Technologie » Internet

Nowy robak dla Twittera instaluje fałszywe programy antywirusowe

Nowy robak dla Twittera instaluje fałszywe programy antywirusowe
Zobacz więcej zdjęć »
Analitycy z Kaspersky Lab wykryli nowego szkodnika rozprzestrzeniającego się na Twitterze. Robak wykorzystuje usługę Google pozwalającą na skracanie odsyłaczy (goo.gl) i nakłania niczego niepodejrzewających użytkowników do instalowania fałszywych programów antywirusowych na swoich komputerach.

Robak przekierowuje użytkowników Twittera na stronę WWW oferującą fałszywe rozwiązanie antywirusowe o nazwie „Security Shield”. Cyberprzestępcy użyli specjalnych technik, aby ukryć prawdziwy kod strony przed bardziej wnikliwymi osobami.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

„Szkodliwe odsyłacze w wiadomościach na Twitterze przekierowują użytkowników na różne domeny, w obrębie których znajduje się strona o nazwie ‘m28sx.html’” - mówi Nicolas Brulez, ekspert z Kaspersky Lab. „Ta strona z kolei przerzuca użytkowników jeszcze dalej, pod adres w domenie zlokalizowanej w Ukrainie”.

Jakby tego było mało, domena ta przekierowuje na inny adres IP, który był już wcześniej wykorzystywany przez cyberprzestępców do oferowania użytkownikom fałszywych programów antywirusowych. „Ten adres wykonuje ostatnie przekierowanie, które prowadzi wprost do strony zawierającej szkodliwy kod”, tłumaczy Nicolas Brulez.

W efekcie atakowany użytkownik widzi sfałszowaną informację o tym, że na komputerze działają podejrzane aplikacje i otrzymuje propozycję uruchomienia skanowania antywirusowego. Jak zwykle w takich przypadkach, po uruchomieniu „skanowania” komputer jest infekowany prawdziwymi szkodliwymi programami, a użytkownik otrzymuje ofertę zakupu programu antywirusowego w atrakcyjnej cenie. Program ten oczywiście jest fałszywy, a jego instalacja prowadzi wyłącznie do dalszych infekcji.

Szczegóły techniczne dotyczące nowego robaka dla Twittera można znaleźć na blogu analityków z Kaspersky Lab, publikowanym w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl: http://www.viruslist.pl/weblog.html?weblogid=697.  

Jak ustrzec się fałszywych programów antywirusowych (ang. scareware)?

Stosowanie się do poniższych porad pomoże w ustrzeżeniu się przed fałszywymi programami antywirusowymi:

  • Programy zabezpieczające pobieraj bezpośrednio ze strony producenta lub z dużych i sprawdzonych portali.
  • Zainstaluj dodatki umożliwiające blokowanie skryptów z poziomu przeglądarki.
  • W przypadku wejścia na jakąkolwiek witrynę nie wierz komunikatom obwieszczającym infekcję systemu i konieczność instalacji dodatkowych programów.
  • W razie wątpliwości co do autentyczności programu znajdującego się na dysku, zapytaj o poradę na jednym z forów internetowych lub skontaktuj się z producentem oprogramowania antywirusowego.
  • Fałszywe antywirusy nie posiadają konkretnej marki czy nazwy, z którą można by je kojarzyć. Zamiast tego ich twórcy używają słów kluczowych, takich jak: Security, Antivirus2010, SpyGuard.

Więcej informacji o fałszywych programach antywirusowych można znaleźć w artykule „Fałszywe antywirusy - ataki pod pozorem ochrony”: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=603.

Użytkownicy oprogramowania Kaspersky Lab są w pełni chronieni przed nowym robakiem, a wszystkie wykorzystywane przez niego adresy URL znajdują się na czarnej liście.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »