Firma » Finanse

Najnowsza historia złota – część III

Najnowsza historia złota – część III
Zobacz więcej zdjęć »
Złoto należy do grupy metali ciężkich. Jest dwa o pół razy cięższe od żelaza, jego masa właściwa wynosi 19,2 g na centymetr sześcienny.

Oznacza to, że podniesienie kostki sześciennej o długości krawędzi 16 cm nastręczałoby niejednemu mężczyźnie poważne kłopoty, natomiast ze złotą kostką o krawędzi 25 cm mógłby się zmierzyć jedynie Mariusz Pudzianowski.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dotychczas wydobyte przez człowieka złoto o masie 160 tys. ton można zmieścić w sześcianie o krawędzi 20 m.

Dziś przedstawię kolejne trzy lata „nowej ery złota", kiedy pomimo, że jest metalem ciężkim wznosiło się na coraz wyższe poziomy cenowe. W tym okresie złoto podrożało trzy i pół razy. Jednocześnie światowa produkcja spadła o 15 proc. w porównaniu z 1970 r., do poziomu poniżej 1250  ton rocznie.

Niniejsze opracowanie zostało sporządzone na podstawie danych z World Gold Council, Global Insight, US Bureau of the Census.

Lata 1977 - 1979

Rok 1977 - średnioroczna cena złota 147,79 USD/oz

MFW upłynnił 188 ton złota, przy czym łączne wyprzedaże rezerw sięgnęły 241 ton. Jednocześnie wzrasta produkcja złota szczególnie w Ameryce Północnej i Europie. Jednak w większym tempie rośnie wartość prywatnych inwestycji w kruszec, czego motorem jest niepewność ekonomiczna i polityczna na świecie.

W sierpniu MFW podjął decyzję o odbudowie zapasów złota przez członków funduszu zgodnie z umową z sierpnia 1975 r. Dotyczyło to 25 milionów uncji złota, które miałoby zostać alokowane wśród członków MFW, proporcjonalnie do stanu posiadania na koniec sierpnia 1975. Złoto miało być sprzedane zainteresowanym po cenie 56 USD za uncję.
Był to dobry rok dla złota, jego cena wzrosła od 132 do 160 dolarów.

Rok 1978 - średnioroczna cena złota 193,41 USD/oz

W ciągu pierwszego półrocza podrożało o 15 USD. Zapewne wzrosty ceny byłyby wyższe, lecz w maju Stany Zjednoczone przeprowadzają kilka aukcji sprzedając na nich 126 ton złota, natomiast MFW upłynnił 182 tony.

Popyt na złoto jest wspierany wzrastającą inflacją w USA, która od maja do grudnia wzrosła od 7 do 9 proc. Ludzie uznali, że kruszec stanowi aktywo zabezpieczające przed skutkami spadku wartości dolara.

W czwartym kwartale swą siłę pokazał popyt inwestycyjny z Bliskiego Wschodu. Coraz bardziej popularne stawały się instrumenty pochodne, z których wiele opiewało na złoto, co stwarzało nowe możliwości rozwoju inwestycji. Złoto osiągnęło rekordową cenę na koniec października w wysokości 272,75 USD.

We wrześniu w Iranie został wprowadzony stan wojenny. Rosną napięcia społeczne w tym kraju, demonstracje są brutalnie tłumione przez szacha Mohammada Reza Pahlawi'ego. Iran jest krajem bardzo ważnym dla gospodarki światowej, opartej na ropie, której cena od kilku miesięcy pikowała do góry.  A droga ropa oznacza wzrost inflacji.  Wzrastała więc aktywność inwestycyjna na rynku złota i jego notowania.

W połowie grudnia USA i Chińska Republika Ludowa ogłaszają komunikat w sprawie zerwania przez USA stosunków dyplomatycznych z Tajwanem i nawiązaniu ich z ChRL. Powstałe z tego powodu napięcia polityczne przyczyniły się później do wzrostu popytu na złoto, które jest traktowane przez ludzi, jako bezpieczna przystań na trudne czasy.

Rok 1979 - średnioroczna cena złota 304,68 USD/oz

Był to kolejny rok rekordów cenowych złota, czemu sprzyjała pogarszająca się sytuacja gospodarcza i polityczna na świecie. Wiele niekorzystnych procesów zostało zapoczątkowanych w poprzednim roku.

W styczniu szach Iranu jest zmuszony opuścić kraj. Do władzy dochodzi Chomeini, który w kwietniu proklamuje Republikę Islamską. W tym samym miesiącu Stany Zjednoczone zrywają stosunki dyplomatyczne z Iranem. Do lipca średniomiesięczna cena złota wzrasta o 55 dolarów na uncji. Po krótkiej letniej przerwie złoto osiąga coraz wyższe poziomy.

W listopadzie 66 dyplomatów i obywateli USA staje się zakładnikami w amerykańskiej ambasadzie w Teheranie. Rosną napięcia na linii USA - Iran. Stany Zjednoczone wstrzymują aukcje złota. Średnia cena złota za listopad zbliżyła się do 400 USD.
W grudniu wojska sowieckie rozpoczynają inwazję na Afganistan, rosną napięcia na linii Wschód-Zachód. Inflacja w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 13 proc. Złoto pikuje do góry, osiągając cenę 512 USD na koniec roku. Średnia cena za grudzień wyniosła 456 USD za uncję.
 

Jan Mazurek

Główny Analityk



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »