Kultura, sztuka » Kultura

Odkrycie macedońskiego grobowca z IV w. p.n.e.

Odkrycie macedońskiego grobowca z IV w. p.n.e.
Zobacz więcej zdjęć »
Archeolodzy odkryli w Macedonii grobowiec sprzed ponad 2300 lat, który może należeć do władcy starożytnego zaginionego miasta Pelagonia - donosi serwis internetowy Macedoniaonline.

Odkrycia na stanowisku Bonce, u stóp wzgórza Visoka w południowej Macedonii, dokonał zespół archeologów, pracujących pod kierunkiem dr. Viktora Lilica.

Naukowcy odkryli solidnie wykonany, przestronny grobowiec z IV w. p.n.e., w którym mógł być pochowany nieznany macedoński król, władca starożytnego miasta Pelagonia.

W okolicach wzgórza Visoka - zdaniem ekspertów - w IV w. p.n.e. znajdowało się starożytne miasto, będące siedzibą władcy królestwa Pelagonii, ale jak dotąd nie udało się zlokalizować jego pozostałości.

Według archeologów, odkryty grobowiec - obrabowany jeszcze w czasach starożytnych - może być cenną wskazówką przy prowadzeniu dalszych poszukiwań ruin miasta.

Kunszt wykonania budowli i jej efektowność wyróżniają się wśród znalezisk tego typu na Bałkanach, a jedyny podobny grobowiec został wcześniej odkryty w Pelli, stolicy starożytnej Macedonii (obecnie w Macedonii Greckiej) od połowy IV w. p.n.e. do 168 r. p.n.e., gdzie urodził się w 356 r. p.n.e. Aleksander III Wielki, zwany Macedońskim.

Dwa lata temu w pobliżu wzgórza Visoka archeolodzy odnaleźli fragmenty trzech wojskowych tarcz z II w. p.n.e. Po udanej - aktualnie trwającej - konserwacji i rekonstrukcji odnalezionych elementów, naukowcy mają nadzieję złożyć w całość jedną z tarcz, które stanowiły wyposażenie falangitów, żołnierzy piechoty walczącej w falandze, szyku bojowym starożytnych Macedończyków. (PAP)Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Student news
http://studentnews.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »