Zdrowie » Medycyna
Oczyszczanie organizmu z toksyn – za i przeciw
Zobacz więcej zdjęć » |
Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku i bynajmniej nie znajdziecie jej na żadnym forum. O potrzebie oczyszczania (tj. zastosowaniu jakichś specjalnych działań) każdy powinien decydować sam. Poniżej przedstawiamy jedynie najczęściej powtarzane argumenty przemawiające za i przeciw oczyszczaniu. Oto one:
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Tak dla oczyszczania
Zwolennicy oczyszczania organizmu tj. stosowania specjalnych diet i środków twierdzą, że współcześnie żyjący człowiek wchłania w ciągu całego życia tyle toksyn, że organizm nie jest w stanie pozbyć się ich naturalnie. Wszystkie te niekorzystne, obciążające ciało czynniki kumulują się przez całe życie i dlatego od czasu do czasu warto zafundować sobie kurację oczyszczającą. Kuracje takie, nawet jeśli nie umożliwiają pozbycia się wszystkich toksyn, odciążają ciało na tyle, że przez pewien okres czasu będzie ono w stanie funkcjonować lepiej i sprawniej. Będzie też w stanie sprawniej oczyszczać się samo.
Takiemu rozumowaniu trudno odmówić logiki. Problem jedynie w tym, że zagorzali fani oczyszczania propagują jednocześnie głodówki jako najlepszy rodzaj "diet oczyszczających". Z tym już trudno się zgodzić, bo w warunkach głodówki organizm raczej kumuluje (zatrzymuje) w sobie wszystko, co w normalnych warunkach przetwarza i wydala na zewnątrz. Głodówka w żadnym wypadku nie "spala" toksyn i kiepsko przyczynia się do ich wydalania na zewnątrz. Bardziej szkodzi, bo jest szokiem dla organizmu, niż pomaga. I chociaż naszym przodkom zdarzało się głodować, a organizm jest w stanie przetrwać na głodzie przez dość długi czas, trudno tą metodę detoksykacji polecać komukolwiek tym bardziej, że ma ona raczej kiepskie uzasadnienie.
Nie dla oczyszczania
Przeciwnicy oczyszczania organizmu wychodzą z założenia, że organizm zdrowo odżywiającego się i zdrowo żyjącego człowieka jest sprawny na tyle, że sam radzi sobie z usuwaniem wszelkich zagrażających mu toksyn. Argument ten wydaje się logiczny i zapewne ma sens. Jednak w tej sytuacji podstawowe pytanie brzmi: czy faktycznie współcześnie żyjący człowiek nie jest tak zbombardowany toksynami, że organizm naprawdę jest w stanie się z nimi uporać samodzielnie? Pomijając tę kwestię, można właściwie założyć, że dopóki wszystkie układy i wszystkie narządy wewnętrzne są sprawne, żadne szczególne oczyszczanie nie jest potrzebne. Co jednak zrobić w sytuacji, w której zapadamy na choroby? Na to pytanie niestety każdy musi odpowiedzieć samodzielnie.
Jedno jest pewne: przeciętny przedstawiciel współczesnej cywilizacji niemal na pewno raz na jakiś czas boryka się z zaparciami. W związku z taką, a nie inną dietą miewa problemy z wypróżnianiem i gazy. Te zjawiska powinno się (i trzeba!) niwelować, a to dlatego, że wszelkie zaburzenia w pracy jelit odbijają się na samopoczuciu i zdrowiu.
Komentarze (1)
Mam problemu z zaparciami, stosuję dicopeg od 2 miesięcy, nie bardzo mam pomysł jak ten problem rozwiązać, odżywiam się zdrowo.