Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Najwyższy czas zbadać wzrok

Myśląc o zdrowiu naszego organizmu rzadko myślimy od razu o oczach. A szkoda, bo dobry wzrok warunkuje nasze dobre samopoczucie i przebieg zawodowej kariery. 11 października br., w czasie gdy obchodzimy Światowy Dzień Wzroku, warto bliżej przyjrzeć się swoim oczom.
Wydarzeniu towarzyszy kampania społeczna „Dobry wzrok na całe życie".
Według prognoz, jeden na 30 Europejczyków straci wzrok w ciągu swojego życia. - Obecnie
z powodu ciężkiego upośledzenia wzroku na całym świecie cierpi 284 mln ludzi, co stanowi połowę populacji krajów Unii Europejskiej - mówi prof. Wojciech Omulecki, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Badania wykonane w Polsce nie skłaniają do optymizmu. Prawie połowa Polaków w wieku
16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność (prezbiopia).

Dobry wzrok ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Uważa się, że źródłem 80 proc. informacji, odbieranych przez nasze zmysły, są nasze oczy. Warto też wiedzieć, że okresowe badanie u okulisty pozwala poznać ogólny stan zdrowia pacjenta, m.in. przebieg cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz wielu innych dolegliwości
i schorzeń. - Potrzebna jest jednak profilaktyka - mówi prof. Omulecki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), profilaktyka i właściwa terapia mogą zapobiec upośledzeniu wzroku u 80 proc. chorych. Nieleczone, pogłębiające się wady wzroku, to nie tylko groźba utraty wzroku, ale także znacznie większa urazowość, depresja i konieczność opieki osób trzecich.


Światowy Dzień Wzroku ustanowiono nie tylko dla tych, którzy widzą źle, ale również dla ludzi, którym wydaje się, że nie mają problemów ze wzrokiem. Dlatego w tym roku, już po raz drugi, firma Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o., wspólnie z Polskim Towarzystwem Okulistycznym, przez cały październik, prowadzi ogólnopolską kampanię pod hasłem „Dobry wzrok na całe życie". W ramach kampanii, w prawie 600 salonach w całej Polsce, które zgłosiły swój udział w kampanii, będzie można wykonać bezpłatne wstępne badanie wzroku - w dniach 11-14 października. Adresy miejsc, w których odbędzie się badanie, znajdują się na stronie www.dobrywzroknacalezycie.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »