Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Nużyca? To już nie problem

Nużyca? To już nie problem
Zobacz więcej zdjęć »
Ocenia się, że od 40 do nawet 60% osób po 40. roku życia jest zaatakowanych przez nużeńce.

Są to niewielkie pajęczaki z rzędu roztoczy, które chętne pasożytują na skórze twarzy, okolicach oka, kolonizują torebki rzęs i brwi. Jednak świadomość problemu jest wciąż bardzo niska.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Nużyca, inaczej nazywana demodekozą,  ma często przebieg bezobjawowy, jednak może być groźna. Wywoływana jest przez nużeńce, które żerują w torebkach włosowych i gruczołach łojowych. Te mikroskopijne pajęczaki (0,3-0,4 mm długości) odżywiają się lipidami i łojem skóry, dlatego najczęściej występują dookoła oczu, na brwiach i rzęsach, na brodzie i w okolicy nosa oraz w bruździe nosowo-wargowej.

 

Nużyca – przebieg zakażenia

Zakażenie się nużycą jest dość łatwe – wystarczy bezpośredni kontakt z osobą chorą, czy też używanie tych samych przedmiotów, mających kontakt ze skórą (na przykład szczotka do włosów, ręcznik, itp.). Potencjalnie niebezpieczne, szczególnie dla osób podatnych na zakażenia (m.in. alergicy, osoby starsze, osoby ze skórą łojotokową) mogą być wizyty u fryzjera i kosmetyczki, czy korzystanie z testerów kosmetyków w drogeriach.

 

Objawy infekcji łatwo pomylić z innymi schorzeniami, takimi jak łupież, trądzik, itp. Najczęściej pojawia się zaczerwienie i łuszczenie skóry, świąd i wyprysk. W przypadku już istniejących chorób skórnych, takich jak trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry, często dochodzi do nasilenia objawów. Problemem może również być wypadanie brwi i rzęs, a nawet włosów, co bywa mylone z łysieniem plackowatym.

 

Szczególnie niebezpieczne jest zainfekowanie okolic oczu, ponieważ może to doprowadzić do zespołu suchego oka, zapalenia brzegów powiek, przewlekłego zapalenia spojówek a także alergicznych zapaleń powierzchni oka, co może skutkować zaczerwienieniem i obrzękiem powiek, swędzeniem i pieczeniem, złogami wokół rzęs i na brzegach powiek, a nawet nadkażeniem bakteryjnym.

 

Jak przeciwdziałać nużycy

Przede wszystkim po zaobserwowaniu wymienionych objawów należy skontaktować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią kurację. Podczas jej trwania niezwykle istotne jest usuwanie nużeńców z miejsc zainfekowanych – poprzez częste oczyszczanie odpowiednimi środkami. Na przykład w przypadku ciała są to częste kąpiele, w przypadku oczu – specjalne preparaty przeznaczone do tego celu, takie jak I-LID ‘N LASH® PLUS. Są to płatki kosmetyczne do higieny rzęs i powiek, nasączone kwasem hialuronowym i gliceryną. Zawierają 5% olejku z drzewa herbacianego, mają działanie antyseptyczne, łagodzą podrażnienia i stany zapalne oka oraz zwiększają stabilność filmu łzowego. Szczególnie wskazane są w nużycy powiek i stanach zapalnych brzegów powiek o innej etiologii. 

 

Obecność kwasu hialuronowego sprawia, że ich stosowanie jest łagodne dla skóry i nie wywołuje podrażnień. Kwas hialuronowy działa kojąco oraz jako depozyt przedłużający uwalnianie olejków eterycznych.

 

Olejek z drzewa herbacianego to naturalny antyseptyk, który od tysięcy lat był stosowany przez rdzenne ludy Australii ze względu na jego silne działanie przeciwpasożytnicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Produkt jest wolny od parabenów i jest bezpieczny dla osób noszących szkła kontaktowe.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agencja PR
http://agencjapr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »