Firma » Finanse

Odzyskanie opłaty likwidacyjnej - w pozwie zbiorowym czy indywidualnym?

Odzyskanie opłaty likwidacyjnej - w pozwie zbiorowym czy indywidualnym?
Zobacz więcej zdjęć »
Polisolokata – produkt, który łączy polisę ubezpieczeniową z lokatą inwestycyjną, jeszcze kilka lat temu był w naszym kraju niezwykle popularny.

Niejasno opisane warunki takich produktów i nieuczciwe praktyki towarzystw ubezpieczeniowych sprawiły jednak, że wiele osób poniosło ogromne straty z tytułu likwidacji rachunku. Sposobem na odzyskanie pieniędzy jest zgłoszenie sprawy do sądu. Może się to odbyć na drodze pozwu zbiorowego bądź indywidualnego. Sprawdźmy więc, co należy wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję co do wyboru metody dochodzenia swych roszczeń.


Pozew zbiorowy

Instytucja pozwu zbiorowego została uregulowana w Ustawie z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U. z 2010 r., Nr 7, poz. 44; dalej: u.d.r.p.g.). Zgodnie z nią pozew zbiorowy jest formą dochodzenia roszczeń grupy poszkodowanych na drodze postępowania cywilnego.  O odzyskanie opłat likwidacyjnych za pomocą pozwu zbiorowego walczyć mogą osoby, które zawarły umowy oparte na tych samych wzorcach.

Wymogi związane z pozwem zbiorowym

Aby pozew zbiorowy doszedł do skutku, musi być podpisany przez co najmniej 10 osób, a opisywane roszczenia muszą być takiego samego rodzaju oraz opierać się o tę samą podstawę faktyczną. Oprócz tego dokument może być wystosowany tylko w celu ochrony praw konsumenckich. Klienci, którzy chcą w taki sposób dochodzić swoich praw, mają obowiązek znaleźć profesjonalnego pełnomocnika, reprezentującego ich przed sądem (tzw. przymus adwokacko-radcowski).

Pozew zbiorowy jest rozwiązaniem stosunkowo tanim, gdyż koszty z nim związane mogą wynieść nawet dwa razy mniej niż w przypadku pozwów indywidualnych. Warto jednak pamiętać, iż zbiorowe dochodzenie roszczeń jest procedurą wymagającą długiego czasu trwania sprawy, głównie z uwagi na jej wieloetapowość.

Pozew indywidualny

Alternatywą dla pozwu zbiorowego jest indywidualne dochodzenie roszczeń. Choć koszt pozwu indywidualnego jest wyższy niż w przypadku roszczeń zbiorowych, to zaletą jest z pewnością krótszy czas trwania postępowania oraz indywidualne podejście sądu do danej sprawy, w której rozpatruje się roszczenia tylko jednej osoby, a nie grupy. To z kolei sprawia, że szanse na wywalczenie interesującej nas kwoty są dużo wyższe niż w przypadku pozwów zbiorowych, w których uczestnicy muszą dostosować swoje wymagania do potrzeb pozostałych członków grupy.

Bez względu na to, który sposób dochodzenia roszczeń o zwrot opłaty likwidacyjnej wybierzemy, warto wcześniej skonsultować się z doświadczonym w tych sprawach adwokatem lub radcą prawnym, który pomoże przygotować niezbędne dokumenty oraz będzie nas reprezentował przed sądem.

Więcej informacji na temat opłat likwidacyjnych można przeczytać na stronie: http://oplatylikwidacyjne24.pl/
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (7)

 • avatar
  ~montina 2017-03-25 13:47:00

  Niestety temat jest jak najbardziej aktualny i bardzo dużo osób stara się walczyć o zwrot należności. Tak jak ja, jestem obecnie w trakcie odzyskiwania moich ciężko zarobionych pieniędzy. Korzystam z pomocy Kancelarii Primus www.kancelariaprimus.com . Wszystkim poszkodowanym polecam skorzystać z fachowej pomocy.

 • avatar
  ~Adam98 2017-02-28 22:11:00

  Witam . Polecam Wam usługi bardzo dobrej kancelarii primus . Bardzo mi pomogli jestem zadowolona z ich usług , profesjonalna obsługa i dobre podejscie do klienta . Wyciągną z każdej opresji . Podaje namiar tel: 533 254 372

 • avatar
  Arleta Kowalska 2016-09-22 13:21:17

  Witam. Sama zostałam kiedyś oszukana i nabita w polisę. Skorzystałam wtedy z pomocy Kancelarii Invictus. Znajdują się w Wrocławiu i bardzo szybko zaczęli działać. Profesjonalne podejście i fachowość w tym, co robią. Możecie się z nimi skontaktować pod tym numerem: 733 171 161

 • avatar
  ~Mariola P. 2016-09-21 11:48:47

  Witam :) Jakiś czas temu daliśmy się z mężem właśnie tak oszukać. Niestety, ale naprawdę ciężko jest odzyskać pieniądze. Na całe szczęście znaleźliśmy pomoc tutaj: http://kancelariainvictus.pl/ - Kancelaria posiada sporo zadowolonych klientów. Dzięki nim udało nam się wygrać sprawę i pieniądze do nas wróciły. Teraz jesteśmy ostrożni, jednak jeśli ktoś z Was został oszukany, to polecam podjęcie współpracy właśnie z nimi!

 • avatar
  ~Anna K 2016-09-19 16:02:45

  Dzień dobry! Ja też zostałam w ten sposób oszukana, ale miałam na tyle motywacji, że zaczęłam walczyć o swoje. Nie odbyło sie bez pomocy Kancelarii LEX: http://www.kancelaria-lex.org/ - mają doświadczenie w tego typu sprawach i wywalczyli dla mnie moje pieniądze. Polecam współpracę z nimi każdej poszkodowanej osobie. Namiary na kancelarię: Kancelaria LEX e-mail: prawo@kancelaria-lex.org tel: (71) 30 777 30 - mam nadzieję, że pomogłam.

 • avatar
  ~Marek78 2016-08-31 17:07:47

  Na samym początku byłem sceptycznie nastawiony odnośnie pomocy prawnej dotyczącej odzyskania środków z polisy. Miałem nadzieję, że uda mi się to załatwić ugodowo. Ubezpieczyciel, jednak za wszelka cenę chciał mnie przekonać, abym nie rezygnował z polisolokaty. Znajomy, który miał ten sam problemem polecił mi kancelarię (dla zainteresowanych: www.ubezpieczenia-inwestycyjne.com.pl). Dzięki pomocy, do której nie byłem na początku przekonany udało odzyskać się większą część z mojej „obiecującej polisy”. Osobom, które mają problem z odzyskaniem pieniędzy z polis, zdecydowanie polecam usługi tej kancelarii.

 • avatar
  ~www.wspolnypozew.com 2016-08-30 12:38:41

  do pozwu zbiorowego można się grupować na www.wspolnypozew.com


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »