Technologie » Internet

Najpopularniejsze szkodliwe programy listopada 2008 wg Kaspersky Lab

Najpopularniejsze szkodliwe programy listopada 2008 wg Kaspersky Lab
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, prezentuje listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w listopadzie 2008 r.

Od lipca 2008 r. lista 20 najpopularniejszych szkodników jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają firmie Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, ale również wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W oparciu o aktywność systemu KSN w październiku analitycy z Kaspersky Lab opracowali dwa rankingi wirusów. 

Pierwsza lista (patrz Rys. 1 w galerii) przedstawia najbardziej rozpowszechnione szkodliwe programy, w tym adware i potencjalnie niechciane programy. Pogramy zostały uszeregowane na podstawie liczby komputerów, na których zostały wykryte. 

W listopadzie na pierwszym miejscu uplasował się wirus Sality.aa. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy znacznie wzrosła liczba komputerów zainfekowanych tym szkodnikiem. W zeszłym miesiącu analitycy z Kaspersky Lab przewidywali nadciągającą epidemię tego wirusa. Prognozy te sprawdziły się – nowe wersje tego wirusa pojawiały się kilka razy w tygodniu. 

W listopadzie GetCodec.c spełniał podobną funkcję co w październiku Wimad.n - wykorzystywał udokumentowaną, ale mało znaną funkcjonalność w formacie ASF. Biorąc pod uwagę fakt, że multimedia stanowią nieodzowną część dzisiejszego świata elektronicznego, z pewnością pojawią się inne, podobne szkodliwe programy. 

W rankingu pojawiły się dwa nowe downloadery skryptów - Trojan-Downloader.JS.Tabletka.a oraz Trojan-Downloader.JS.Iframe.yp – oraz trzy robaki, z których dwa pochodzą z błyskawicznie rozprzestrzeniającej się rodziny Autorun. Biorąc pod uwagę szybkość rozprzestrzeniania się robaków Autorun, należy spodziewać się wzrostu liczby maszyn zainfekowanych tymi programami. Trzeci z nowych robaków, Mabezat.b, prowadzi również w drugim listopadowym rankingu. 

Wszystkie zawarte w rankingu szkodliwe i potencjalnie niechciane programy, jak również programy adware można podzielić na trzy ogólne klasy. Udział trojanów zmniejszył się o kolejne 10%, natomiast udział samodzielnie rozprzestrzeniających się programów zwiększył się z 30% do 45% (patrz Rys. 2 w galerii). 

W sumie, w listopadzie na komputerach użytkowników wykryto 45 690 unikatowych szkodliwych, potencjalnie niechcianych programów oraz programów adware. Stale rosła liczba zagrożeń wykrywanych na wolności - w listopadzie ich liczba wynosiła 6 500. 

Drugi ranking 20 (patrz Rys. 3 w galerii) najpopularniejszych szkodliwych programów pokazuje, które programy najczęściej infekowały obiekty wykryte na komputerach użytkowników. Naturalnie, ranking ten zawiera głównie szkodliwe programy, które potrafią infekować pliki. 

W stosunku do poprzedniego miesiąca w rankingu wystąpiło niewiele zmian: odnotowano jedną nowość i jeden powrót. Potwierdzają się prognozy z zeszłego miesiąca – zawartość listy 20 najpopularniejszych szkodliwych programów jest stosunkowo stabilna. 

Nowość na liście, robak o nazwie Bacteraloh.h, został po raz pierwszy wykryty przez firmę Kaspersky Lab w styczniu 2007 r. Robak ten zdołał zakwalifikować się do drugiego rankingu, ponieważ jest wykorzystywany w niektórych modyfikacjach wirusa Sality. Jak już zauważyliśmy wcześniej, rodzina ta jest obecnie bardzo aktywna. 

Do rankingu powrócił Worm.VBS.Headtail.a, który wypadł z niego we wrześniu. Robak ten pojawiał się w rankingu i znikał z niego już wiele razy, dlatego można się spodziewać, że podobna sytuacja jeszcze powtórzy się. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »