Zdrowie » Medycyna

Niedobór magnezu – jak się objawia i jak mu zapobiegać?

Niedobór magnezu – jak się objawia i jak mu zapobiegać?
Zobacz więcej zdjęć »
Intensywne uprawianie sportu, choć pomaga zachować zdrowie i dobrą kondycję, może również przyczyniać się do odwodnienia i utraty elektrolitów, w tym jonów magnezu. Jakie symptomy towarzyszą niedoborom magnezu i jak im zapobiegać?

Osoby aktywne fizycznie muszą szczególnie dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów i magnezu w organizmie, którego spadek może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Wzmożony wysiłek może prowadzić do odwodnienia oraz utraty elektrolitów i skutkować kontuzjami, a nawet zaburzeniami rytmu pracy serca.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jak dochodzi do utraty elektrolitów?

Podczas intensywnego treningu człowiek zaczyna się pocić. To całkowicie naturalna reakcja organizmu, pozwalająca na schłodzenie powierzchni ciała w wyniku parowania. W składzie ludzkiego potu znajdują się przede wszystkim płyny i elektrolity, w tym sód, potas i magnez. W trakcie ćwiczeń wydzielamy średnio do 2,5 litrów potu, niemniej podejmując wysiłek fizyczny przy wysokich temperaturach, wartość ta może wzrosnąć.

Utratę elektrolitów należy rekompensować, spożywając odpowiednią ilość płynów. Jeśli o tym zapomnimy, może dojść do odwodnienia organizmu, którego symptomami są zmniejszenie objętości krwi, szybsze bicie serca oraz niewłaściwe utlenowanie mięśni.

Główne objawy niedoboru magnezu

W wyniku wzmożonego wysiłku wraz z potem z organizmu usuwane są między innymi jony magnezu, których swoistym magazynem są nasze mięśnie. W rezultacie utrata magnezu oraz wody prowadzi niekiedy do zaburzeń koordynacji i kontroli mięśniowej. Objawia się to skurczami w obrębie podudzia, ud, łydek, stóp, rąk, brzucha oraz powiek.

Z tego powodu u osób regularnie uprawiających sport dochodzi czasem do obniżenia wydolności, wystąpienia drżenia mięśni i zaburzeń pracy serca oraz odwodnienia.

W związku z tym, zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy mają znacznie wyższe zapotrzebowanie na magnez. Objawy niedoboru magnezu możemy jednak z łatwością niwelować, przyjmując dostępne w aptekach preparaty, przykładowo Magne B6.

Co wybrać – suplement diety czy lek?

Zanim kupimy konkretny preparat, musimy dokonać wyboru między suplementem diety a lekiem. Powinniśmy wiedzieć, że na polskim rynku jest zdecydowanie więcej suplementów diety, których podstawowym zadaniem jest uzupełnianie określonych składników. Produkty te są przeznaczone dla osób zdrowych, u których istnieje ryzyko powstania niedoborów magnezu w organizmie, a chcących im zapobiegać.

Z kolei leki magnezowe będą rekomendowane przede wszystkim osobom, które zaczęły odczuwać symptomy niedoboru magnezu, w tym drżenie powiek, uczucie nerwowości i skurcze mięśni. Magnezowe produkty lecznicze zazwyczaj dostępne są bez recepty.

Jak nawadniać organizm w trakcie treningu?

Musimy jednak pamiętać, że właściwe nawadnianie jest niezwykle istotnym elementem każdego treningu. W czasie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, które trwają nie dłużej niż pół godziny, z powodzeniem możemy sięgnąć po zwykłą wodę. Natomiast w trakcie wzmożonego, długotrwałego wysiłku polecane będą głównie popularne napoje izotoniczne, wzbogacane o węglowodany, minerały oraz elektrolity.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »