Rozrywka i wypoczynek » Uroczystości
Obchody „Dnia Europy” w Polsce
Zobacz więcej zdjęć » |
„Dzień Europy" jest obchodzony 9 maja na pamiątkę przedstawionej tego dnia, 58 lat temu, „Deklaracji Schumana". Jej autor, minister spraw zagranicznych Francji zaproponował wtedy stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym. To był początek wspólnej Europy, jaką znamy dziś. To okazja do świętowania dla wszystkich Europejczyków.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
„Dzień Europy" w Warszawie
Szereg atrakcji, przygotowanych wspólnie przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, czeka na wszystkich, którzy 9 maja, około południa odwiedzą Dom Unii Europejskiej (ul. Jasna 14/16a).
O 12:00 z mieszkańcami Warszawy spotkają się Róża Thun - dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Jacek Safuta - dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Już jednak od godziny 11.00, na rogu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej będzie można wziąć udział w hapenningu, którego hasłem przewodnim będzie dialog między kulturami.
Usłyszymy jazzmanów, na młodszych czekają klocki Lego, z których można będzie ułożyć flagi Polski i Unii Europejskiej oraz specjalnie przygotowane mapy Europy, na których będzie można namalować to, z czym kojarzą nam się poszczególne kraje UE. Nieco starszych zapraszamy do naszego „Quiz Box'u" - wystarczy do niego wejść i wylosować pytanie na temat Unii Europejskiej. Na uczestników konkursów czekają atrakcyjne nagrody. Nasi goście dostaną od nas kwiaty, a zainteresowani będą mogli zabrać ze sobą materiały informacyjne o Unii Europejskiej.
Jeśli jednak broszury i ulotki nie wystarczą, to o godzinie 13.00 zapraszamy do sali konferencyjnej na II piętrze Domu Unii Europejskiej wszystkich tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o UE, a nie mieli okazji, by o to wcześniej zapytać. O Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim opowiedzą pracownicy Przedstawicielstwa i Biura Informacyjnego.
Od godziny 15.00 Dom Unii Europejskiej przejdzie w ręce studentów. Wtedy rozpocznie się gra strategiczna, stanowiąca symulację obrad Rady Europejskiej, czyli spotkania przywódców 27 krajów UE.
W drugim dniu obchodów „Dnia Europy", 10 maja w sobotę o godz. 12.00 na Placu Bankowym będzie można znaleźć „Ciuchcię Europejską", która o 12.30 wyruszy wraz z Paradą Schumana ulicami: Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem - aż do Miasteczka Europejskiego.
A co w „Miasteczku"? 4 namioty Komisji Europejskiej - „Europa Tańczy", „Europa Śpiewa" - czyli nauka tańców i europejskie „karaoke", a także konkurs wiedzy na temat Europy i inne atrakcje. Nagrody już czekają!
„Dzień Europy" w Polsce
Świętować będziemy jednak nie tylko w Warszawie. W każdym z miast, gdzie działają punkty informacyjne Europe Direct[1], prowadzone przez Komisję Europejską, 9 maja, w południe, będzie można usłyszeć życzenia z okazji „Dnia Europy". Będziemy rozdawać kwiaty i materiały informacyjne o Unii Europejskiej. Ale to nie wszystko!
W Olsztynie, Centrum Informacji Europe Direct Warmia i Mazury organizuje 9 maja wspólnie z samorządem województwa i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych „Piknik Europejski" (http://dzieneuropy.ceik.eu/index.htm). Na gości czekają liczne konkursy, prezentacje i koncerty popularnych muzyków.
W Poznaniu, 9 maja, pojedziemy „Bimbą do Europy" - do specjalnego punktu informacyjnego w zabytkowym tramwaju zaprasza Wielkopolski Punkt Informacyjny Europe Direct. W Lublinie - z wieży ratusza zabrzmi „Oda do radości".
Ponadto, aż 66 szkół w Polsce weźmie udział w inicjatywie „Dzień Europy w szkołach", organizowanej wspólnie przez Komisję Europejską i władze regionalne. To już piąta edycja programu, który uświadamia młodym ludziom, jakie działania podejmuje UE, aby walczyć z ubóstwem na świecie. 9 maja „ambasadorzy" Komisji Europejskiej z Dyrekcji Stosunków Zewnętrznych, Dyrekcji Rozwoju, Dyrekcji Pomocy Humanitarnej i Biura Współpracy Europe-Aid, odwiedzą szkoły w czterdziestu regionach Europy, w trzynastu krajach, aby dyskutować z uczniami o roli UE w świecie i unijnej koncepcji solidarności. W Polsce wezmą w tym udział szkoły z 5 regionów: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
******
Dzień Europy - 9 maja 1950 r. Robert Schuman, Minister Spraw Zagranicznych Francji, zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym - sektorem, który w ówczesnym czasie stanowił podstawę potęgi militarnej. „Deklaracja Schumana" uważana jest za początek zjednoczonej Europy w obecnym kształcie. Dlatego podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy.
Dom Unii Europejskiej - Dom Unii Europejskiej to wspólna siedziba Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. Od 2006 roku znajduje się centrum Warszawy, przy ulicy Jasnej 14/16a. Pod tym adresem można także znaleźć Punkt Informacyjny UE, który jest otwarty dla wszystkich poszukujących wiadomości na temat Unii Europejskiej od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 - 18:00.
Więcej informacji na stronie www.ec.europa.eu/polska.
[1] Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin, Milicz, Olsztyn, Ostrołęka, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Słupsk, Wrocław, Zamość, Zielona Góra
Nadesłał:
m.korpusik@mediaconnect.pl
|
Komentarze (0)