Dom » Ogrody

Nie wylewajcie tarasów

Nie wylewajcie tarasów
Zobacz więcej zdjęć »
Układanie płytek mrozoodpornych na tarasie to... tradycja pochodząca z czasów, kiedy był to niemal jedyny dostępny na rynku produkt. Ostatnie lata przyniosły w tym zakresie sporo pozytywnych zmian

Możliwości zagospodarowania i wykonania tarasu jest dziś znacznie więcej. Wzrosła świadomość konsumentów. Zmieniło się ich spojrzenie i potrzeby. Większe bogactwo w doborze materiałów pozwala skupić się na stronie estetycznej i własnych gustach. Producenci materiałów nawierzchniowych wydają katalogi, które niosą klientom żywą inspirację. Fachowcy są szkoleni w zakresie stosowania i obróbki nowych materiałów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

- Chociaż rynek materiałów nawierzchniowych na taras oferuje nowe, ciekawe możliwości, wciąż przy nowych domach jednorodzinnych wyrastają najczęściej tarasy wylewane z betonu. - tłumaczy Piotr Kułagowski, koordynator ds. rozwoju rynku w firmie Libet - Skutek jest taki, że przestrzeń między powierzchnią tarasu a drzwiami pozwala ostatecznie tylko na... przyklejenie płytek gresowych.   

Zastosowanie na tarasie płyt wielkoformatowych, czy kostki wymaga zmiany starych przyzwyczajeń z czasów gdy niemal każda realizacja tarasu było oparta o płytki ceramiczne lub gresowe. Nie wylewajmy tarasów, zanim zdecydujemy o materiale na jego wyłożenie. Zamiast betonowej konstrukcji wystarczy potem wykonać tzw. taras na gruncie. Co ważne, zmiana dotyczy przejścia  na metodę tańszą, szybszą i bardziej efektywną w przyszłej eksploatacji tarasu.  

Na budowlanych forach internetowych mnożą się wpisy opowiadające o konieczności skucia betonowego tarasu przed ułożeniem wybranej nawierzchni. Potrzebna jest zmiana sposobu myślenia inwestorów. Wykonanie tarasu metodą tradycyjną („na mokro”) zajmuje co najmniej 30 dni. Ten sam efekt w technologii „na sucho” można osiągnąć w 1 dzień. Ale to nie jedyna korzyść. Układanie tarasu „na sucho” jest również prawie 40% tańsze. Wystarczy rzucić okiem na porównanie cen wykonania tarasu.
 

-         Oprócz niższych kosztów wykonania łatwiej będzie zadbać o taras także w przyszłości. - tłumaczy Piotr Kułagowski - Ewentualną wymianę uszkodzonych elementów można wykonać szybko i samodzielnie. W przypadku  płytek klejonych i zabudowanych „na sztywno” nie jest to możliwe.
Porównanie cen wykonania tarasu  metodą tradycyjną i metodą „na sucho” 

Wycena wykonania tarasu o powierzchni około 25 m kw. w technologii "Na Mokro":

·       Płytki Gresowe Mrozoodporne Tarasowe 25 m kw.   1800 zł

·       Fuga elastyczna mrozoodporna ok. 16 kg    150 zł

·       Klej zew. elastyczny, mrozoodporny, grubowarstwowy ok. 100 kg  180 zł

·       Preparat głęboko penetrujący ok. 5 L           150 zł

·       Beton klasy B-25, grubość wylewki 20-25 cm, ok. 6,5 m3       1900 zł

·       Stal zbrojeniowa 25 m kw       550 zł

·       Robocizna - 1800 zł     3000 zł

SUMA 7730 zł   Czas wykonania, co najmniej 30 dni  Wycena wykonania tarasu o powierzchni około 25 m kw. w technologii "Na Sucho":

·       Impregnat opakowanie 5 L    280 zł

·       Płyty Impressio 5 palet            2000 zł

·       Odsiewki kamienne 0-7 mm, 1 m3      80 zł

·       Kruszywo łamane 0-31,5 mm, 2,5 m3  250 zł

·       Piasek średni 2,5 m3    50 zł

·       Geowłóknina 25 m kw.          200 zł

·       Robocizna 80 zł/m kw.           2000 zł

SUMA 4760 zł Czas wykonania – 1 dzień      

Oszczędność na różnicy kosztów: 2970 zł



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nota bene

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »