Dom » Budownictwo
Optymalny dobór i regulacja pomp obiegowych w instalacjach grzewczych
Zobacz więcej zdjęć » |
Wielu właścicieli domów nie zdaje sobie sprawy z licznych wad przestarzałych urządzeń, takich jak ograniczona możliwość sterowania, brak elektronicznej regulacji wydajności, a także zwiększony pobór energii elektrycznej. Warto więc zadbać o staranną regulację pompy lub rozważyć jej wymianę na nowoczesny model o wysokiej wydajności.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Do późnych lat 80-tych na rynku dostępne były wyłącznie niesterowane pompy obiegowe, które pracowały ciągle z tą samą prędkością i mocą. Nawet przy niższym zapotrzebowaniu na ciepło, zużycie energii elektrycznej przez te urządzenia pozostawało wysokie. Przestarzałe pompy są zatem jedną z głównych przyczyn zwiększonego poboru energii w gospodarstwach domowych. Nowoczesne produkty o odpowiednim współczynniku efektywności energetycznej (EEI) mogą ograniczyć zużycie energii nawet o 80%, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji. Dodatkowo pracują one znacznie ciszej i nie wymagają konserwacji.
Jak prawidłowo dobrać pompę obiegową?
Podczas wymiany i regulacji pompy obiegowej należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Żeby urządzenie działało optymalnie i energooszczędnie, trzeba przede wszystkim zadbać o to, by natężenie przepływu i wysokość tłoczenia były możliwie najbliższe do parametrów, jakich potrzebuje konkretny budynek. Dla większości domów jednorodzinnych wystarczająca będzie wysokość podnoszenia od 2,5 do 3 metrów. Natężenie przepływu wynosi zazwyczaj od 3 do 4 metrów sześciennych na godzinę. Oczywiście wykonawca powinien obliczyć to dokładnie przed zainstalowaniem pompy. Jeśli urządzenie zostanie nieprawidłowo dobrane, może niepotrzebnie zużywać nadmierną ilość energii elektrycznej. Dotyczy to w szczególności starszych modeli bez możliwości regulacji. Nowoczesne pompy obiegowe mogą dostosować się do aktualnego zapotrzebowania, ale nie pracują wtedy w optymalnym zakresie roboczym, więc zużywają więcej energii niż to konieczne. Zbyt wysokie natężenie przepływu może z kolei prowadzić do nadmiernego nagrzewania domu lub częstego włączania i wyłączania.
Pompa pasująca do systemu
Każda pompa obiegowa powinna być optymalnie dobrana do zastosowania w danym systemie grzewczym. W przeciwnym razie może to skutkować nie tylko nierównomiernym ogrzewaniem pomieszczeń i zwiększonym zużyciem energii, lecz również hałasem lub awarią urządzenia. Konkretne wymagania dotyczące pompy wynikają z obliczeń projektowych oraz z technicznych warunków pracy. Obejmują one pompowane medium (woda grzewcza, ewentualnie z dodatkami lub mieszaninami glikolu) oraz jego oczekiwane temperatury. Jeśli wydajność ma być kontrolowana przez system sterowania na miejscu, jest to kolejne kryterium wyboru odpowiedniego urządzenia.
Czy warto wymienić pompę na nową?
Wielu właścicieli domów zadaje sobie pytanie, czy wymiana starej pompy na nową jest opłacalna. Kluczowym aspektem jest tutaj wzrost wydajności. Ciągły rozwój produktów z tej kategorii pokazuje, że nowe modele są znacznie lepsze od starszych pod względem efektywności i energooszczędności. Przyczyniły się do tego zwłaszcza ulepszenia w technologii silników. Kolejną ważną z punktu widzenia użytkownika zaletą nowych pomp jest automatyczna regulacja wydajności. Oznacza to, że ustawiamy punkt pracy, a następnie urządzenie automatycznie dostosowuje się do określonej krzywej charakterystyki lub określonego pola krzywej charakterystyki. W przeszłości pompy albo pracowały z jedną prędkością, albo można je było skorygować za pomocą regulatora mocy. Po regulacji pompa pracowała ze zmienioną prędkością do momentu jej ręcznego zresetowania - niezależnie od tego, czy w systemie było zapotrzebowanie, czy nie. Nowoczesne pompy, mogą być dostosowane do systemu znacznie dokładniej od razu po zainstalowaniu, dzięki wielu opcjom ustawień, takich jak ciśnienie proporcjonalne lub stałe, określona prędkość itd. Najbardziej zaawansowane urządzenia automatycznie dopasowują się do bieżących wymagań systemu, co gwarantuje maksymalną efektywność energetyczną.
Montaż nowych pomp w starych systemach
Decydując się na wymianę pompy, należy zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie, żeby optymalnie funkcjonowała ona w istniejącym systemie.
Pierwsza to sprawdzenie jakości wody. Powinna ona spełniać wytyczne VDI 2035 powszechnie uznawane w Europie za jedne z najlepiej dopracowanych w zakresie nośnika ciepła w instalacjach. W przeciwnym razie, system musi zostać całkowicie opróżniony, przepłukany i ponownie napełniony uzdatnioną wodą. Jest to ważne w przypadku stosowania wysokowydajnych pomp, ale także w celu zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa całej instalacji. Rozsądnym krokiem będzie też modernizacja separatorów szlamu i magnetytu, ponieważ nowoczesne pompy są zwykle bardziej podatne na zawiesiny ciał stałych lub magnetytu w systemie grzewczym.
Drugą istotną kwestią, na którą zwracają uwagę eksperci firmy Taconova jest stosowanie równoważenia hydraulicznego. Tylko wtedy, gdy system grzewczy jest optymalnie zrównoważony hydraulicznie, pompa obiegowa może zostać być prawidłowo dobrana i wyregulowana. Dzięki temu wszystkie sekcje budynku i ich powierzchnie grzewcze są zasilane odpowiednią ilością ciepła. W przeciwnym razie poszczególne pomieszczenia nie osiągają określonych temperatur lub trudno jest ustawić żądane wartości. Często podejmowane są wtedy błędne środki zaradcze, takie jak zwiększenie prędkości pompy obiegowej lub podniesienie temperatury zasilania. Nie tylko prowadzi to do wyższego zużycia energii, ale może również powodować nieprzyjemne odgłosy w instalacji.
Wysokowydajne pompy firmy Taconova
Podsumowując, najlepszy sposób na osiągnięcie większej wydajności systemu grzewczego i niższych kosztów eksploatacji, to wymiana starej pompy na nowoczesne urządzenie o wysokiej efektywności. Oferta szwajcarskiej firmy Taconova obejmuje różne wersje, dzięki czemu możemy wybrać odpowiednie rozwiązanie do każdej sytuacji. Pompy z serii TacoFlow2 regulowane są za pomocą trzech funkcji ustawiania (min.-maks., ciśnienie proporcjonalne, ciśnienie stałe). Model TacoFlow2 ADAPT z funkcją TacoAdapt, automatycznie dostosowuje wydajność urządzenia do indywidualnych wymagań systemu. W przypadku innowacyjnej pompy TacoFlow2 eLink, możemy wprowadzać ustawienia bezprzewodowo (Bluetooth) za pomocą tabletu lub smartfona. Intuicyjnie obsługiwana aplikacja zapewnia instalatorowi wyjątkowy komfort pracy. Sterowanie, odczyt, klasyfikacja, protokołowanie, zapisywanie w pamięci, wysyłanie maili – wszystkie te operacje, a także wiele innych, mogą być wykonywane zdalnie. Wszystkie pompy Taconova są napędzane za pomocą silników synchronicznych z magnesem trwałym, co zapewnia wysoką wydajność, wytrzymałość i cichą pracę urządzenia. Ponadto nie wymagają konserwacji ani wymiany elementów uszczelniających.
Nadesłał:
brandpromotions
|
Komentarze (0)