Dom » Budownictwo

Okno połaciowe z płytą MFP

Okno połaciowe z płytą MFP
Zobacz więcej zdjęć »
Wykończenie wnęki okna połaciowego za pomocą płyty budowlanej MFP nie jest zadaniem trudnym. Łatwość obróbki i montażu tego materiału czyni je osiągalnym w zasadzie dla każdego majsterkowicza – amatora, a doskonałe właściwości cieplne płyty dodatkowo pomogą w uniknięciu mostków termicznych.

Aby jednak w pełni wykorzystać wszystkie atuty okna połaciowego – należy wcześniej podjąć kilka bardzo istotnych decyzji dotyczących jego wielkości i lokalizacji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Rys. MFP-06-01

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że okno połaciowe pod względem wysokości parapetu jak również górnej krawędzi okna powinno być traktowane tak samo jak każde okno w pionowej ścianie budynku. Oznacza to, że jego parapet powinien znajdować się na wysokości około 90 – 110cm, a górna krawędź – powyżej linii wzroku. Wartością optymalną byłaby wysokość około 210 – 220cm, jednak ze względu na nachylenie połaci dachowej i związaną z tym rzeczywistą długość okna – za wystarczającą można przyjąć wysokość ok. 190cm. Jak można zaobserwować na rysunku – niezwykle istotny jest w tym wypadku dobór wysokości okna połaciowego. O ile przy kącie nachylenia dachu wynoszącym 45° do uzyskania właściwych wysokości krawędzi wystarczy okno o wysokości 140cm, to już w wypadku dachu o kącie nachylenia 35° niezbędne staje się okno o wysokości ok. 170cm.

Rys. MFP-06-02

Równie istotne co dobór odpowiedniej wielkości okna jest właściwe wykończenie powierzchni wnęki okiennej. Aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza we wnętrzu – grzejnik (1) powinien znajdować się pod oknem (dokładnie tak samo jak w wypadku przeszkleń w ścianach pionowych). W sytuacji idealnej dolny element wnęki okiennej (2) powinien być pionowy w stosunku do podłogi, a jej górny element (3) – poziomy. Taka geometria wnęki okiennej poza zapewnieniem idealnej cyrkulacji powietrza i zminimalizowaniem zjawiska kondensacji pary wodnej na przeszkleniu, zapewnia również maksymalną ilość światła dziennego możliwą do zapewnienia przy danej wielkości okna.

Rys. MFP-06-03

W niektórych wypadkach (na przykład przy wysokiej ściance kolankowej) nie jest możliwe uzyskanie pionowej dolnej płaszczyzny wnęki okiennej przy zachowaniu odpowiedniej wysokości dolnej krawędzi okna. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nad grzejnikiem (1) poziomo wykończonej dolnej krawędzi (2) z odsuniętym parapetem (3) który wymusza właściwy przepływ ogrzanego powietrza. Górna krawędź wnęki (4) powinna pozostać pozioma aby zapewnić maksymalną ilość docierającego do pomieszczenia światła.

 

Płyta budowlana MFP jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu, od szalowania fundamentów po... zabawki dla dzieci. Opisy licznych przykładów jej wykorzystania w inżynierskim opracowaniu można znaleźć na blogu www.designerer.com w zakładce dodatek specjalny: budownictwo.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nota bene

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »