Zdrowie » Medycyna

Operacja da Vinci we Wrocławiu – transmisja w Gdańsku

Operacja da Vinci we Wrocławiu – transmisja w Gdańsku
Zobacz więcej zdjęć »
W piątek, 15 kwietnia, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu odbędzie się pierwsza w Polsce operacja wycięcia raka odbytnicy, z zastosowaniem robota da Vinci. Transmisję śledzić będzie kilkuset lekarzy w Gdańsku.

Operacja zostanie przeprowadzona za pomocą robota chirurgicznego da Vinci. Transmisję na żywo będzie oglądało kilkuset lekarzy, przebywających na konferencji Sekcji Wideochirurgii zorganizowanej przez prof. Wiesława Tarnowskiego i dr Macieja Michalika w Gdańsku. Operacja będzie miała cenny charakter szkoleniowy, ponieważ zostanie przeprowadzona przez doktora Sławomira Marecika i zespół chirurgów kierowany przez prof. Wojciecha Witkiewicza.
Dr Marecik od lat przeprowadza w amerykańskich szpitalach zabiegi przy wykorzystaniu robota da Vinci. Prowadzi on także wiele specjalistycznych kursów z zakresu chirurgii laparoskopowej jelita grubego i jest jednym z pionierów wykorzystania robota da Vinci w tej dziedzinie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Bardzo cieszy mnie fakt, że wrocławska placówka cały czas rozwija kompetencje swych lekarzy, przeprowadzając zróżnicowane zabiegi z zaproszonymi ekspertami zagranicznymi. Warto podkreślić, że dzięki dwóm konsolom w każdym momencie zabiegu bardziej doświadczony lekarz może bezpośrednio wkroczyć z pomocą. Takie rozwiązanie oznacza także, że operacja może być przeprowadzana przez dwóch lekarzy różnych specjalności. – mówi dr Sławomir Marecik – Aby wykorzystać pełnię możliwości urządzenia należy przeprowadzać przy jego asyście jak najwięcej zabiegów. Tylko wtedy zakup robota będzie w pełni opłacalny dla posiadającej go placówki – zaznacza dr Marecik. 

Dotychczas tylko jedna polska placówka zdecydowała się na kupno robota chirurgicznego da Vinci. Chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu, którzy korzystają z urządzenia podkreślają jego zalety. Niestety przekonać się o nich może tylko wąska grupa polskich lekarzy.  

 W związku z tym, że jako jedyni w Polsce dysponujemy robotem chirurgicznym da Vinci, czujemy się zobowiązani do przedstawienia jego olbrzymich możliwości kolegom z innych placówek. Dlatego, gdy doktor Marecik zaproponował nam przeprowadzenie operacji, wspólnie wpadliśmy na pomysł, by zgrać termin z konferencją Sekcji Wideochirurgii. Dzięki temu możemy przeprowadzić transmisję dla lekarzy biorących udział w konferencji w Gdańsku - podkreśla profesor Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu, Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, Past Prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich – Będzie to ciekawe i pouczające doświadczenie, ponieważ wszyscy zgromadzeni będą widzieli ten sam obraz, który ma przed oczami chirurg zasiadający przy konsoli da Vinci. Będą mogli obserwować ruchy narzędzi i wszelkie posunięcia lekarza, tak jakby to oni przeprowadzali operację. Ponieważ jest to pierwsza w Polsce tego typu operacja, chcielibyśmy wykorzystać możliwość jej transmisji do zapoczątkowania cyklu szkoleń z zakresu operacji przy zastosowaniu robota da Vinci dla polskich chirurgów – dodaje profesor Witkiewicz. Nie będzie to pierwsza operacja przeprowadzona w obecności specjalisty z zagranicy. Niespełna miesiąc temu operację wszczepienia protezy aortalno-udowej, u chorego z Zespołem Leriche’a (niedrożność końcowego odcinka aorty oraz tętnic biodrowo- udowych) nadzorował wybitny chirurg naczyniowy profesor Petr Štádler z Czech. Natomiast w grudniu przy pierwszych polskich operacjach z użyciem robota asystowali prof. Giuseppe Spinoglio
z asystentem Fabio Priora (operacja jelita grubego), dr Alex Mottrie z Belgii (operacja raka prostaty) oraz profesor Jan Persson ze Szwecji (wycięcie zaatakowanej przez nowotwór macicy z przydatkami). Dzięki obecności wybitnych specjalistów z zagranicy stale podnoszone są umiejętności lekarzy przeprowadzających operacje przy asyście robota chirurgicznego da Vinci. 

Wycięcie raka odbytnicy będzie 25 operacją przeprowadzoną przez wrocławski zespół chirurgów. Transmisja dla lekarzy zgromadzonych w Gdańsku na konferencji Sekcji Wideochirurgii przeprowadzona zostanie w piątek w godzinach 11:30 – 14:00.

Więcej informacji o kongresie znajduje się na stronie www.wideochirurgia.pl/event.php?id=83.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MultiComm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »