Rozrywka » Turystyka

Nie możesz doczekać się Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes?

Oto propozycje filmowe, które warto obejrzeć z okazji święta kina.

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, czyli długo wyczekiwane coroczne spotkanie wszystkich prawdziwych kinomaniaków, rozpoczyna się 14 maja. Riwiera Francuska czeka z ciepłym przyjęciem w temperaturze 20°C, więc jeśli Twoje stroje kąpielowe są już spakowane, to czas się zrelaksować i zacząć seans filmowy. Zapewne większość z was do Cannes wybiera się samolotem, dlatego poniżej prezentujemy kilka filmów produkcji „wysokich lotów”, które warto obejrzeć nie tylko na pokładzie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Europa (1991)

Na początek propozycja dla tych, którzy boją się latać. Na pewno nie jesteś jedyną osobą na świecie, która drży na samą myśl o wejściu na pokład. Podobne obawy ma duński reżyser oraz scenarzysta filmowy – Lars Von Trier, który jest laureatem Złotej Palmy i zdobywcą kilku innych nagród na Festiwalu Filmowym w Cannes. Artysta przyznał, że za każdym razem, gdy jego filmy były wyświetlane w Cannes, nalegał, aby na festiwal – z Danii do Francji i z powrotem – jechać samochodem. Jego problem na szczęście się skończył w 2011 r., kiedy to został wyrzucony z festiwalu i uznany za osobę niepożądaną w Cannes. W zeszłym roku jednak powrócił do Francji z kontrowersyjną produkcją „Dom, który zbudował Jack” – jeśli jeszcze go nie widziałeś, to koniecznie musisz obejrzeć, tak samo jak film „Europa”.

Historia tej produkcji rozgrywa się zaraz po drugiej wojnie światowej. Amerykanin podejmuje pracę na kolei w Niemczech. Jego pozycja polityczna jest dosyć wpływowa, co próbują wykorzystać inni. „Europę” można nazwać produkcją z gatunku „filmu drogi” i na szczęście większość akcji dzieje się w pociągu. Film pokazywany był na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1991 roku i zdobył 4 nagrody, w tym Złotą Palmę i Nagrodę Jury.

Ptaki (1963)

Kto lata najlepiej? Oczywiście ptaki. A kto nakręcił najlepsze horrory? Bez wątpienia Alfred Hitchcock. Razem ten doskonały duet tworzy klasyczny dramat i tajemnicze arcydzieło „Ptaki”.

Film opowiada o małym miasteczku terroryzowanym przez ptaki, które bez żadnego konkretnego powodu zaczynają atakować mieszkańców, rozpoczynając prawdziwą apokalipsę. Historia ma oczywiście drugie dno. Aluzyjny i alegoryczny przekaz odnosi się do politycznych wydarzeń i zmagań społeczeństw z czasów zimnej wojny. Zastanawiasz się, jak reżyserowi udało się współpracować z głównymi aktorami – ptakami? Podobno ekipa filmowa karmiła je mieszanką pszenicy i whisky, co pozwoliło utrzymać je przez dłuższy czas w ruchu.

Kompania Braci (2001)

Miłośnicy akcji, historii, wojny i oczywiście seriali telewizyjnych powinni obejrzeć miniserial „Kompania Braci”. Odwiedzający portal imdb.com ocenili go jako drugi w historii TOP program telewizyjny, co uplasowało go wyżej niż słynną „Grę o Tron”.

Dramat, który w 2002 r. zdobył nagrodę Golden Globe dla najlepszych miniseriali lub filmów telewizyjnych, opowiada historię słynnej Kompanii E, 506 Spadochronowego Pułku Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych, i przedstawia jej działania podczas II wojny światowej. Akcja rozpoczyna się od szkolenia poprzedzającego desant w Normandii i trwa aż do upadku Trzeciej Rzeszy.

Serial pierwszy raz został wyemitowany przez telewizję HBO, a jego twórcami są m.in. Steven Spielberg i Tom Hanks. Zatem, chyba każdy jest ciekaw filmu ocenianego wyżej niż „Gra o Tron”?

One Six Right (2005)

Powszechnie uważa się, że to ludzie odgrywają główne role w lotnictwie. „One Six Right” to opowieść, w której największym cichym bohaterem podniebnych podróży jest lokalne lotnisko Van Nuys w południowej Kalifornii.

Historię tego portu lotniczego możemy poznać poprzez opowieści pilotów, kontrolerów ruchu lotniczego, historyków i ekspertów od lotnictwa, którzy odkrywają przed widzem ponadczasową miłość do latania.

Zastanawiałeś się nad tym, jak to jest „latać”? Jeden z bohaterów w filmie powiedział: „Jestem pilotem od ponad 20 lat. Nie sposób policzyć, ile razy zostałem poproszony przez osoby niebędące pilotami o opisanie moich uczuć związanych z lotnictwem. Same słowa nigdy nie uchwycą tego doświadczenia. Jednak, nie muszę się już martwić o odpowiedź na to pytanie, bo „One Six Right” to opowieść o autentycznych doświadczeniach lotniczych”.

Terminal (2004)

Ci, którzy kochają Toma Hanksa, wiedzą również o tym, że filmy, w których gra to nie jest najlepszy wybór przed wejściem na pokład samolotu. Jednak „Terminal” to wyjątek. Główny bohater Viktor Navorski ląduje na lotnisku JFK dokładnie w momencie, kiedy dochodzi do politycznego upadku jego państwa. Posiadając nieważny paszport, zostaje pozbawiony prawa opuszczenia strefy przylotów. Nie pozostaje mu nic innego jak zamieszkać na lotnisku. Miejsce staje się jego domem, a Victor zaprzyjaźnia się z ludźmi, którzy tam pracują.

Historia Victora inspirowana jest autentycznymi doświadczeniami Merhana Nasseri, irańskiego uchodźcy politycznego, który utknął na lotnisku im. Charlesa De Gaulle'a na prawie 20 lat – od sierpnia 1988 roku do sierpnia 2006 roku. W końcu został zabrany z terminalu z powodu choroby. Nasseri nie mógł opuścić lotniska w wyniku kradzieży certyfikatu uchodźcy na trasie z Belgii do Anglii – bez takiego dokumentu nie miał możliwości wjechać do Wielkiej Brytanii.

Zdarzyło ci się, że utknąłeś na lotnisku zbyt długo? Pamiętaj o dwóch rzeczach. Po pierwsze, prawa pasażerów linii lotniczych są chronione na mocy rozporządzenia (WE) nr 261/2004. Oznacza to, że możesz domagać się odszkodowania w przypadku opóźnienia przekraczającego 3 godziny, odwołania lub nadkompletu rezerwacji. Po drugie – prawie nie musisz nic robić. Wystarczy w łatwy sposób zgłosić roszczenie do Skycop i firma zajmie się tym, aby Twoją niewygodę zrekompensować odszkodowaniem sięgającym nawet do 600 euro.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MultiComm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »