Firma » Biznes

Naukowcy w przedsiębiorstwach – projekty stażowe

Naukowcy w przedsiębiorstwach – projekty stażowe
Zobacz więcej zdjęć »
Czy współpraca na linii nauka-biznes może być udana i przynosić korzyści obu stronom? Dotychczasowe projekty realizowane przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości pokazują, że jest to możliwe.

„Staż Sukcesem Naukowca” czy „Kluczowy Stażysta” to tylko niektóre projekty realizowane przez PAIP w kilku województwach w Polsce, które potwierdzają słuszność takich przedsięwzięć. Ich głównym celem jest wykorzystanie potencjału naukowego drzemiącego w pracownikach naukowych poprzez umożliwienie im odbycia stażu w wybranym mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwie. Naukowcy wprowadzają innowacyjne rozwiązania  i sprawdzają jak wygląda praca w firmie, a przedsiębiorcy  nie ponoszą kosztów wynagrodzenia (3000 zł/miesięcznie), ponieważ staże są w całości finansowane przez Unię Europejską.


Staż w projektach łączących naukę z biznesem z reguły trwa 6 miesięcy i w tym czasie stażysta jest zobligowany do przepracownia 100 godzin/miesięcznie na rzecz danego przedsiębiorstwa – mówi Kamil Skorupiński, specjalista ds. promocji i marketingu Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.  Pracownicy naukowi pracują nad innowacjami w różnych dziedzinach. Są to m.in. socjologia, ekonomia, robotyka, budowa maszyn, akustyka oraz fizykochemia powierzchni – dodaje.


Pierwszym krokiem do odbycia stażu przez pracownika naukowego lub zdobycie stażysty przez przedsiębiorcę jest zalogowanie się na stronie projektu, która stanowi pośrednictwo pomiędzy naukowcami a firmami. Na stronie danego projektu pracownik naukowy znajdzie listę firm, które są zainteresowane przyjęciem stażysty, a przedsiębiorca może wyszukać stażystę, który w swojej codziennej pracy naukowej zajmuje się dziedziną związaną z działalnością przedsiębiorcy.


Obecnie PAIP realizuje 8 projektów łączących świat nauki i  biznesu. Są to m.in. „Staż Sukcesem Naukowca” realizowany w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim oraz „Kluczowy Stażysta” realizowany w woj. dolnośląskim. Rekrutacja do projektów odbywa się w sposób ciągły, a szczegóły dotyczące poszczególnych inicjatyw dostępne są na stronie www.paip.pl. 


Projekty stażowe realizowane są przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, który specjalizuje się w projektowaniu nowych metod transferu wiedzy naukowej do środowisk przedsiębiorczych, wspieraniu współpracy przedsiębiorców i inwestorów oraz w promocji innowacji i przedsiębiorczości akademickiej. Stowarzyszenie swoją działalność finansuje dzięki środkom unijnym oraz krajowym. Łączna wartość projektów realizowanych bądź zrealizowanych przez PAIP to ok. 40 mln zł, co czyni z niego lidera w tym zakresie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PAIP

Komentarze (1)

  • avatar
    richbound 2012-08-09 11:55:44

    Cieszę się, że coraz bardziej inwestujemy w studentów. Jeszcze kilka lat temu nie było takich możliwości, a teraz proszę - biznes spotyka się z nauką niemal na każdym kroku. "Staż Sukcesem Naukowca realizowany w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim, Kluczowy Stażysta w woj. dolnośląskim... ", a wkrótce też MPTI w małopolskim. Mam nadzieję, że młodzi ludzie z tego korzystają.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 7 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »