Dom » Budownictwo

Okno na ekologiczne budownictwo

Współczesna zrównoważona architektura stawia nie tylko na energooszczędność, lecz również stosowanie materiałów przyjaznych dla zdrowia i ekologicznych.

Rozwój technologii budowlanych i rosnąca świadomość klientów sprawiły, że obecnie producenci stolarki okiennej oferują szeroką gamę okien o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Pierwsze okna z polichlorku winylu pojawiły się w Polsce ponad 40 lat temu i od tamtego czasu przeszły prawdziwą rewolucję. Obecnie standardem jest stolarka z wielokomorowymi profilami i podwójnymi pakietami szybowymi. Inwestowanie w technologie energooszczędne to coś więcej niż tylko chwilowy trend wynikający z mody na ekologię. Znowelizowane dyrektywy unijne przewidują, że po roku 2020 budynki niemal zeroenergetyczne powinny stać się standardem obowiązującym w krajach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Stosowanie okien o współczynniku przenikania ciepła na poziome pasywnym Uw≤0,8 W/m2K jest już teraz bardzo wyraźną tendencją, a wkrótce stanie się powszechną praktyką. Budynek jest obecnie traktowany jak żywy organizm, który posiada własny cykl życia, od budowy poprzez użytkowanie i ewentualne renowacje aż po rozbiórkę. Wielu świadomych inwestorów zwraca uwagę na materiały ekologiczne i produkowane z surowców odnawialnych. W tym kontekście nowe standardy wyznaczają również okna aluminiowe, coraz częściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czy okna PVC są ekologiczne?

Przez długi czas dominowało przeświadczenie, że to okna drewniane są najbardziej przyjazne zdrowiu człowieka i środowisku naturalnemu. Jeśli jednak wziąć pod uwagę fakt, że tworzywo PVC jest surowcem biologicznie neutralnym, środowiskowo przyjaznym i do tego bardzo trwałym, rachunek zmienia się na korzyść okien z tworzywa. Dobrej jakości okna z wysokoudarowego PVC zachowują swoje walory estetyczne i użytkowe nawet przez dziesiątki lat. W momencie wymiany surowiec, z którego są produkowane ramy, może zostać przetworzony i wykorzystany wtórnie. Obecnie tylko niektóre okna o najlepszych parametrach cieplnych są konstruowane w sposób umożliwiający łatwe oddzielenie PVC od tworzywa sztucznego, z którego wykonane są izolatory.

- W naszych nowych siedmiokomorowych oknach Schüco Alu Inside produkowanych z wysokoudarowego tworzywa PVC-U przewidziano możliwość zastosowania wsuwanych wkładek izolacyjnych, które nie są trwale złączone z ramą. Tak wyposażone okno z dwukomorowym pakietem szybowym o współczynniku Ug=0,7 W/m2K uzyskało certyfikat Instytutu Domów Pasywnych, Uw≤0,8 W/m2K – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor do spraw Marketingu i Produktu w firmie Schüco International Polska.

W niepamięć odchodzą czasy, gdy stolarka aluminiowa uchodziła za zimną. Również w tym wypadku technologie produkcji mocno się rozwinęły. Nowoczesna, niezwykle trwała stolarka aluminiowa może osiągać takie same parametry energooszczędności, jak stolarka PVC, a sam podstawowy materiał, z którego jest wytwarzana, ulega odzyskowi w 99%. Okna aluminiowe z serii Schüco AWS 90.SI+ mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie pasywnym Uw=0,8 W/m2K co oznacza, że okna te mogą być o wiele cieplejsze, niż wskazują na to obecne wymogi stawiane stolarce okiennej stosowanej w budynkach ogrzewanych, wynoszące Umax=1,3 W/m2K. Kolejną wersją tego systemu są okna serii Schüco AWS 90.SI+ Green, w których zastosowano przekładki, izolatory i uszczelki produkowane z wykorzystaniem w pełni odnawialnych surowców, pozyskiwanych z powszechnie występujących roślin. Dla przykładu poliamidowe izolatory wykonano na bazie oleju rycynusowego pozyskiwanego z nasion rącznika pospolitego, natomiast uszczelki – z EPDM produkowanego na bazie bioetanolu uzyskiwanego z trzciny cukrowej. Dzięki temu okna te idealnie wpisują się w wymagania programów certyfikacji „zielonych” budynków takich jak BREEAM czy LEED, które stawiają inwestycjom bardzo rygorystyczne kryteria oceny, również z uwzględnieniem  zastosowanych materiałów.

 

Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad

Dzięki światowej sieci partnerów, architektów, projektantów i inwestorów firma Schüco International KG tworzy zrównoważone powłoki budynków, skupiając szczególną uwagę na człowieku i jego potrzebie pozostawania w harmonii z naturą i technologią. Spełnieniu najwyższych wymagań w zakresie wzornictwa, komfortu i bezpieczeństwa towarzyszy efektywność energetyczna, przyczyniająca się do redukcji emisji CO2 i ochrony konwencjonalnych źródeł energii. Firma oraz jej dywizje - metalowa i PVC-U dostarczają szerokiej gamy produktów do budynków nowych i modernizowanych, zapewniając spełnienie indywidualnych wymagań we wszystkich strefach klimatycznych. Firma Schüco, z ponad 4 800 pracownikami oraz 12 000 firm partnerskich, aktywnie działa w 78-u krajach na całym świecie. W 2013 roku osiągnęła roczny obrót w wysokości 1,5 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

 

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »