Firma » Prawo
Obowiązek noszenia ubrań ochronnych w miejscu pracy
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Czy noszenie odzieży roboczej jest w jakiś sposób regulowane przez prawo polskie i gdzie szukać informacji o takich wymogach?
Podstawą jest Kodeks Pracy
Przepisy, dotyczące ubrań ochronnych, są zawarte w Kodeksie Pracy. Można w nim znaleźć zapisy, że pracodawca ma w obowiązku zapewnić nieodpłatnie środki ochronne, które będą zabezpieczać pracownika przez szkodliwym wpływem czynników niebezpiecznych dla zdrowia, w środowisku pracy.
W gestii pracodawcy leży również poinformowanie podwładnego o tym jak właściwie i zgodnie z przeznaczeniem ich używać. Te środki ochrony, w tym ubrania ochronne, muszą spełniać także odpowiednie wymogi. Regulują je odrębne przepisy.
Pracodawca musi zapewnić odzież
Pracodawca musi zapewnić pracownikowi odzież roboczą, gdy jego własna jest narażona na zabrudzenia lub zniszczenie. Ponadto jest ona wymagana ze względu na wymogi sanitarne i higienę pracy.
Co prawda pracodawca może wskazać stanowiska, gdzie własna odzież może być używana podczas pracy, ale musi to nastąpić po uprzednim wyrażeniu zgody pracowników. Brak takiej zgody jest równoznaczny z tym, że musi ona zapewnić ubrania robocze.
Ta norma nie ma zastosowania w miejscach, w których pracownik ma bezpośrednią styczność z maszynami lub innymi urządzeniami technicznymi. Jest to szczególnie ważne jeśli w miejscu pacy używane są substancje chemiczne, promieniotwórcze lub skażone biologicznie.
Ekwiwalent za ubrania
Należy pamiętać, że stosując własną odzież w miejscu pracy, pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego odpowiadającego jej wartości. W przypadku prania czy to własnej czy zakładowej odzieży, sprawa wygląda podobnie.
Może także zdarzyć się, że ekwiwalent może być pomniejszony np. na czas choroby lub urlopu. Jednakże takie zapisy muszą się znaleźć w wewnętrznym regulaminie firmy. W innym przypadku pomniejszenie go jest bezpodstawne i nie ma racji bytu, świadczenia muszą być wypłacane w pełnej kwocie.
Regulacje prawne nie uwzględniają konkretnych kwot ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej. Aby uniknąć płacenia składek ZUS od świadczenia, tak kwota musi faktycznie odpowiadać kosztom które poniósł pracownik. Dlatego jej wysokość powinna być ustalana w oparciu o opłaty pobierane przez pralnie.
W przypadku ryczałtowego wypłacania tego świadczenia, koszty pralni nie są brane pod uwagę, a wartość świadczenia powinna być podstawą podatku dochodowego od osób fizycznych.
Inne obowiązki pracodawcy dotyczące odzieży roboczej
Ponadto pracodawca ma ustalić jakie środki ochronne powinien nosić pracownik. Odnosi się to zarówno do odzieży roboczej jak i obuwia, a także określić okres ich użytkowania. Według Kodeksu Pracy środki są własnością pracodawcy.
Ponadto to właśnie on musi zadbać o to, aby odzież spełniała wszystkie własności ochronne. Wiąże się to z jej konserwacją, naprawą i innymi podobnymi działaniami. Gdy odzież robocza jest skażona lub zakażona pracodawca musi zapewnić odpowiednie miejsce do jej składowania.
Zapisy dotyczące „roboczego” wyposażenia pracowników powinny znaleźć się w zakładowym regulaminie pracy. Cała dokumentacja, dotycząca odzieży ochronnej, powinna znaleźć się w karcie ewidencyjnej przydziału odzieży.
Pracodawca musi także zapewnić pracownikom odpowiednie środki higieny osobistej, takie jak mydło, krem do rak czy ręczniki bawełniane.
Certyfikaty muszą być
Odzież robocza czy ochronna musi posiadać wszystkie certyfikaty świadczące o tym, że spełnia wymagania narzucone przez konkretne normy prawne. Bardzo ważne są oznaczenia. W tym przypadku jest to znak CE oraz specjalny piktogram. Ma on na celu ułatwianie odczytania przeznaczenia odzieży.
Warto znać wszystkie przepisy i regulacje dotyczące odzieży roboczej. Warto też pamiętać,że pracodawca ma obowiązek niedopuszczenia do miejsca pracy bez odpowiednich środków ochronnych, których brak mógłby mieć wpływ na zdrowie pracownika.
W pisaniu tekstu pomocny był Tres, firma dystrybnuująca odzież roboczą.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
s4ww
|
Komentarze (0)