Firma » Praca

Nie czekaj, aż praca cię znajdzie!

Nie czekaj, aż praca cię znajdzie!
Zobacz więcej zdjęć »
W dobie spowolnienia gospodarczego rynek pracy stał się bardzo konkurencyjny. Na jedną ofertę pracy przypada coraz więcej aplikacji. Dlatego też, aby zdobyć wymarzoną posadę, kandydaci muszą wykorzystać nowoczesne sposoby poszukiwania pracy, nie ograniczając się jedynie do wizyty w pośredniaku.

Bezrobocie w lipcu 2009r. wprawdzie tylko nieznacznie wzrosło w porównaniu do miesiąca ubiegłego, jednak na rynku pracy nadal panuje niespokojna atmosfera a osoby poszukujące zatrudnienia mają świadomość, że teraz to pracodawcy rozdają karty.

„Jeszcze do niedawna pracownicy mogli swobodnie przebierać w ofertach pracy a pracodawcy musieli zgadzać się na stawiane przez nich warunki. Obecnie firmy szukają oszczędności na poziomie kadrowym a decyzja o zatrudnieniu nowego pracownika jest bardzo dokładnie analizowana. Dlatego dzisiaj to pracownik musi zainteresować swoją kandydaturą pracodawcę a najlepszym sposobem dotarcia do potencjalnego pracodawcy jest Internet" - mówi Thierry Iovane, Dyrektor na Europę i Amerykę Łacińską CIMA (Chartered Institute of Management Accountants).

Kwalifikacje to nie wszystko

Według najnowszych badań GUS najniższe natężenie bezrobocia dotyczy osób z wyższym wykształceniem, a najmniejszy wzrost stopy bezrobocia odnotowuje się wśród osób o najwyższych kwalifikacjach. „Pracownicy muszą dziś podążać za zmianami na rynku pracy a z tym bezpośrednio wiąże się ciągłe doszkalanie się, nabywanie nowych umiejętności i kwalifikacji. Osoby, które poszukują pracy lub myślą o jej zmianie, oprócz „bogatego" CV, powinny aktywnie jej poszukiwać. W dobie globalizacji i rozwoju Internetu możliwości jest bardzo wiele a w czasie spowolnienia gospodarczego warto być otwartym na nowe sposoby dotarcia do pracodawcy, bowiem może się okazać, że nawet najlepsze CV może zaginąć w setkach aplikacji - dodaje Iovane.

Siatka znajomych

Jak wynika z sondażu portalu rynekpracy.pl niemal jedna trzecia ankietowanych Polaków znalazła obecną pracę dzięki sieci kontaktów osobistych. Coraz rzadziej zaś znajdujemy pracę korzystając z ofert urzędów pracy, pośrednictwa firm doradztwa personalnego czy studenckich biur karier. „Obecnie przenosimy nasze znajomości do Internetu. Nawiązywanie kontaktów poprzez portale społecznościowe to od wielu lat skuteczna metoda na znalezienie interesujących kontaktów biznesowych" - mówi Iovane.

Osoby, które szukają zatrudnienia, mogą poprzez swoje profile zamieścić informacje o przebiegu kariery zawodowej, czyli zaprezentować siebie jako potencjalnego pracownika. Pracodawcy natomiast, przy użyciu portali społecznościowych, otrzymują dostęp do interesujących ich grup pracowników, którym mogą zaproponować swoją ofertę pracy. „Portale społecznościowe stały się nowym narzędziem pracy dla konsultantów firm rekrutacyjnych. Dotychczas to zainteresowany daną ofertą pracownik wysyłał swoje CV, obecnie to konsultanci przeglądają portale i wyszukują interesujących ich kandydatów. Dlatego warto stworzyć swoje konto na takich portalach. Wystarczy zalogować się, stworzyć swój własny profil zawodowy, siatkę kontaktów i przyłączyć się do interesujących grup dyskusyjnych. A nasze szanse na znalezienie wymarzonej posady na pewno się zwiększą" - podsumowuje Iovane.

Najpopularniejsze portale społecznościowe:

LinkedIn - www.linkedin.com

GoldenLine.pl - www.goldenline.pl

Facebook - www.facebook.com

Twitter - www.twitter.com

Nota redakcyjna:

Dane użyte w informacji prasowej pochodzą z opublikowanego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), przeprowadzonego w I kwartale 2009 r. oraz sondy portalu Rynekpracy.pl przeprowadzonej w dniach 10.05-10.06.2009.

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) to instytut zajmujący się kształceniem profesjonalistów z dziedziny zarządzania finansami. Oferuje międzynarodowy program kwalifikacji zawodowych w dziedzinie tzw. rachunkowości zarządczej (ang. management accountancy). CIMA gromadzi obecnie 171,000 członków oraz studentów w 165 krajach świata. Program szkoleniowy poświęcony jest wyłącznie kształceniu specjalistów na potrzeby pracy w środowisku biznesowym. Głównym obszarem zainteresowania CIMA jako kwalifikacji jest zarządzanie przedsiębiorstwem i rola strategicznej informacji zarządczej w tym procesie.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »