Kultura » Kultura
Nowości Wydawnictwa Czarne – marzec 2010
Zobacz więcej zdjęć » |
Holender Douwe Draasima , autor „Fabryki nostalgii. O fenomenie pamięci wieku dojrzałego”, Draasima jest profesorem historii psychologii. W swojej pracy „dowartościowuje starość jako czas prawdziwej, dojrzałej mądrości. Jednocześnie pokazuje, jak głęboko zakorzenione są w kulturze krzywdzące stereotypy dotyczące podeszłego wieku. Draaisma unika medycznego żargonu, pisze z pasją i udowadnia, że naukowa książka może być fascynującą lekturą” – czytamy w zapowiedzi. Premiera książki 9 marca.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dzień później wyjdzie zbiór znanych reportaży Wojciecha Tochmana „Bóg zapłać”. Teksty Tochmana ukazują się w nowym układzie, tworzącym spójną całość. Jak czytamy, „opowieści dokumentalne Tochmana nabrały dodatkowej wyrazistości – w jej jaskrawym świetle solidarność i empatia przeplata się z bezkompromisową uczciwością. „Bóg zapłać” to nie tylko złożony obraz polskiej religijności, ale przede sonda zapuszczona w głąb naszej mentalności.
Na 16 marca Czarne zapowiada wydanie powieści Krzysztofa Vargi „Aleja Niepodległości”. Jej bohaterem jest życiowy nieudacznik, frustrat i niespełniony artysta, który samotne wieczory spędza przed komputerem z butelką w ręku. „Przybliżająca się „magiczna czterdziestka” nie jest dla niego cezurą, podrygiem samczego szaleństwa ani rewolucyjnym zrywem drugiej młodości. To gorzki lament nad zmarnowanym talentem i przegapionym życiem”.
Kolejnym tytułem, zapowiadanym na 19 marca, jest kryminał niemieckiego pisarza Jana Seghersa „Panna młoda w śniegu”. Wydawca tak zapowiada książkę: „Nudę codziennej podróży do pracy urozmaicają Nikolasowi Schäferowi intrygujące obrazki w oknie pewnego mijanego domu. Każdego dnia mężczyzna czeka, aż pociąg zatrzyma się na stacji, by obserwować młodą kobietę i przyglądać się jej zwykłym porannym czynnościom. Aż do pewnego marcowego ranka, który przynosi ostatni tej zimy śnieg i złowrogo ciemne okno w mieszkaniu kobiety. Tylko przypadkiem Nikolas dostrzega ciemny kształt na śniegu. Przekonany, że stało się coś złego, natychmiast po dotarciu do Frankfurtu zawiadamia policję…”.
„Dziwne teleskopy” – premiera 23 marca – są książką napisaną przez pochodzącego ze Szkocji Daniela Kaldera, który dziesięć lat mieszkał w Rosji. „Autor prowadzi czytelnika szlakiem swej wędrówki przez mroczne zakamarki Moskwy, ukraińskie wsie i lodowe połacie Syberii. Przypadkiem, czy też zrządzeniem losu poznaje czterech niezwykłych ludzi, którzy siłą woli i marzeń chcą zmienić świat. W swoim geniuszu lub obłędzie wierzą, że ocalą upadający świat postsowieckiej Rosji”.
Również 23 marca do księgarń trafi „Dno oka. Eseje o fotografii” Wojciecha Nowickiego. Jak czytamy, „książka Nowickiego uczy, że każdy byt, żywy czy przedmiot, przedstawiony na fotografii, jest „drżący” – które wbrew sobie, wbrew intencjom fotografa, nie przestają wysyłać ku nam przekazu o własnym pojawieniu się, o własnym przelotnym trwaniu. O trwaniu życia w śmierci i o trwaniu śmierci w życiu”.
Ostatnią nowością marca będzie książka Australijczyka Michaela Morana. Tytuł jest wymowny: „Kraj z Księżyca. Podróże do serca Polski”. W książce znajdziemy obraz Polski z początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku widzianej oczami obcokrajowca. Wtedy Polska jawiła się cudzoziemcom jako kraj z Księżyca, gdzie nic nie jest takie, jakie być powinno. „Wiele lat wcześniej Michael Moran obiecał umierającemu wujowi, pianiście oczarowanemu muzyką Chopina, że pojedzie do Polski i rozsypie jego prochy nad Żelazową Wolą. Przyrzeczenia nie udało się dotrzymać, ale gdy tylko nadarzyła się okazja podjęcia pracy w ojczyźnie genialnego kompozytora, Michael nie wahał się długo” – czytamy w opisie książki.
SalonKulturalny.pl
Nadesłał:
puella
|
Komentarze (0)