyzje na wynikach biznesowych i podejmować je na podstawie prostych modeli korzyści i kosztów.
 
Wprowadzanie nowej technologii zawsze jest czasochłonne i często wymaga współpracy z wieloma dostawcami z branży rozwiązań chmurowych, aby wszystko mogło ostatecznie zadziałać jak należy. Dlatego ważne jest, aby wybór partnerów technologicznych opierał się na chęci i możliwości pracy na takich zasadach. Jeżeli wdrożenie chmury nie zakończy się pomyślnie lub w międzyczasie zmieni się strategia lub zapotrzebowanie firmy, powstaje konieczność przenoszenia wszystkich zasobów – od danych do projektów i aplikacji – do nowego dostawcy. Procesu tego nie wolno lekceważyć, choćby ze względu na rygorystyczne przepisy regulujące przenoszenie oraz przechowywanie danych.
 
Kolejnym ważnym kryterium podczas wyboru dostawcy rozwiązań w chmurze jest to, czy zapewnia on pełen zakres wymaganych usług w każdym aspekcie technologii: infrastrukturze, platformie i aplikacjach biznesowych. Często zdarza się, że firmy rozpoczynają od małych kroków: wdrażają jedną aplikację w chmurze, przykładowo dla działu HR, a jeżeli przedsięwzięcie okaże się sukcesem, przenoszą do chmury także inne aplikacje wspierające działy sprzedaży lub serwisu, czy służące do zarządzania finansami i listami płac. Czasami ze względów praktycznych aplikacje te muszą być ze sobą powiązane, dlatego najlepiej korzystać z usług dostawców oferujących kompleksowe rozwiązania, które umożliwiają łatwą integrację poszczególnych elementów.
 
Przedsiębiorstwa wykorzystujące oparte na chmurze aplikacje zazwyczaj wymagają ich dostosowania lub rozwinięcia. Podczas gdy na początku wystarczającą opcją są często zasoby dyskowe i moc obliczeniowa (infrastruktura) wymagane do utrzymania aplikacji, później można zdecydować się także na dodanie nowych funkcji, takich jak kanały komunikacji mobilnej lub wizualizacja danych (dostępne jako usługi platformy). Współpraca z jedną firmą pozwala najczęściej na osiągnięcie maksymalnej wydajności i optymalnej efektywności działania w porównaniu do układanki technologii pochodzących od różnych dostawców, a także ułatwia zarządzanie całym systemem.
 
Kolejnym ważnym czynnikiem wartym rozważenia jest względna „młodość” technologii chmury obliczeniowej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu kolejnych pięciu lat rynek dojrzeje i ustabilizuje się pozycja jego podmiotów. Dlatego warto przeanalizować potencjalne perspektywy czekające wybranego dostawcę usług w chmurze oraz przygotować plan rozwoju produktów. To szybko rozwijająca się branża, w której nowe funkcje i możliwości pojawiają się w regularnych cyklach.
 
Podobnie jak w przypadku związków międzyludzkich, utrzymanie relacji z właściwym dostawcą technologii w chmurze wymaga współpracy i wzajemnego poznawania w celu wspólnego rozwoju i doskonalenia. Poświęcenie czasu i uwagi na dokonanie trafnego wyboru może być początkiem długotrwałego i owocnego partnerstwa.
 
Artykuł powstał we współpracy z firmą Intel.
Intel® i logo Intel są znakami towarowymi firmy Intel Corporation w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Oracle

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »