Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Osoby niepełnosprawne zaczynają uczyć się języków obcych

Osoby niepełnosprawne zaczynają uczyć się języków obcych
Zobacz więcej zdjęć »
Podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” będą uczyć się języków obcych. 21 osób niepełnosprawnych z całej Polski weźmie udział w programie Akademia Językowa ESKK.

Dzięki porozumieniu pomiędzy Fundacją „Mimo Wszystko" i Europejską Szkołą Kształcenia Korespondencyjnego (ESKK) na początku lutego ruszył program edukacyjny, którego celem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym nauki języków obcych. Pomysłodawcą programu jest ESKK. Fundacja „Mimo Wszystko" odpowiada za jego koordynację.

- Dla wielu osób z niepełnosprawnościami nauka języków obcych jest poza zasięgiem. Powodów może być wiele: wysokie koszty, problem z dotarciem do szkoły itp. - mówi Ewa Dziadyk z Fundacji „Mimo Wszystko". Dlatego uczestnicy programu wytypowani przez Fundację otrzymają pakiety edukacyjne ufundowane przez ESKK, które umożliwią im zdalną naukę języka.

- Każdy kurs składa się z 40 lekcji zapisanych w 20 zeszytach i na 20 płytach CD. Lekcja obejmuje materiał skonstruowany w taki sposób, by można go było opanować w ciągu miesiąca. - mówi Piotr Zaborowicz, dyrektor Działu Rozwoju Produktów ESKK. - Osoby, którym z uwagi na rodzaj niepełnosprawności posługiwanie się materiałami drukowanymi sprawiłoby trudność, zamiast zeszytów otrzymają elektroniczne wersje kursów językowych - dodaje.

Poza materiałami do nauki studenci Akademii Językowej ESKK mają także zapewnioną opiekę nauczycieli.

- Nigdy wcześniej nie miałem możliwości korzystania z internetowych form kształcenia językowego i jest to dla mnie nowe, ciekawe doświadczenie - mówi Janusz Świtaj, sparaliżowany od szyi w dół autor książki „12 oddechów na minutę", pracownik Fundacji „Mimo Wszystko" i uczestnik Akademii. - Uważam, że projekt ESKK jest dobrze wymyślony. Bierze pod uwagę potrzeby osób, które z przeróżnych przyczyn nie mogą opuścić swojego miejsca pobytu. Dla mnie bardzo ważna jest także możliwość nauki we własnym tempie oraz to, że mogę się uczyć, kiedy chcę, w dowolnym, najwygodniejszym dla mnie momencie - dodaje.

Uczestnicy Akademii Językowej ESKK mają od 14 do 39 lat i zmagają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z urazami kręgosłupa po wypadkach samochodowych, z porażeniem mózgowym czy zmagające się z dystrofią mięśniową. Przez co najmniej 20 miesięcy trwania projektu będą się one uczyć języka angielskiego (14 osób), włoskiego (3) oraz niemieckiego (2) i hiszpańskiego (2).

 - Kurs językowy umożliwi mi lepsze rozumienie angielskiego oraz pozwoli swobodnie rozmawiać z osobami anglojęzycznymi - podsumowuje Janusz Świtaj. - Akademia Językowa ESKK pomoże mi uzupełnić wiedzę, którą zdobywam jako słuchacz liceum ogólnokształcącego. Liczę również na to, że będąc studentem ESKK, uniknę w życiu takich zabawnych sytuacji, jak na przykład ta, która miała miejsce w ubiegłym roku w Krakowie podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Starsze Angielki chciały nawiązać ze mną dialog, którego ja niestety nie byłem w stanie podjąć -dodaje.

Pan Janusz ma nadzieję, że zdobyta wiedza pozwoli mu kontaktować się z obcokrajowcami, którzy są w podobnej sytuacji jak on, lub z tymi, którzy będą chcieli się dowiedzieć czegoś o jego życiu. Jako pracownik Fundacji „Mimo Wszystko" chciałby wykorzystywać znajomość języka w życiu zawodowym.

Program Akademii Językowej to sposób na realizację misji firmy ESKK, która chce stwarzać równe szanse podejmowania i kontynuowania nauki wszystkim osobom zainteresowanym zdobywaniem wiedzy - bez względu na wiek, poziom wykształcenia czy stopień indywidualnej sprawności.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 3 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »