Zdrowie » Medycyna

Najpopularniejsze metody nowoczesnej diagnostyki obrazowej

Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET-CT to pojęcia, które coraz częściej spotykamy w prasie i telewizji. Bez względu na to, czy ich wyjaśnienia szukamy na skutek niedawnej wizyty u lekarza, czy też nazwy te poznaliśmy dzięki jednemu z popularnych seriali, warto wiedzieć, co oznaczają.

Tomografia komputerowa

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Tomografia komputerowa, z angielskiego zwana również CT - od computed tomography, jest w rzeczywistości rodzajem tomografii rentgenowskiej. Tę metodę diagnostyczną wykorzystuje się w celu uzyskania obrazu tomograficznego, czyli przekroju badanego obiektu. Tomografia komputerowa działa na zasadzie wykorzystania złożonych projekcji obiektu, które to projekcje wykonuje się z różnych kierunków, a następnie z poszczególnych ujęć tworzy się obrazy przekrojowe 2D i przestrzenne 3D. Obrazy te to tzw. tomogramy, zaś samo urządzenie służące do ich wykonywania nazywamy tomografem.

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny, a właściwie obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, to nieinwazyjna metoda uzyskiwania obrazów wnętrza badanego obiektu. Badanie to ma szerokie zastosowanie w medycynie, gdzie wykorzystuje się je do diagnostyki obrazowej, oraz w badaniach naukowych.
W literaturze lub filmie często spotkać można różne skróty opisujące to badanie, a więc RM (rezonans magnetyczny), MRI (magnetic resonance imaging), MR (magnetic resonance) lub NMR (nuclear magnetic resonance).

PET-CT

Skrót PET pochodzi od angielskiego określenia positron emission tomography, zaś PET-CT oznacza połącznie PET, czyli pozytonowej tomografii emisyjnej (inaczej zwanej tomografią emisyjną pozytonową) z wielorzędowym tomografem komputerowym. PET jest metodą diagnostyczną, w której rejestruje się promieniowanie powstające podczas anihilacji pozytonów, czyli anty - elektronów. Pozytony powstają dzięki podaniu pacjentowi promieniotwórczej substancji, która w organizmie ulega tzw. rozpadowi beta plus. Podawana pacjentom substancja zawiera izotopy promieniotwórcze charakteryzujące się krótkim czasem połowicznego rozpadu. Dzięki takiemu doborowi substancji, wywołane promieniowaniem uszkodzenie tkanek jest mocno ograniczone. - http://cenomed.pl/strona/poradnik



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

blackppp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »