Zdrowie » Medycyna

(Nie) łatwe leczenie uzależnień

(Nie) łatwe leczenie uzależnień
Zobacz więcej zdjęć »
W przeszłości leczenie z wszelkiego typu uzależnień nie było postrzegane w taki sam sposób jak dzisiaj. Uważano, że osoby uzależnione są niemoralne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ówczesne metody leczenia różnych uzależnień uwzględniały więzienie, odseparowanie w specjalnych ośrodkach, a nawet modlitwy. Nie ma w tym żadnego zaskoczenia, że były nieefektywne.

Dziś wiadomo, że nie jest to kwestia moralności, a choroba związana ze zmianami w mózgu. Najnowocześniejsze metody leczenia są oparte na badaniach naukowych w oparciu o indywidualne podejście do każdego pacjenta. Stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne jak i terapię behawioralną. Właściwe podejście owocuje odpowiednimi rezultatami.

Farmakologia dawniej a dziś

W przypadku niektórych narkotyków, gwałtowne ich odstawienie może powodować bolesne objawy głodu narkotykowego. W przeszłości było to uznawane jako niezbędna część procesu rehabilitacji i było postrzegane jak kara za to, że jest się uzależnionym. 

Metody leczenia w latach 50 i 60 ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych uwzględniały nawet podawanie pacjentom LSD jako środka walki z nałogiem, jednak zostały zabronione wraz z zdelegalizowaniem tego halucynogennego narkotyku.

Do dziś detoksykacja jest pierwszym krokiem w leczeniu uzależnień, jednak nie ma powodu, dla którego pacjent miałby cierpieć. Co więcej, traumatyczne przeżycia, związane z odstawieniem narkotyków czy alkoholu, zwiększają szansę osoby uzależnionej do powrotu do nałogu. 

Żeby złagodzić te objawy, lekarze podają pacjentom środki, które sprawiają, że osoby uzależnione czują się jak po zażyciu substancji odurzających. Pozwala to na zmniejszenie objawów głodu narkotykowego. 

Sposoby takiego leczenia są wykorzystywane także u osób, które chcą rzucić palenie. Specjalne gumy do żucia zawierające nikotynę, powalają na na stopniowe zmniejszanie nikotyny w organizmie, przez co palacz nie odczuwa potrzeby zapalenia papierosa.

Wróg czyha za rogiem

Zmiany w mózgu, które charakteryzują uzależnienie występują jeszcze długo po tym jak osoba uzależniona zerwała z nałogiem. Dlatego takie osoby są bardziej podatne i skłonne do powrotu do nałogu i w wielu przypadkach tak właśnie się dzieje. 

Wykorzystacie środków farmakologicznych w walce z nałogiem pomaga także w terapii kognitywnej.

Uzależnienie zapisane w genach

Rozwój zaawansowanych metod leczenia jest znacznie łatwiejszy dzięki temu, że odkryto geny odpowiedzialne za te skłonności. Ponadto większa wiedza, dotycząca podłoża nałogów, pozwala na stosowanie coraz bardziej efektywnych metod leczenia. 

Ciągła nauka o zmianach zachodzących w mózgu i próbie ich odwracania jest kluczem do powstawania metod, które będą w pełni skuteczne i pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Walka z nałogiem

Jedną z form w leczeniu uzależnień jest terapia indywidualna, uczestniczenie w grupach wsparcia oraz opieka psychologiczna i psychiatryczna. W znacznym stopniu pozwalają one powrócić osobie do normalnego życia. 

Taki sposób pomaga w otwarciu się pacjenta i umiejętności rozmawiania o swoich nawykach, rozwiązywania problemów i poprawiania relacji międzyludzkich. Dzięki temu osoba jest w stanie motywować się w walce z nałogiem i myśleć pozytywnie. Ma także większe szanse na powrót do społeczeństwa i prawidłowo w nim funkcjonować. 

Niezwykle ważna w terapii jest także pomoc rodziny i przyjaciół, którzy będą wspierać osobę uzależnioną na każdym etapie jego walki z nałogiem. Dzięki temu czuje się zrozumiana i bezpieczna, dlatego jest łatwiej jej przezwyciężyć uzależnienie.
 
 
Tekst powstały dzięki klinice Medox zajmujacej sie leczeniem uzależnień.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

otoja

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »