Kultura, sztuka » Kultura
Odkrycie macedońskiego grobowca z IV w. p.n.e.
Zobacz więcej zdjęć » |
Odkrycia na stanowisku Bonce, u stóp wzgórza Visoka w południowej Macedonii, dokonał zespół archeologów, pracujących pod kierunkiem dr. Viktora Lilica.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Naukowcy odkryli solidnie wykonany, przestronny grobowiec z IV w. p.n.e., w którym mógł być pochowany nieznany macedoński król, władca starożytnego miasta Pelagonia.
W okolicach wzgórza Visoka - zdaniem ekspertów - w IV w. p.n.e. znajdowało się starożytne miasto, będące siedzibą władcy królestwa Pelagonii, ale jak dotąd nie udało się zlokalizować jego pozostałości.
Według archeologów, odkryty grobowiec - obrabowany jeszcze w czasach starożytnych - może być cenną wskazówką przy prowadzeniu dalszych poszukiwań ruin miasta.
Kunszt wykonania budowli i jej efektowność wyróżniają się wśród znalezisk tego typu na Bałkanach, a jedyny podobny grobowiec został wcześniej odkryty w Pelli, stolicy starożytnej Macedonii (obecnie w Macedonii Greckiej) od połowy IV w. p.n.e. do 168 r. p.n.e., gdzie urodził się w 356 r. p.n.e. Aleksander III Wielki, zwany Macedońskim.
Dwa lata temu w pobliżu wzgórza Visoka archeolodzy odnaleźli fragmenty trzech wojskowych tarcz z II w. p.n.e. Po udanej - aktualnie trwającej - konserwacji i rekonstrukcji odnalezionych elementów, naukowcy mają nadzieję złożyć w całość jedną z tarcz, które stanowiły wyposażenie falangitów, żołnierzy piechoty walczącej w falandze, szyku bojowym starożytnych Macedończyków. (PAP)
Komentarze (0)