Społeczeństwo » Społeczeństwo

O bezdomności, piłce nożnej i trudnej drodze do normalnego życia w Galerii Delfiny

O bezdomności, piłce nożnej i trudnej drodze do normalnego życia w Galerii Delfiny
Zobacz więcej zdjęć »
W sierpniu br. po raz pierwszy w Polsce – w Poznaniu – odbyły się Mistrzostwa Świata Bezdomnych w Piłce Nożnej Ulicznej. Po raz pierwszy w Mistrzostwach wzięła udział (i zajęła 8. miejsce) Polska Kobieca Reprezentacja Bezdomnych złożona z młodych dziewczyn po życiowych przejściach.
To im poświęcona jest poruszająca książka Agnieszki Żądło-Jadczak „Znowu w grze", która była prezentowano 23 września w Galerii Delfiny. Sponsorem książki jest SKOK w Wołominie.

- Zbierając materiał, ciągle zastanawiałam się, ile siły tkwi w człowieku, aby mógł podnieść się z dna. Jak długa jest droga od alkoholu i narkotyków, trudnych relacji, przemocy, kłopotów z prawem do normalnego życia, do sportu - powiedziała Agnieszka Żądło-Jadczak. - Chciałam pokazać innym młodym osobom, które przeczytają tę książkę, a same znajdują się w takiej sytuacji albo mają kogoś bliskiego, że z najgorszych tarapatów da się wyjść.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Bohaterki jej książki mówią o sobie mocno, „bez ściemy", bez gładkich formułek. Czasami aż nie chce się wierzyć, że będąc tak młodą osobą, można mieć już tyle złego bagażu życiowych doświadczeń. Wspólnym mianownikiem ich życiorysów staje się powołanie do drużyny Reprezentacji Bezdomnych w Piłce Nożnej Ulicznej. Piłka staje się dla nich nadzieją na lepsze życie lub zwieńczeniem pewnego etapu na drodze ku normalności, szczęściu. Bohaterki wracają tym samym do życiowej gry, a gra na piłkarskim boisku ma im w tym pomóc.

- Sport pełni wiele pozytywnych ról w życiu człowieka, poczynając od tego, że jest pasją, stanowi też antidotum na pustkę, na którą się dzisiaj wielu młodych ludzi uskarża. Sport pozwala także tym, którzy go uprawiają, poczuć się kimś. To też jest bardzo ważne. Naturalne jest, że wszyscy pragniemy być kimś, pragniemy sukcesu, pozytywnego wizerunku samego siebie. W książce wyraźnie widać, jak sport pomaga tym dziewczynom na nowo poczuć się kimś, odkryć swoją wartość - zwrócił uwagę ks. Zbigniew Sobolewski z Caritas Polska, uczestniczący w dyskusji. Jak dodał, sport to jeden z elementów pomagania ludziom m.in. przy wychodzeniu z bezdomności.

Opowieści bohaterek książki uzupełnia rozmowa z ich trenerem, Tomaszem Figlarzem, który mówi o własnych doświadczeniach życiowych i sportowych - sam dwukrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata Bezdomnych jako zawodnik. Wie, jak piłka potrafi zmienić życie i że hasło przewodnie mistrzostw („Football can change the world" - „Piłka może zmieniać świat") nie jest tylko pustym sloganem, a najważniejsza w piłce nożnej bezdomnych i tak jest walka ze samym sobą.

- Piłka nożna pomaga i daje szansę na normalne życie. To widać na imprezach organizowanych przez nasze stowarzyszenie. Ten sport jest dla dzieci z domów dziecka czasem jedyną szansą, żeby się zrealizowały - zaznaczyła Agata Brandt ze Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial".

- SKOK w Wołominie chętnie angażuje się w inicjatywy na rzecz osób wykluczonych, takie jak książka „Znowu w grze". To ważna społecznie lektura o wychodzeniu z trudnych sytuacji życiowych dzięki zaangażowaniu w sport - powiedział Mariusz Gazda, prezes Zarządu SKOK w Wołominie.

O autorce:
Książką „Znowu w grze" debiutuje Agnieszka Żądło-Jadczak, dziennikarka dwutygodnika „Dobry Znak" i „Kuriera Warszawskiego". Choć ma już w swoim dorobku wydany w 2009 roku zeszyt poetycki pt. „Ab ovo" i kilka wygranych konkursów literackich, opowieść o Reprezentacji Kobiet Bezdomnych to jej pierwsze kroki na polu twórczości prozatorskiej.

Partnerzy spotkania:
Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Została reaktywowana 10 października 1990 roku. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego. Caritas Polska koordynuje pracę 44 diecezjalnych i archidiecezjalnych Caritas w Polsce, wspierając je w wykonywaniu ich zadań. Caritas Polska prowadzi szkolenia, sympozja, rozpoznając obszary i skalę ubóstwa w Polsce, inicjuje ogólnopolskie zbiórki funduszy dla Polski i zagranicy, organizuje transporty humanitarne, udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej, psychologicznej, prawnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom.
Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial" - początkowo Stowarzyszenie "Nadzieja na Euro". To grupa przyjaciół, zapalonych sportowców i kibiców, która w 2010 roku zorganizowała I Ogólnopolskie Mistrzostwa Domów Dziecka w Piłce Nożnej "Nadzieja na Euro". Udział w nich wzięło blisko 400 dzieci z 25 domów dziecka z całej Polski.
Akcja była kontynuowana - w 2011 roku powstało Stowarzyszenie "Nadzieja na Euro" (w 2013 r. zmiana nazwy na „Nadzieja na Euro), którego celem jest organizowanie inicjatyw sportowych i kulturalnych dla dzieci z domów dziecka z całego świata. W 2013 r. stowarzyszenie zorganizowało w Warszawie pierwsze w historii Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Wzięły w nich udział 23 drużyny z całego świata m.in. z Madagaskaru, Argentyny, Bułgarii, Tajlandii, Francji, Rosji, Wietnamu, Litwy czy Szwajcarii.

SKOK w Wołominie - obsługuje ponad 75 tys. członków - stałych klientów, których liczba z roku na rok wzrasta. Kasa prowadzi działalność w 102 placówkach położonych na terenie całego kraju, zatrudnia ponad 350 pracowników. Główne produkty SKOK Wołomin to pożyczki gotówkowe i lokaty 1-12 miesięczne dla klientów indywidualnych. Instytucja prowadzi również rachunki osobiste oraz rachunki bieżące dla działalności gospodarczej. Kasa od lat jest mecenasem kultury i sztuki. Ostatnio była sponsorem premiery filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały". Za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomoc Bliźniego SKOK w Wołominie wspiera szeroko rozumianą działalność charytatywną. Jako instytucja opierająca swoją działalność o tradycyjne wartości patriotyczne i chrześcijańskie Kasa od lat wspiera wszelkie inicjatywy kultywujące te wartości, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Galeria Delfiny to ważne miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Powstała w 1999 roku na warszawskim Powiślu. Galeria gościła już przeszło 100 wystaw wybitnych artystów z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny malarstwa, tkaniny, fotografii i rzeźby. Od samego początku swojego istnienia była miejscem, w którym świat sztuki spotykał się ze światem biznesu; w dobrej i przyjaznej atmosferze.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »