Firma » System prawny

Oględziny i otwarcie zwłok w polskim prawie karnym

Oględziny i otwarcie zwłok w polskim prawie karnym
Zobacz więcej zdjęć »
Proces oględzin zwłok oraz ich otwarcia jest niezbędnym elementem postępowania przygotowawczego w sprawach karnych o zabójstwo lub związanych ze śmiercią samobójczą. Wynikiem zarówno oględzin, jak i otwarcia zwłok jest opinia biegłego lekarza.

Jakie znaczenie w polskim prawie karnym ma zarówno jeden, jak i drugi proces analizy zwłok?Oględziny a otwarcie zwłok – różnice

Oględziny zwłok różnią się od otwarcia formą, sposobem i osobą wykonującą.

  1. W przypadku oględzin mamy do czynienia z analizą sytuacji zastanej na miejscu zbrodni. Oględziny są dokonywane przez prokuratora, w asyście lekarza medycyny sądowej.
  2. Z kolei w przypadku otwarcia zwłok, dokonywane są one przez lekarza medycyny sądowej w obecności i za zgodą prokuratora. Obie czynności wykonuje się wówczas, gdy zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci.


Cele oględzin i otwarcia zwłok

            Celem zarówno oględzin zwłok, jak i ich otwarcia jest przede wszystkim dotarcie do przyczyny śmierci i określenie czasu zgonu oraz wskazanie wszelkich pomocy, które miałyby zastosowanie dla organów procesowych w ustaleniu przebiegu wypadków. Oględziny zwłok dokonywane są tylko na powierzchni ciała, natomiast otwarcie zwłok, czyli tzw. sekcja, to dogłębne przebadanie osoby zmarłej w celu przedstawienia szczegółowego raportu na temat jego stanu zdrowia. Szczególnie musi on wykazywać związek osób trzecich ze zdarzeniem.Wymogi formalne

            Jeśli chodzi o wymogi formalne, to określa je artykuł 209 kodeksu postępowania karnego. Więcej informacji możemy uzyskać w kancelarii prawnej. Jeśli więc zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci, następują oględziny zwłok na miejscu zdarzenia. Dokonuje ich – w postępowaniu przygotowawczym prokurator, natomiast w postępowaniu karnym sąd. Z kolei w przypadku otwarcia zwłok, dokonuje się ich na stole sekcyjnym. Formalnie przeprowadzane są one przez biegłego z zakresu medycyny sądowej, czasami w asyście lekarza, który ostatni zajmował się zmarłym, ale zawsze na wniosek prokuratury lub sądu.Wykorzystanie oględzin i otwarcia zwłok w polskim prawie karnym

            W polskim prawie karnym oględziny i otwarcie zwłok służą do zbierania dowodów, a zatem do ustalania przyczyn faktycznych zaistnienia danego zdarzenia. Co za tym idzie, każda z tych czynności musi być zakończona raportem, tzw. opinią biegłego, która musi zawierać podstawowe ustalenia, które trafiają – w postępowaniu przygotowawczym do policji i prokuratora, a w postępowaniu karnym przed sąd.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Piotr 2019-04-22 15:13:00

    Przykro czyta się takie informacje. Każdy urzędnik czy lekarz, policjant lub nauczyciel powinien kierować się etyką w zawodzie. Jeśli nie tylko to również. Obecnie mamy narzędzia, które wspomagają pracę, analizę i dochodzenie do prawdy w wymiarze również sprawiedliwości. Ostatnio natrafiłem na ciekawy serwis, który mi ułatwił o wiele szukanie biegłego sądowego z danej dziedziny. Wspaniały projekt, który pozwala wysłać automatycznie zapytanie o wykonanie opinii biegłego do biegłych sądowych w całym kraju z danej dziedziny. Polecam - listabieglych.pl . Później tylko wystarczy czekać na spływające oferty biegłych sądowych oraz warunki sporządzenia opinii.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »