Dom » Budownictwo

Okna PVC czy ALU – odpowiada OknoPlus

Okna PVC czy ALU – odpowiada OknoPlus
Zobacz więcej zdjęć »
Okna plastikowe i aluminiowe porównuje się od lat. Dawne zestawienia „za i przeciw" ciągle funkcjonują w świadomości klientów, choć niewiele już mają wspólnego z rzeczywistością. Stosowane obecnie technologie i proponowane rozwiązania skutecznie niwelują „minusy" z przeszłości - przekonuje OknoPlus.

Dziś okna PVC wcale nie muszą mieć standardowego rozmiaru, a okna metalowe także są energooszczędne. Odpowiednio zabezpieczone plastikowe profile nie zmieniają już z czasem swojego koloru, a opcja aluminiowa jest łatwo dostępna i popularna nie tylko w biurowcach, ale również w budownictwie jednorodzinnym. Co ważne dla klienta - nie ma obecnie przepaści cenowej pomiędzy oknami ALU i PVC. [Mariusz Kudas, OknoPlus].

Gabaryty okien - PVC małe i duże, aluminium... jeszcze większe

Panuje błędne przekonanie o tym, że okna plastikowe muszą mieć najbardziej typowe i niezbyt pokaźne (w kontekście dominujących teraz trendów) rozmiary (np. 1465 na 1435 mm). To nie do końca prawda. Wybór PVC nie ogranicza się już do klasycznych okien czy drzwi balkonowych masowo stosowanych do niedawna w budownictwie wielorodzinnym. Dostępne dziś na rynku okna plastikowe przystosowane są, m.in. poprzez specjalne wzmocnienia profili czy mechanizmy ułatwiające operowanie stosunkowo ciężkimi skrzydłami, do znacznie większych gabarytów, charakterystycznych dla współczesnych domów jednorodzinnych. Dobrą ilustracją tego jest choćby, wykonana z PVC, konstrukcja podnoszono-przesuwna HST Swiss Form (oknoplus.com.pl/konstrukcje-przesuwne/hst), która osiąga imponujące rozmiary 6 na 2,5 metra!

Jeśli ktoś jednak czuje niedosyt i marzy mu się jeszcze większe okno, bo w architekturze jednorodzinnej rzeczywiście dominują teraz domy, w których przeszkleń jest coraz więcej (w przeciętnej wielkości budynku może to być nawet 30 i więcej metrów kwadratowych szkła), powinien zdecydować się na konstrukcje aluminiowe. To one tworzą, tak modne dziś, przeszklenia na całą ścianę, atrakcyjnie łączące wnętrze domu (najczęściej salon) z jego otoczeniem. To zazwyczaj połączenie elementów stałych i przesuwnych lub rozwieranych. Całość może mieć nawet kilkanaście metrów na szerokość i/lub niewiele mniej na wysokość. Z aluminium i szkła buduje się nowoczesne fasady. Na bazie metalowych, a zatem niezwykle mocnych, ale i plastycznych profili, powstają wielkoformatowe przeszklenia - także te o nietypowych kształtach. Jedną z polecanych tym zakresie propozycji jest system Genesis (oknoplus.com.pl/okna/genesis), który pozwala architektom „bawić się" formą i projektować nawet najbardziej wymyślne okna.

Styl okien - PVC nie tylko w klasyce, a ALU w projektach nowoczesnych

Przyjmuje się, że okna plastikowe, które nawiasem mówiąc można dość dowolnie stylizować kolorem i fakturą, stanowią lepszy wybór do domów w stylu tradycyjnym. I rzeczywiście - mogą one idealnie naśladować wygląd okien drewnianych, doskonale wpasowując się w ten sposób w klasykę. Warto pamiętać jednak, że okna o takim designie świetnie prezentują się również w nieco nowocześniejszej stylistyce - jak choćby w domach czy wnętrzach scandi. Taką uniwersalną opcją jest m.in. SwissForm Art (oknoplus.com.pl/okna/swissform-art) polecany zarówno do standardowych, jak i awangardowych projektów architektonicznych.

Na drugim biegunie są okna aluminiowe, wybierane zazwyczaj wyłącznie do domów nowoczesnych. Ich smukły, minimalistyczny profil i - najpopularniejszy obecnie - kolor antracytowy faktycznie perfekcyjnie podbijają charakter prostej bryły budynku i podkreślają jego nowoczesny design. Nie oznacza to jednak, że opcja ALU nie sprawdza się gdzie indziej. Metalowa rama, zachowując zalety metalu, nie musi wcale wyglądać jak metal. Może być w kolorze drewnopodobnym, matowym lub błyszczącym, mieć również dwa różne kolory - inny od wewnętrznej i inny od zewnętrznej strony, co pozwala zachować np. zróżnicowanie stylu pomieszczeń w domu i jego otoczenia. Jedną z ciekawych propozycji w tym kontekście jest np. aluminiowe okno Star (oknoplus.com.pl/okna/star).

Trwałość okien - zarówno plastik, jak i metal... obliczone na lata

Współcześnie produkowane okna PVC to nie to samo, co okna plastikowe sprzed lat, które szybko się wypaczały i stawały pożółkłe od słońca. Dzisiejsze konstrukcje nie deformują się tak łatwo, a powierzchnia ram zabezpieczona jest przed zarysowaniami i utratą koloru. Aby się o tym przekonać, wystarczy wybrać Morlite acrylcolor (oknoplus.com.pl/okna/morlite), w którym o „mocy" profilu decyduje najtrwalsze na świecie tworzywo - szkło akrylowe. To dzięki takiemu wykończeniu ramy są jedwabiście gładkie, a jednocześnie odporne na mechaniczne uszkodzenia, brud i... temperaturę.

Okna aluminiowe, jako wykonane z metalu, są mocne... z natury, dlatego profile nie odkształcają się, wytrzymując nawet duże obciążenia rozbudowanych pakietów szybowych. Do tego są one odporne na zarysowania i warunki atmosferyczne. Metalowe profile nie podlegają korozji - są anodowane lub malowane proszkowo, co w pełni zabezpiecza je przed rdzą. Co istotne, okna aluminiowe nie wymagają w zasadzie konserwacji, tak jak m.in. Superial (oknoplus.com.pl/okna/superial). 

Energooszczędność okien - i plastikowe i aluminiowe to dobra opcja

Okna PVC, kojarzone z energooszczędnością i wstawiane do domów pasywnych, rzeczywiście mają zazwyczaj świetne parametry termoizolacyjne. Dla przykładu SwissForm Activ, 6-komorowy profil PVC z trzyszybowym pakietem (oknoplus.com.pl/okna/swissform-activ) może pochwalić się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie U = 0,7 W/m2K.

Jednak okna aluminiowe wcale nie ustępują w tym zakresie „plastikom". Jeśli nawet sam metalowy profil ma nieco gorsze parametry, to całość „nadrabiana jest" odpowiednio ciepłym pakietem szybowym, dzięki czemu U dla całego okna może być równe, jak w przypadku Reveal (oknoplus.com.pl/okna/reveal), nawet 0,68 W/m2K, co także czyni je energooszczędnym, doskonałym wyborem do domu pasywnego. 

Koszty okien - coraz mniejsza różnica w cenach konstrukcji PVC i ALU

Jeszcze do niedawna okna plastikowe wybierane były przez klientów częściej przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Były one znacznie tańsze niż produkt luksusowy, za jaki uznaje się okna aluminiowe.

Rewolucję cenową na tym polu rozpoczęła firma OknoPlus, która wprowadziła w tym roku na rynek aluminiowe okno klasy premium, dostępne teraz od kilkunastu do blisko 40% taniej, niż porównywalne produkty u innych uznanych na rynku producentów (tower.prowly.com/96018-reveal-nowa-odslona-okien-aluminiowych-oknoplus).

***

A zatem... plastikowe czy aluminiowe? Kiedyś wybór był bardziej oczywisty, bo łatwiej było (w obu rozwiązaniach) znaleźć jakieś minusy. Dziś zarówno okna PVC, jak i aluminiowe są na tyle zaawansowane, nowoczesne, funkcjonalne i dostępne, że znacznie trudniej się zdecydować. Aby wybrać optymalnie, warto porozmawiać z doradcą OknoPlus, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązania, uwzględniając projekt architektoniczny, lokalizację, styl, a nawet indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia domowników oraz skutecznie ochroni klienta przed potencjalnie kosztownymi pomyłkami (tower.prowly.com/100589-okna-kupuj-bezpiecznie-z-doradca-oknoplus). Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

netafora

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »