Firma » Finanse
Najnowsza historia złota - część VII
Zobacz więcej zdjęć » |
Osobliwość stanowi australijska seria 11 monet przedstawiających zwierzęta, m.in.: świnię, małpę, węża, a nawet... szczura. Dla Polaków cenne są monety z wizerunkiem Jana Pawła II, wzięciem cieszy się seria "Orzeł Bielik".
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Złote monety to nie tylko inwestycja w cenny kruszec, to również rosnąca z każdym rokiem wartość kolekcjonerska i sentymentalna, niezależna od sytuacji na giełdach. Z tego powodu ich ceny są wyższe od wartości zawartego w nich złota.
Dziś przyjrzymy się rynkowi złota w latach 1989-1990, na który wpływały burzliwe wydarzenia tamtych czasów. A działo się wiele - historia zmieniła bieg.
Za Oceanem w Białym Domu rozpoczyna prezydenturę George W. Bush. Kolejne miesiące przynoszą upadek systemu komunistycznego. W Polsce trwają obrady „okrągłego stołu" a później są przeprowadzane pierwsze po wojnie demokratyczne wybory, kraj wchodzi na drogę gospodarki wolnorynkowej. Rozpada się ZSRR, padają ostatnie twierdze systemu komunistycznego, ludzie rozbierają mur berliński, jednoczą się dwa państwa niemieckie, Rumuni osądzają byłego dyktatora. Powstają fundamenty nowego ładu ekonomicznego w Europie Wschodniej. Wybucha nowy konflikt w Zatoce Perskiej.
Niniejsze opracowanie zostało sporządzone na podstawie danych z World Gold Council, Stooq.com, US Bureau of the Census.
Lata 1989 - 1990
Rok 1989 - średnioroczna cena złota 381 USD/oz
Roczna produkcja złota przekroczyła po raz pierwszy w historii 2000 ton, co oznacza wzrost o 2/3 w ciągu 10 lat. Należy dodać, że tempo wzrostu produkcji kruszcu przekroczyło po raz pierwszy od zakończenia wojny tempo przyrostu ilości ludności na świecie. Na każdego mieszkańca naszego globu przypadało wówczas 0,75 uncji wydobytego w ciągu roku złota.
Australijscy producenci, którzy dostarczają 10 proc. światowej produkcji zawierają transakcje terminowe sprzedaży złota, złoto znajduje się w trendzie spadkowym przez pierwsze dziewięć miesięcy.
W tym okresie miały miejsce wydarzenia, które chwilowo podnosiły cenę. Słabnący dolar oraz czerwcowe krwawe wydarzenia na placu Tienanmen w Pekinie spowodowały, że złoto podrożało o 30 dolarów. W pierwszej dekadzie lipca jego cena była bliska 390 dolarom.
Korekta w miesiącach letnich sprowadza złoto do poziomu 365 USD. Fluktuacje na rynkach finansowych, jakie miały miejsce w czwartym kwartale wyniosły złoto powyżej 400 dolarów za uncję. W ostatnim dniu roku cena zamknięcia wyniosła 405 USD.
Rok 1990 - średnioroczna cena złota 384 USD/oz
Ceny pozostają pod silną presją wyprzedaży dokonywanych przez ZSRR i Chiny. Światowa produkcja złota wzrosła w tym roku o ponad 8 proc., osiągając poziom 2180 ton.
W marcu Indie zakomunikowały o zamiarze zniesienia restrykcji dotyczących posiadania złota przez ludność. Jednocześnie likwidacja dużego banku komercyjnego na Bliskim Wschodzie powoduje, że złoto spada w ciągu kilku dni poniżej 370 dolarów pod koniec marca. Lecz wkrótce następuje odbicie, gdyż Stany Zjednoczone zaczynają wchodzić w recesję, która potrwa osiem miesięcy. Sytuacja ekonomiczna ulega pogorszeniu również w innych krajach.
W pierwszych dniach sierpnia światem wstrząsa informacja o inwazji Iraku na Kuwejt. Wzrasta ryzyko eskalacji konfliktu, gdyż niezwłocznie następuje ingerencja polityczna Stanów Zjednoczonych. Złoto zyskuje, jako "bezpieczna przystań" w niebezpiecznych czasach. W ciągu trzech tygodni jego notowania osiągają poziom 420 dolarów.
W ciągu całego roku zakupy netto sektora oficjalnego stanowiły 66 ton złota. Cena złota na koniec grudnia wyniosła 396 dolarów za uncję trojańską.
Jan Mazurek
Główny Analityk
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)