Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Niscy mężczyźni częściej popełniają samobójstwa
Zobacz więcej zdjęć » |
Kiedy szwedcy naukowcy porównali swoje dane z danymi dla ogólnej populacji okazało się, że wśród najniższych mężczyzn było dwukrotnie więcej samobójstw, niż wśród ich rówieśników z grupy o najwyższym wzroście.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
To nasuwa przypuszczenie, że te czynniki, które w wpływają na wzrost i rozwój dziecka, mogą także kształtować jego przyszłe skłonności samobójcze - napisali autorzy pracy na łamach pisma "American Journal of Psychiatry".
Niektórzy badacze sugerowali wcześniej, że związek ten może wynikać w dużym stopniu z kiepskich warunków socjo-ekonomicznych rodziny, w której dziecko dorasta. Najnowsza analiza nie potwierdziła jednak, by dochody rodziców i ich pozycja społeczna mogły wywierać tu znaczący wpływ. Ryzyko samobójstwa nie było też wyraźnie związane z rokiem urodzenia, wykształceniem badanych, ich pozycją społeczno-ekonomiczną, stanem cywilnym ani nawet historią chorób psychicznych przed poborem do wojska.
Jak tłumaczy prowadzący badania dr Patrik K. E. Magnusson, na powolny wzrost dziecka mogą natomiast w pewnym stopniu wpływać stres psychiczny i kłopoty rodzinne, doświadczone w dzieciństwie, a te same czynniki - jak wynika z badań - mają również wpływ na rozwój skłonności samobójczych.
Magnusson nie wyklucza jednak wpływu czynników związanych z dorosłym życiem. "Może to być np. fakt, że niscy mężczyźni częściej spotykają się ze swego rodzaju stygmatyzacją lub dyskryminacją, które mogą nasilać ich skłonności samobójcze" -
konkluduje.
Nadesłał:
czarni14
|
Komentarze (0)