Kultura, sztuka » Kultura

Ostatnia powieść z Wallanderem późną jesienią

Ostatnia powieść z Wallanderem późną jesienią
Zobacz więcej zdjęć »
Na 24 listopada 2010 roku wydawnictwo W.A.B. zapowiada publikację kryminału Henninga Mankella „Niespokojny człowiek”, w tłumaczeniu Beaty Walczak-Larsson. Według szwedzkiego pisarza to już ostatnia część powieściowego cyklu o naszym ulubionym komisarzu Kurcie Wallanderze.

W Szwecji „Niespokojny człowiek” ukazał się w sierpniu 2009 r. Jak przyznał sam Mankell, napisał tę książkę, ponieważ był to winien głównemu bohaterowi.

„Niespokojny człowiek” jest kryminałem polityczno-szpiegowskim, w którym Kurt Wallander podsumowuje swoje dotychczasowe życie. W opisie, jaki otrzymaliśmy od W.A.B., czytamy: „W roku, w którym komisarz kończy 55 lat, spełnia swoje marzenie – przenosi się pod Ystad i wreszcie ma czas na zasłużony odpoczynek. Wkrótce okazuje się, że córka Wallandera Linda zaszła w ciążę. Ojcem dziecka i jej przyszłym mężem jest Hans, wnuk Håkana von Enke, emerytowanego kapitana szwedzkiej marynarki wojennej. Na przyjęciu z okazji 75. urodzin Håkana Wallander poznaje historię z 1980 roku, kiedy na szwedzkie wody terytorialne wtargnęła łódź podwodna. Okrętu nie udało się zidentyfikować. Dwa lata później sytuacja się powtórzyła. Tym razem von Enke miał dać sygnał do ataku, ale niespodziewanie otrzymał rozkaz, by pozwolić obcej jednostce odpłynąć. Przez resztę życia kapitan usiłował się dowiedzieć, do jakiego państwa należał okręt i co znajdowało się na jego pokładzie. Jest już bliski rozwiązania zagadki, gdy pewnego dnia znika. I wówczas sielanka się kończy – Kurt Wallander rozpoczyna śledztwo…”.

Dotychczas ukazało się osiem powieści, w którym główną rolę odgrywa komisarz Wallander – wszystkie zostały przetłumaczone na język polski i opublikowane przez W.A.B. W Szwecji wyszedł także zbiór opowiadań „Pyramiden” o wczesnej pracy komisarza.

Dodajmy, że Henning Mankell był na jednym ze statku „Flotylli Pokojowej na rzecz Strefy Gaz”, który w ubiegłym tygodniu został przejęty siłą przez izraelskich komandosów. Na szczęście szwedzki pisarz nie odniósł żadnych obrażeń i wrócił już do Szwecji.

SKRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »