Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

O czym warto pamiętać decydując się na zapłodnienie in vitro?

O czym warto pamiętać decydując się na zapłodnienie in vitro?
Zobacz więcej zdjęć »
Kontrowersje, jakie wzbudza metoda in vitro sprawiają, że dyskusje na jej temat często bywają określane jako jałowe.

Zwolennicy i przeciwnicy sztucznego zapłodnienia przerzucają się argumentami natury etycznej, osoby zainteresowane metodą in vitro coraz rzadziej mają więc szansę na to, aby usłyszeć o jej rzeczywistych zaletach i wadach.

Co więcej, tak jedna, jak i druga strona sporu wydaje się na tyle zaangażowana w jego prowadzenie, że zdaje się w ogóle nie dostrzegać tego problemu. Wypada zatem zadać pytanie o to, kiedy warto pomyśleć o tym sposobie na zajście w ciążę.

Pewnym ograniczeniem już na samym wstępie mogą okazać się oczywiście możliwości finansowe pary oczekującej na zapłodnienie. Zapłodnienie pozaustrojowe jest dosyć drogie, a do tego ciągle jeszcze nie można liczyć na to, że państwo będzie wspierać pary starające się o dziecko partycypując w jego kosztach. Czynnik finansowy sprawia, że in vitro to często „metoda ostatniej szansy” i właśnie taki sposób traktowania zapłodnienia pozaustrojowego wydaje się najbardziej właściwy. Wskazań do wykonania próby zapłodnienia in vitro może być co najmniej kilka jednym z najbardziej istotnych są zaś obniżone parametry samego nasienia często występujące w połączeniu z trudnościami z wywołaniem samej owulacji. Innym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem metody in vitro jest niedrożność jajowodów, lekarze proponują jednak pacjentom tego rodzaju zabieg i wówczas, gdy, pomimo ich wysiłków, przyczyny niepłodności pozostają nieznane. O in vitro powinny pomyśleć również te pary, które do tej pory bezskutecznie próbowały innych metod zajścia w ciążę, nawet, jeżeli stan zdrowia obojga partnerów sugeruje, że któraś z nich powinna była zakończyć się powodzeniem.

Decyzja o poddaniu się zapłodnieniu pozaustrojowemu nie jest łatwa, problemem nie są przy tym jedynie wspomniane już dylematy natury moralnej. Pacjentka musi uświadomić sobie, że podczas przygotowania do zabiegu zostanie poddana leczeniu hormonalnemu, które wcale nie musi zostać najlepiej przyjęte przez jej organizm, zapłodnienie pozaustrojowe wiąże się przy tym z większym niż zazwyczaj prawdopodobieństwem wystąpienia ciąży mnogiej. Warto zwrócić uwagę i na to, że nie każda próba kończy się sukcesem, a niepowodzenie zapłodnienia in vitro często ma negatywny wpływ na psychikę obojga partnerów.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

In vitro
http://invitro.net.pl

Komentarze (1)

  • avatar
    ~ania 2013-03-28 14:13:25

    dobrze że rząd wreszcie zdecydował się finansować tę metodę leczenia niepłodności


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 1 dzień:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »