Zdrowie » Medycyna
Najwyższy czas zbadać wzrok
Według prognoz, jeden na 30 Europejczyków straci wzrok w ciągu swojego życia. - Obecnie
z powodu ciężkiego upośledzenia wzroku na całym świecie cierpi 284 mln ludzi, co stanowi połowę populacji krajów Unii Europejskiej - mówi prof. Wojciech Omulecki, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Badania wykonane w Polsce nie skłaniają do optymizmu. Prawie połowa Polaków w wieku
16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność (prezbiopia).
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dobry wzrok ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Uważa się, że źródłem 80 proc. informacji, odbieranych przez nasze zmysły, są nasze oczy. Warto też wiedzieć, że okresowe badanie u okulisty pozwala poznać ogólny stan zdrowia pacjenta, m.in. przebieg cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz wielu innych dolegliwości
i schorzeń. - Potrzebna jest jednak profilaktyka - mówi prof. Omulecki.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), profilaktyka i właściwa terapia mogą zapobiec upośledzeniu wzroku u 80 proc. chorych. Nieleczone, pogłębiające się wady wzroku, to nie tylko groźba utraty wzroku, ale także znacznie większa urazowość, depresja i konieczność opieki osób trzecich.
Światowy Dzień Wzroku ustanowiono nie tylko dla tych, którzy widzą źle, ale również dla ludzi, którym wydaje się, że nie mają problemów ze wzrokiem. Dlatego w tym roku, już po raz drugi, firma Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o., wspólnie z Polskim Towarzystwem Okulistycznym, przez cały październik, prowadzi ogólnopolską kampanię pod hasłem „Dobry wzrok na całe życie". W ramach kampanii, w prawie 600 salonach w całej Polsce, które zgłosiły swój udział w kampanii, będzie można wykonać bezpłatne wstępne badanie wzroku - w dniach 11-14 października. Adresy miejsc, w których odbędzie się badanie, znajdują się na stronie www.dobrywzroknacalezycie.pl.
Nadesłał:
iwonamichalowska
|
Komentarze (0)